Jump to content



Επαγγελματικό PC για επεξεργασία βίντεο


sa1901

Recommended Posts

Θα ήθελα την άποψη/πρόταση σας για ένα PC, το οποίο προορίζεται για επαγγελματική χρήση και συγκεκριμένα για επεξεργασία βίντεο. Η παρακάτω πρόταση δόθηκε από μαγαζί

MOBO: INTEL D925XECV2LK RETAIL

CPU: INTEL PENTIUM 4 PRESCOTT 3.20GHz LGA775 - 800MHz (cache δεν ξέρω)

RAM: 2x DDR2 512MB PC4300 (533MHz) SAMSUNG

GPU: GIGABYTE GF PCX 5900 128MDD VO+DVI

HDD: 2x WESTERN DIGITAL 250GB WD2500JD 7200rpm SATA

1x WESTERN DIGITAL RAPTOR 360GD 36,7GB 10,000RPM SATA

Case atx midi tower psu 550watt

DVD ROM: Teac 16x48

DVD-RW: Nec 3520

Floppy 3,5 1.44

Microsoft Optical Mouse/Keyboard

WinXP Pro

Mέχρι εδώ 1250 ευρώ χωρίς το Φ.Π.Α.

Επίσης, κάρτα επεξεργασίας βίντεο EDIUS NX FOR HDV 1100 ευρώ χωρίς Φ.Π.Α.

Για να τα στήσουν όλα αυτά ζητάνε 150 ευρώ :107:

Ο υπολογιστής μάλλον θα κάτσει "ως έχει" για πολύ καιρό, οπότε προτείνετε κάποια συμφέρουσα αγορά με την δυνατόν μεγαλύτερη αντοχή στον χρόνο. Καμία σκέψη για o/c, όλα θα δουλεύουν default.

Eπιπλέον πείτε και καμία γνώμη για την κάρτα επεξεργασίας βίντεο. Αξίζει τα λεφτά της; Υπάρχει κάτι αντίστοιχο από άλλη εταιρεία;

Ευχαριστώ πολύ όσους διαθέσουν κάποιο χρόνο για να ασχοληθούν.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μια επιλογή με γρήγορη απλή DDR θα ήταν καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή και από άποψη επιδώσεων και από άποψη κόστους.

Σε 9-12 μήνες έτσι και αλλιώς αν χρειαστεί αναβάθμιση θα αλλάξει και η μητρική είτε μιλάμε για dual core της AMD είτε της Intel μιας και αυτή η μητρική που αναφέρεις, αλλά αν δεν κάνω λάθος και όλες οι μητρικές του εμπορίου, είναι ασύμβατες με τους dual core Pentium 4.

Για επεξεργασία video το dual core είναι ουσιώδης αναβάθμιση και όχι απλά ένα +5%....

Για κάρτα γραφικών ίσως κάποια 6600. Νομίζω οι νέες κάρτες γραφικών της NVidia αλλά και της ATI προσφέρουν επιτάχυνση video π.χ. και για windows media video οπότε κάτι τέτοιο ίσως να ήταν ιδιαίτερα ευεργετικό για το playback των ταινιών.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μια επιλογή με γρήγορη απλή DDR θα ήταν καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή και από άποψη επιδώσεων και από άποψη κόστους.

Σε 9-12 μήνες έτσι και αλλιώς αν χρειαστεί αναβάθμιση θα αλλάξει και η μητρική είτε μιλάμε για dual core της AMD είτε της Intel μιας και αυτή η μητρική που αναφέρεις, αλλά αν δεν κάνω λάθος και όλες οι μητρικές του εμπορίου, είναι ασύμβατες με τους dual core Pentium 4.

Για επεξεργασία video το dual core είναι ουσιώδης αναβάθμιση και όχι απλά ένα +5%....

Για κάρτα γραφικών ίσως κάποια 6600. Νομίζω οι νέες κάρτες γραφικών της NVidia αλλά και της ATI προσφέρουν επιτάχυνση video π.χ. και για windows media video οπότε κάτι τέτοιο ίσως να ήταν ιδιαίτερα ευεργετικό για το playback των ταινιών.

Δεν μιλάμε για αναβάθμιση. Είναι το πρώτο PC που παίρνει ο άνθρωπος και θα μείνει όπως το αγοράσει, γιατί δεν υπάρχουν λεφτά για κάτι παραπάνω. Θέλει να κάνει απλώς την δουλειά του.

Όσο αφορά τα mobo-cpu-ram δεν έχω παρακολουθήσει τα τελευταία μοντέλα, γι' αυτό ρωτάω την γνώμη σας.

Το ίδιο ισχύει και για την κάρτα γραφικών.

Εχω την αισθηση οτι χρειαζεται 2 gb ραμ.

Τι εννοεις για να τα στησουν θελουν 150 Ευρω?Οικοδομη θα χτισουν???

Και γω μάλλον 2 GB Ram θα προτείνω.

Είναι εξωφρενικό πάντως το ποσό που ζητάνε για το στήσιμο. Βασίζονται στο ότι ο άλλος είναι άσχετος και τον χτυπάνε.

Επίσης θα ήθελε το μηχάνημα να έχει μία σοβαρή εγγύηση και υποστήριξη από το μαγαζί, επειδή ακριβώς προορίζεται για δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Στέλλα δεν πιστεύω να αμέλησες να αναφέρεις στον μελλοντικό ιδιοκτήτη του μηχανήματος το ζήτημα της παραγόμενης θερμότητας (το αναφέρω από την άποψη της πιθανής ανάγκης νέας ψύκτρας ως πρόσθετο στο μηχάνημα.)

150 συναρμολόγηση = ΛΟΛ

Τα χρήματα της DDR2 σίγουρα θα φτάσουν να πάρει αντίστοιχη ποσότητα 1 με σφικτούς χρονισμούς και DDR4000 ίσως.

Προτιμήσε δίσκους με NCQ.

Δεν ξέρω αν είναι πιο πολύ ρίσκο ή κέρδος αλλά RAID 0 με 2 ράπτορες για τη συγκεκριμένη δουλειά μάλλον θα πετάει.

Αναβαθμισιμότητα φυσικά κοντά στο 0 με αυτήν την πλατφόρμα αλλά μιας και για επεξεργασία βίντεο λέει.

Τέλος προσωπική μου άποψη είναι ότι από DVDrom είναι πεταμένα χρήματα .Καλύτερα μία διαφορετική μάρκα dvdrw

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μια επιλογή με γρήγορη απλή DDR θα ήταν καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή και από άποψη επιδώσεων και από άποψη κόστους.

Σε 9-12 μήνες έτσι και αλλιώς αν χρειαστεί αναβάθμιση θα αλλάξει και η μητρική είτε μιλάμε για dual core της AMD είτε της Intel μιας και αυτή η μητρική που αναφέρεις, αλλά αν δεν κάνω λάθος και όλες οι μητρικές του εμπορίου, είναι ασύμβατες με τους dual core Pentium 4.

Για επεξεργασία video το dual core είναι ουσιώδης αναβάθμιση και όχι απλά ένα +5%....

συμφωνω και εγω. Αν τα χρηματα παιζουν ρολο ας βρει κατι πιο οικονομικο , με chipset 875/865 και DDR

επισης αμφιβαλω κατα ποσο θα καταλαβει διαφορα απο τον Raptor (προφανως τον προοριζουν για την εγκτασταση των windows)

αυτο που σιγουρα θα τον βοηθησει ειναι οι 3 ξεχωριστοι δισκοι, οι 2 απο αυτους μεγαλοι, και σωστα του προτειναν.

Ας παρει και εναν ακομα απλο για τα windows , δεν θα του δωσει τιποτα ο raptor

σιγουρα καλυτερα τα λεφτα να τα επενδυσει σε περισσοτερη μνημη

Για κάρτα γραφικών ίσως κάποια 6600. Νομίζω οι νέες κάρτες γραφικών της NVidia αλλά και της ATI προσφέρουν επιτάχυνση video π.χ. και για windows media video οπότε κάτι τέτοιο ίσως να ήταν ιδιαίτερα ευεργετικό για το playback των ταινιών.

οχι, καμμια σχεση με το ζητουμενο.

Ας παρει την πιο φτηνη nvidia ή ATI που θα βρει (6200 , 9250 oποια να'ναι)

το μονο συστατικο που δεν παιζει καθολου ρολο

Eπιπλέον πείτε και καμία γνώμη για την κάρτα επεξεργασίας βίντεο. Αξίζει τα λεφτά της; Υπάρχει κάτι αντίστοιχο από άλλη εταιρεία;

οι εξειδικευμενες καρτες επεξεργασιας βιντεο τοσο πανω κατω εχουν

θα δει μεγαλη διαφορα, πχ θα εφαρμοζει αμεσως τα εφε , tranzitions κλπ

αν η δουλεια που θα κανει, δικαιολογει το κοστος, ας παρει

αλλιως ας το αφησει, προς το παρον τουλαχιστον

ετσι κι αλλιως , για να ρωταει, μαλλον δεν θα ειναι μεσα στα πραγματα, οποτε απιθανο μου φαινεται να την εχει πραγματικα αναγκη.

επισης, μεγαλη σημασια εχει το τι πακετα software θα χρησιμοποιει και η συνεργασια του συνολου hardware-software

οποτε ξαναρχομαι στο συμπερασμα οτι για να ρωταει, μαλλον δεν θα ειναι μεσα στα πραγματα, οποτε απιθανο μου φαινεται να την εχει πραγματικα αναγκη.

Δηλ ενας επαγγελματιας που θελει να κανει κατι συγκεκριμενο, με συγκεκριμενο προγραμμα, και με πιεση χρονου, ηδη ξερει τι παιζει στην αγορα του και θα παρει το ιδιο με αυτο που εχει μαθει, ή εχει δει/εχει ακουσει να δουλευουν παραδιπλα.

αν ειναι ετσι τα πραγματα, ας παρει τo PC να ξεκινησει και βλεπει αργοτερα την αγορα της ειδικης καρτας, οταν θα ξερει τι ακριβως ζηταει.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μιλάμε για Αθήνα ας πάει προς Πλαίσιο μεριά για να έχει το κεφάλι του ήσυχο όσον αφορά την εγγύηση.

Είχα καιρό να δω τιμές μνημών. Βλέπω τις DDR2 πλέον αρκετά κοντά σε τιμές DDR400 αν και οι επιδώσεις είναι υπέρ των DDR400, πόσο μάλλον για επεξεργασία video.

Τώρα το θέμα θερμοκρασίας δεν νομίζω...

Για default σύστημα με 2-3 καλούς ανεμιστήρες κουτιού μάλλον μια χαρά θα την βγάλει πέρα. Τα 3.2GHz δεν είναι και κάτι το τραγικό.

+3-4 € για ceramique ίσως και να αρκούν.

Συμφωνώ για το NCQ αν και δεν ξέρω κατά πόσο υποστηρίζεται σωστά από chipset πέραν του NForce4.

EDIT:

DDR2 από e-shop. Το Πλαίσιο είναι φαρμακείο στις DDR2....

Link to comment
Share on other sites

Έτσι για να ξέρουμε ποιο μαγαζί προσφέρει τόσο φθηνά εργατικά στην συναρμολόγηση ,ποιος έκανε τέτοια προσφοράρα?

www.infodomi.gr

Αν θέλετε προτεινετε και καποιο άλλο μαγαζί, που μπορεί να του τα προσφέρει όλα αυτά, γιατι εγώ με τα 2 μωρά δεν έχω καθολου χρόνο να τον βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Είχα καιρό να δω τιμές μνημών. Βλέπω τις DDR2 πλέον αρκετά κοντά σε τιμές DDR400 αν και οι επιδώσεις είναι υπέρ των DDR400, πόσο μάλλον για επεξεργασία video.

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς... Οι DDR400 είναι προτιμότερες από τις DDRII533;

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι σοβαρος επαγγελματιας, τον συμφερει να δωσει κατι παραπανω σε ενα καταστημα που θα του προσφερει ολοκληρωμενη υποστηριξη στο συνολικο πακετο hardware-software που πηρε, και στο παραμικρο προβλημα θα τρεξουν να του το λυσουν.

αν ειναι μονο να του το συναρμολογησουν, ναι δε λεει.

αν ειναι να του το στησουν μαζι με το software, ετοιμο να δουλεψει, και να ξερουν να του παρασχουν αμεση υποστηριξη στο μελλον, ας μη τσιγγουνευτει εκει.

εργαλειο για δουλεια αγοραζει, οχι σαν εμας που κανουμε την πλακα μας και δεν τρεχει και τιποτα αν χαλασει κανα εξαρτηματακι :003:

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι σοβαρος επαγγελματιας, τον συμφερει να δωσει κατι παραπανω σε ενα καταστημα που θα του προσφερει ολοκληρωμενη υποστηριξη στο συνολικο πακετο hardware-software που πηρε, και στο παραμικρο προβλημα θα τρεξουν να του το λυσουν.

αν ειναι μονο να του το συναρμολογησουν, ναι δε λεει.

αν ειναι να του το στησουν μαζι με το software, ετοιμο να δουλεψει, και να ξερουν να του παρασχουν αμεση υποστηριξη στο μελλον, ας μη τσιγγουνευτει εκει.

εργαλειο για δουλεια αγοραζει, οχι σαν εμας που κανουμε την πλακα μας και δεν τρεχει και τιποτα αν χαλασει κανα εξαρτηματακι :003:

Συμφωνώ απόλυτα. Για τέτοια περιπτωση ακριβώς μιλάμε.

Θέλει έναν υπολογιστή για την δουλειά του και να τον πάρει από ένα σοβαρό μαγαζί που να του παρέχει πλήρη υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Aν θέλει να κάνει επαγγελματική χρήση καλύτερα να μην κοιτάει σε PC και ας δει σε MAC.

Aν επιμένει σε PC τότε σίγουρα θα τον κλεψουν με το σύστημα που του δίνουν. €1250+19%ΦΠΑ+€150 είναι υπερβολικά για αυτή την σύνθεση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Λόγο μεγάλου latency οι DDR2 έχουν τις ίδιες ή χειρώτερες επιδώσεις.

Για σύστημα που θα φτιαχτεί σήμερα και δεν θα κουνηθεί καλώδιο μέχρι που να πεταχτεί στον κάδο ως... παλιό οι απλές DDR400 με CL2.5 θα είναι και ποιο φτηνές και ποιο καλές και θα μπαίνουν και σε επίσης φτηνότερες μητρικές.

Ένας λόγος - δικαιολογία που δεν υπάρχουν DDR2 στην πλατφόρμα της AMD.

Μόνο αν βρεις DDR2 με χαμηλα σχετικά timmings νομίζω αλλάζει το πράμα.

Link to comment
Share on other sites

ας παρει λοιπον πχ αυτην τη μητρικη http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522404 ή οποιαδηποτε παρομοια 915 ή 865 με LGA 775

μαζι με 4*512ΜΒ DDR θα εχει ιδιες επιδοσεις με πλατφορμα DDR2 και κερδος 200Ε στο συνολο (100 απο τη μητρικη και 100 απο τις μνημες)

Link to comment
Share on other sites

Aν θέλει να κάνει επαγγελματική χρήση καλύτερα να μην κοιτάει σε PC και ας δει σε MAC.

Aν επιμένει σε PC τότε σίγουρα θα τον κλεψουν με το σύστημα που του δίνουν. €1250+19%ΦΠΑ+€150 είναι υπερβολικά για αυτή την σύνθεση.

προφανως παιρνει οτι ξερει να δουλευει

αν ηξερε να δουλευει με software πλατφορμας Mac , δε θα ρωταγε εδω :003:

Link to comment
Share on other sites

Για τον επεξεργαστή τι λέτε; Είδα στο e-shop ότι υπάρχουν δύο διαφορετικοί 3,2 με διαφορετική cache... Μπαίνουν στο ίδιο motherboard;

INTEL PENTIUM 4 PRESCOTT 540 3.20GHz LGA775 - 800 - BOX

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558085

INTEL PENTIUM 4 PRESCOTT M2 640 - 3,2GHz - LGA775 - 800 - BOX

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558091

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.