Jump to content


HDDLife - Ελεξτε το δίσκο σας...


Greek

Recommended Posts

Ένα πολύ ωραίο πογραμμα που κανει έλεγχο της κατάστασης του δίσκο αλλά και της θερμικρασιας είναι το HDDlife . Είναι freeware , αν και λίγο ιδιομορφο, είναι 30 μέρες τριαλ και μετα γίνεται free....! :101:

Επίσημο site..

http://www.hddlife.com/

To πρόγραμμα

Πρόγραμμα

Μερικές πληροφορίες..

''HDDlife can work in the preventative mode when it checks the health of your hard drives at regular intervals and informs you about the results of these checks in an unobtrusive way. If you get warned about a possible hard drive failure , you will protect yourself against losing your naturally priceless personal data.

Main features

• Controlling the health of your hard drives using the S. M. A. R. T. technology.

• Constantly monitoring the state of your hard drives in the background mode.

• Displaying the temperature of your hard drives.

• The full list of features.''

main_window_good_drive.png

main_window_urgent_drive.png

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατηρηση μονο .....!!!

Τον PATA Maxtor μου τον βλεπει κανονικα ......

Τον δε SATA Maxtor μου .... τον σνομπαρει και δεν του δινει καμια σημασια ... :098:

=================================

edit : Ακυρο .... τελικα ειδε και τον sata ..... :116: :116: :116:

==========

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τους εκάστοτε οδηγούς στο λειτουργικό σας.

Π.χ. στα 2003 το Speedfan δεν αναφέρει τίποτα για τους δίσκους πάνω στον Promise.

Στα ΧΡ δείχνει μια χαρά και αυτούς στον Promise και αυτούς στον NVidia.

Άλλο παράδειγμα. Όταν είχα την ASUS με το VIA, με μια απλή αλλαγή οδηγών για τον IDE της VIA είχα χάσει το smart monitoring στο Speedfan ( αλλά και σε όλα τα άλλα προγράμματα που «διάβαζαν» το SMART )….

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα τους υποστηριζει τους s-ata αποτι καταλαβα, εκτος αν τους εχεις raid ή άλλους οδηγους ή παλιους οδηγους..

Και εγω εχω παντως την απορια σε ποιους δεν παιζει μπαλα γιατι εχω εναν seagate sata 200, mobo με via kt600 και κατι καινουργιους drivers εψαχνα απο δω κι απο κει και δεν βρηκα την υγεια μου τελικα. Το speedfan αναγνωριζει το smart, αλλα οταν παω στο site της seagate μου λεει οτι το smart δεν ειναι πληρως ενεργοποιημενο και οτι ο Driver ειναι και δεν φταιει ο σκληρος και κατι τετοια. Και το hddlife μου βγαζει οτι δεν υπαρχουν hdd's with smart. Εχει κανεις το ιδιο προβλημα και ξερει πως λυνεται ;

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει κάτι με τους seagate; Ο ολοκαίνουριος 200άρης μου (IDE) έχει fitness μόλις 50% ή κάπου τόσο γιατί δε λέει νούμερο, αλλά το σχηματάκι είναι κάπου στο μισό. Το Performance από την άλλη είναι στο τέρμα. Ξέρει κανείς τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

ααααα μπράβο. με seagate ο οποίος δρόσιζεται με ανεμιστήρα δικό του και χωρίς να έχει τραβήξει πολλά ζόρια, μμου έβγαλε 50%. Κάτι δεν πάει καλά με το πρόγραμμα. Μάλλον δεν μας τα λέει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα το HDDLife το οποίο ναι μεν διαφωνεί με το speedfan αλλά προς το χειρότερο! Μου τα βγάζει και τα δύο στο 60%. Ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό; Κανείς άλλος με seagate;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.