Jump to content



Ποια ειναι ασφαλης αποσταση απο crt μονιτορ;;;;;


Recommended Posts

Οτι λεει και ο τιτλος. Εψαξα στο net αλλα οι αποψεις διυστανται.... Σε ποια αποσταση πρεπει να καθομαστε χωρις να τρωμε ακτινοβολια απο το χαζοκουτι; Οχι τοσο μπροστα απο αυτο αλλα ΚΥΡΙΩΣ απο τα πλαγια και το πισω μερος, αφου φευγει μπολικη ακτινοβολια...... Οποιος μπορει να δωσει και κανενα link περι του θεματος.............

Υ.Γ. Ιδιαιτερα στο γραφειο που δουλευω εχω στο 1m το πισω μερος μιας philips 107E να με κοιταει καταματα. Και οπως καταλαβαινετε ψιλοτρελλαινομαι...........

Link to comment
Share on other sites

image2.gif

Θέση της οθόνης

Κατ' αρχήν θα πρέπει η οθόνη να απέχει όσο το δυνατόν περισσότερο από το παράθυρο και να τοποθετηθεί παράλληλα με αυτό (δηλ. καθώς δουλεύετε, το παράθυρο να βρίσκεται δεξιά ή αριστερά σας). Με αυτό τον τρόπο περιορίζεται ο απ' ευθείας φωτισμός της οθόνης και οι ενοχλητικές και βλαβερές αντανακλάσεις.

Σε κάθε περίπτωση είναι λάθος να τοποθετήσουμε την οθόνη με τέτοιον τρόπο ώστε να βλέπουμε προς το παράθυρο. Έτσι ναι μεν περιορίζουμε τις αντανακλάσεις, αλλά μας επηρεάζει αρνητικά ο υψηλός φωτισμός από την μεριά του παραθύρου.

Ένα δεύτερο βήμα προς την σωστή κατεύθυνση είναι η τοποθέτηση της οθόνης με τέτοιο τρόπο ώστε η πάνω ακμή της να βρίσκεται περίπου στο ύψος των ματιών μας. Έτσι αποφεύγουμε κούραση των ματιών κατά το διάβασμα και οι κινήσεις του κεφαλιού για διαδοχικό διάβασμα γίνονται μικρότερες.

Μια και στις περισσότερες περιπτώσεις το έντυπο υλικό από το οποίο διαβάζουμε είναι σε μαύρα γράμματα πάνω σε λευκό φόντο, τον ίδιο χρωματισμό θα πρέπει να έχει και η οθόνη μας (άσπρο φόντο-μαύρα γράμματα). Συνίσταται η χρήση μηχανισμού συγκράτησης των σημειώσεων μεταβαλόμενου ύψους για πολύωρες δακτυλογραφήσεις.

Φωτεινότητα και Αντίθεση (contrast)

Με την βοήθεια των ρυθμίσεων φωτεινότητας πρέπει να ρυθμίσουμε την οθόνη μας έτσι ώστε τα μαύρα σημεία να είναι πραγματικά μαύρα και όχι προς το γκρι. Η αντίθεση πρέπει να ρυθμιστεί έτσι ώστε τα άσπρα σημεία της εικόνας να είναι όντως άσπρα. Με λίγα λόγια πρέπει οι σκάλες του γκρι να ξεχωρίζουν όσο το δυνατόν περισσότερο στην οθόνη μας.

Η απόσταση από την οθόνη πρέπει να είναι περίπου μεταξύ 45 – 70 cm και ιδανικά 60 cm. Για την απόσταση αυτή τα γράμματα στην οθόνη μας πρέπει να έχουν μέγεθος το λιγότερο 3 mm.

Το μέγεθος της οθόνης πρέπει να είναι τουλάχιστον 15 ίντσες και ιδανικά 17". Προσοχή πρέπει να δοθεί στην υψηλή συχνότητα ανανέωσης. Το ελάχιστο που προβλέπουν τα πρότυπα είναι 73 Hz. Όσο μεγαλύτερη η οθόνη τόσο μεγαλύτερη πρέπει να είναι και η συχνότητα ανανέωσης. Σε μια οθόνη 15" καλή ανάλυση θεωρείται αυτή των 800x600 pixels. Υψηλότερες αναλύσεις έχουν μεν σαν αποτέλεσμα καλύτερη ευκρίνεια, όμως τα γράμματα και τα σύμβολα γίνονται πολύ μικρά και κουράζουν. Σε μια οθόνη 17" ιδανική θεωρείτε η ανάλυση των 1024x768. Υψηλότερες αναλύσεις θα πρέπει να χρησιμοποιούνται μόνο σε μεγαλύτερες οθόνες.

Ο τύπος υπολογισμού της ελάχιστης συχνότητας κάθετης σάρωσης είναι ο εξής :Κάθετη ανάλυση σε pixels * Συχνότητα ανανέωσης * 1,06

Φωτισμός

Για θέσεις εργασίας που υπόκεινται σε φωτισμό ημέρας απαιτείται μια ένταση φωτισμού τουλάχιστον 300 Lux. Στις άλλες περιπτώσεις (βράδυ, κλειστοί χώροι κ.λ.π.) απαιτείται ελάχιστος φωτισμός 500 Lux.

Σε πολλές θέσεις εργασίας ο φωτισμός μεταβάλλεται πολύ στην διάρκεια της ημέρας. για τον λόγο αυτό συνίστανται στόρια ή παρόμοια μέσα για τον περιορισμό του πολύ ισχυρού φωτισμού.

Ακτινοβολία

για να κρατήσουμε την ακτινοβολία σε μια θέση εργασίας όσο το δυνατό χαμηλότερα, η οθόνη θα πρέπει στο ελάχιστο να πληρεί τις προδιαγραφές MPR II. Καλύτερα είναι τα πρότυπα TCO 1995 ή TCO 1999.

Για περισσότερες πληροφορίες στην πηγή Κέντρο Υποστήριξης Τεχνολογιών Πληροφορικής

Link to comment
Share on other sites

@medthom

Φωτεινότητα και Αντίθεση (contrast)

Η απόσταση από την οθόνη πρέπει να είναι περίπου μεταξύ 45 – 70 cm και ιδανικά 60 cm. Για την απόσταση αυτή τα γράμματα στην οθόνη μας πρέπει να έχουν μέγεθος το λιγότερο 3 mm.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Μόνο και μόνο για τις πληροφορίες από το Κέντρο Υποστήριξης Τεχνολογιών Πληροφορικής που μας παρέθεσε ο Bloodyheaven έκανα sticky το thread.

Από την στιγμή που αυτές οι πληροφορίες έχουν να κάνουν και με θέματα υγείας, νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να μείνουν σε πρώτο πλάνο....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πολυ ωραια αυτα που γραφετε και πολυ χρησιμα..... Παρολα αυτα θα θελα να μου πειτε για την αποσταση πλαγια και πισω απο την οθονη και οχι μπροστα απο αυτη , καθως αλλαζουν τα πραγματα πολυ εκει.............. Διαβασα παντως στο διαδικτυο οτι πρεπει να ειναι τουλαχιστον 70 ιντσες συμφωνα με ειδικους αλλα αλλοι λένε πολυ λιγοτερο (40 ιντσες) και δεν ξερω τι να πιστεψω.........

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πολυ ωραια αυτα που γραφετε και πολυ χρησιμα..... Παρολα αυτα θα θελα να μου πειτε για την αποσταση πλαγια και πισω απο την οθονη και οχι μπροστα απο αυτη , καθως αλλαζουν τα πραγματα πολυ εκει.............. Διαβασα παντως στο διαδικτυο οτι πρεπει να ειναι τουλαχιστον 70 ιντσες συμφωνα με ειδικους αλλα αλλοι λένε πολυ λιγοτερο (40 ιντσες) και δεν ξερω τι να πιστεψω.........

Λοιπόν για να δούμε πως έχουν τα πράγματα. Η κατασκευή τον οθονών μετά το 1990 έχριζε κάποιων προδιαγραφών σχετικά με την οικονομία ρεύματος και την ακτινοβολία. Τα πρώτα standard που εισήχθησαν έγιναν κατόπιν μετρήσεων της Σουηδικής SWEDAC και ονομάστηκαν MRP II. Αυτά πλέον είναι τα minumum standards που πρέπει να πληρεί μία οθόνη. Κατόπιν με νέες μετρήσεις εισήχθησαν νέα standar αυτά των TCO '92 TCO '95 TCO '99 με τελευταίο αυτά του TCO '03. Aναλυτικές πληροφορίες για τις προδιαγραφές που πληρεί το TCO '99 και φυσικα αυτού του TCO '03 μπορείς να βρείς εδώ και γενικά για το TCO εδώ. Με λίγα λόγια όμως οι μετρήσεις δείχνουν ότι οι οθόνες που πληρούν τα standard του TCO '99 εκπέμπουν ασφαλή ποσά ακτινοβολίας ακόμα και σε περίμετρο 50 cm ( περίπου 20 ίντσες) οπότε άν η απόσταση που έχεις είναι μεγαλύτερη τούτου δεν υπάρχει σαφής λόγος ανησυχίας. Άλλωστε καθημερινά δέχεσαι πολύ μεγαλύτερα ποσά ακτινοβολίας απο άλλςσ ηλεκτρικές συσκευές (βλ. κινητά)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειναι να τρελλενεσαι. Ειναι τοσα πολλα αυτα που τρωμε απο ακτινοβολια, που αν τα βαλουμε κατω πρεπει να δεσουμε πετρα και να βουτηξουμε..... Παντως οπως ειπες κι εσυ φιλε, 50 cm λεει το TCO 03 και 99 και 70 cm περιπου λενε στο Internet, υπαρχουν παντως κι αυτοι που λενε πανω απο 2 μετρα!!!!!!!! Η ακτινοβολια δηλαδη που τρως απο πισω και πλαγια στα 50cm ισοδυναμει με την ακτινοβολια που τρωει καποιος που καθεται 30 cm μπροστα απο την οθονη; Ειναι η ιδια ακτινοβολια μπρος, πλαγια και πισω(ηλεκτρομαγνητικη και ακτινες Χ η μονο ηλεκτρομαγνητικη) ;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Yπό κανονική λειτουργεία της οθόνης δεν δέχεσαι καμμία ποσότητα ακτινοβολίας ακτίνων Χ μιας και οι εκπομπη αυτών προέρχεται απο τον καθοδικό σωλήνα μιας crt οθόνης και εγκλοβίζεται στο αδιαφανές τσάμι της. Δέχεται μόνο ποσά ηλεκτροστατικής ενέργειας η οποία μπορεί να εντοπιστεί και στον γύρω χώρο της οθόνης μέχρι και σε απόσταση 50cm όπως έχει υποθεί. Δέχεσαι μικρότερα ποσά στο εμπρός μέρος της οθόνης από ότι απο γύρω γιατί απλά είναι το τσάμι της οθόνης που εγκλοβίζει αρκετό ποσό ακτινοβολίας. Γιαυτό και καλό είναι να υπάρχει καποια ανάλογη απόσταση της οθόνης απο τον τοίχο ώστε η ακτινοβολία να μην αντανακλάται σε αυτόν και επιστρέφει ξανά μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τί παίζει με την ακτινοβολία στις LCD οθόνες;

Απ' ότι ξέρω, η ακτινοβολία ναι μεν είναι ένας παράγοντας που βλάπτει το μάτι, το σημαντικότερο όμως κακό το προκαλεί η συνεχής προσήλωση σε μια κοντινή απόσταση. "Το μάτι είναι φτιαγμένο για να κοιτάει μακριά", μου είχε πει ο οφθαλμίατρός μου όταν ήμουν μικρός :)

Ενδιαφέρον θα έχει να δούμε και τις επιπτώσεις από την απότομη αλλαγή χρωμάτων που προκαλούν πολλές ζαλάδες μέχρι και επιληψίες από ευπαθή άτομα...

Link to comment
Share on other sites

Τί παίζει με την ακτινοβολία στις LCD οθόνες;

Απ' ότι ξέρω, η ακτινοβολία ναι μεν είναι ένας παράγοντας που βλάπτει το μάτι, το σημαντικότερο όμως κακό το προκαλεί η συνεχής προσήλωση σε μια κοντινή απόσταση. "Το μάτι είναι φτιαγμένο για να κοιτάει μακριά", μου είχε πει ο οφθαλμίατρός μου όταν ήμουν μικρός :)

Ενδιαφέρον θα έχει να δούμε και τις επιπτώσεις από την απότομη αλλαγή χρωμάτων που προκαλούν πολλές ζαλάδες μέχρι και επιληψίες από ευπαθή άτομα...

δεν εχουν ακτινοβολια οι LCD οθονες...

Προσωπικα πιστευω οτι ουτε οι CRT εχουν αν καποιος δεν εχει φαει τα φιλτρα της με ΑΖΑΞ.... Απο πισω/πλαγια λογικα θα "φευγει" ακτινοβολια... αλλα δεν νομιζω οτι ειναι τρομερη υποθεση...

"πηρα LCD γιατι με ενοχλει η ακτινοβολια και θελω να προστατεψω το εαυτο μου, αλλα σημερα εκανα 3 ωρες ηλιοθεραπεια..."

Κινδυνευουμε απο τοσα πολλα που δεν εχει ιδιαιτερο νοημα να τα αναλυουμε τοσο... Επειδη τα περισσοτερα εξαρτωνται απο τον οργανισμο του καθενος, αν καποιος δεν τον κουραζει η crt, δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να το ψαχνει για να βρισκει "ιδανικες αποστασεις". Ιαχυει και αναποδα... αν καποιον τον ενοχλει η crt, δεν εχει νοημα να πιστευεις οτι με "ιδανικες αποστασεις" θα "σωθεις".

Φυσικα μιλαμε για φυσιολογικες περιπτωσεις...και οχι για περιπτωσεις

"με κουραζει η crt τρομερα... να μετακινησω το μονιτορ περα απο τα 5 εκ απο τα ματια μου??

Link to comment
Share on other sites

ή έχουν όσο εκπέμπει μια λάμπα φθορισμού - νέον που φωτίζει ένα δωμάτιο.

πάντως με τη crt τα μάτια μου κουράζονταν πιο πολύ.

επίσης ναι μεν κινδυνεύουμε από πολλούς παράγοντες, αλλά και στο pc πολλοί από μας τρώνε τις απίστευτες ώρες...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 6 months later...

κοίταξε όσον αφορά την απόσταση θέλει ψάξιμο θεωρητικά είναι όσο θέλεις απλά πρέπει να προσεχεις την στάση σου στο να μην σκύβεις και τόσο μακριά όσο να μπορείς να διακρίνεις τα γράμματα χωρίς καμια αμετρωπία! από κει και μετά όσον αφορά τις επιβλαβείς ακτινοβολίες 2 οι λύσεις μέχρι τώρα (δυο αυτές που ξέρω) η φίλτρο οθόνης η

γυαλιά με απορροφητικά φίλτρα (κοινός αντί-ανακλαστικές επιστρώσεις) όσον αφορά για τα φίλτρα monitor και διαφορα τέτοια ονόματα μύθος (δεν το μάθατε από μένα) απλά βοηθάνε γιατί έχουν απαλά χρώματα μον και μπλε τα οποια "βοειτηθανε" στην απορροφήσει τέτοιου είδους ακτινοβολία !

ττο κυριότερο θέμα που πρέπει να προσέχετε εσείς παιδιά μου που κάθεστε πολλές πολλές ώρες μπροστά από μια οθόνη είναι η δημιουργία λανθασμένης μυωπίας! ένας πολύ εύκολος και απλός τρόπος να το αποφύγετε είναι να έχετε ένα αντικείμενο να βλέπετε εκτος οθόνης το οποιο να είναι θεωρητικά στο άπειρο ! 5 μετρα και άνω απόσταση κάνουν ! 10 λεπτά οθόνη 2 λεπτά στο μακρινό τοπίο είναι μια καλή αναλογια!

επίσης η λανθασμένη myopia είναι η κατάσταση μυωπίας που "διμιοργειτε" από την συνήθεια του ματιού στο να βλέπει κοντά με απλά λόγια οποτε σε όλες τις οθόνες μπορεί να δημιουργηθεί όπως και στις TFT όπως και το διάβασμα βιβλίων :)

ελπίζω να βοήθησα κάπως! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να κανει εναν ανθρωπο εν ετει 2007 να καθετε εμπρος σε μια crt οθονη. Εκτος αν εχει καποια crt 21" ή και >, και λογω κοστους δεν μπορει να αποκτησει αντοιστιχη tft.

Ενα απλο πειραμα για το ποσο επηρεαζει τα ματια μας η crt(οχι απο αποψη ακτινοβολιας), ειναι να εργαζετε καποιος με crt για 20 λεπτα, και επειτα να ανοιξει μια tft που θα βρισκετε στο ιδιο γραφειο και να συνεχισει με αυτην. Εννοειτε στην ιδια συχνοτητα και αναλυση. Προσπαθηστε το.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.