Jump to content



Ποια ειναι ασφαλης αποσταση απο crt μονιτορ;;;;;


Recommended Posts

Εμένα με βάζει σε σκέψεις αυτό που αναφέρει ο φίλος raziel5 παραπάνω με την "λανθασμένη μυωπία". Πιστεύω πως έχω κάτι αντίστοιχο (έχω και μυωπία - κανονική), αφού μετά από αρκετή χρήση νιώθω κουρασμένα τα μάτια μου και να έχουν "λανθασμένη" εστίαση. Η πάθηση αυτή είναι μόνιμη;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα φίλτρο που χρησιμοποιούσα παλιότερα ( Glare Guard 15'' με γείωση, το είχα πάρει πριν 15 χρόνια με 15 χιλιάρικα) και το οποίο από ότι είχα διαπιστώσει πειραματικά δεν είναι απλό τζάμι. Προσωπικά δεν το θεωρώ και τόσο μύθο. Τώρα κάτι φίλτρα των 10-20€ δεν ξέρω αν στην τελική είναι απλά σκούρα τζάμια.

Από την άλλη να πω ότι μερικές CRT δεν είναι και τόσο χάλια. Η LG που έχω π.χ. είναι αρκετά ξεκούραστη σε σχέση με μια NEC που υπάρχει στο γραφείο - και οι δύο 19'' - ίσως λόγο του απόλυτα επίπεδου καθοδικού (Flatron).

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με βάζει σε σκέψεις αυτό που αναφέρει ο φίλος raziel5 παραπάνω με την "λανθασμένη μυωπία". Πιστεύω πως έχω κάτι αντίστοιχο (έχω και μυωπία - κανονική), αφού μετά από αρκετή χρήση νιώθω κουρασμένα τα μάτια μου και να έχουν "λανθασμένη" εστίαση. Η πάθηση αυτή είναι μόνιμη;

η λανθασμένη εστιάσει που αναφέρεις είναι η φυσική κουράσει που παθαίνουν τα ματια κατά την προσαρμογή. το παθαίνουν συνήθως αυτοί που έχουν είδει αμετρωπία (myopia η υπερμετρωπία). μην αγχώνεσαι όμως απλά ξεκούραζε τα ματια σου όπως εξήγησα και πριν με την μακρινή εστία! το κάρφωμα σε κάτι ποτε δεν έκανε καλο :)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να κανει εναν ανθρωπο εν ετει 2007 να καθετε εμπρος σε μια crt οθονη. Εκτος αν εχει καποια crt 21" ή και >, και λογω κοστους δεν μπορει να αποκτησει αντοιστιχη tft.

Ενα απλο πειραμα για το ποσο επηρεαζει τα ματια μας η crt(οχι απο αποψη ακτινοβολιας), ειναι να εργαζετε καποιος με crt για 20 λεπτα, και επειτα να ανοιξει μια tft που θα βρισκετε στο ιδιο γραφειο και να συνεχισει με αυτην. Εννοειτε στην ιδια συχνοτητα και αναλυση. Προσπαθηστε το.

Eιμαι γραφιστας και η ικανοτητα του μονιτορ να μπορει να μιμηθει με τη μεγαλυτερη δυνατη ακριβεια οτι του ζητηθει να μιμηθει (και συνηθως στην περιπτωση μου την εκτυπωση offset CMYK σε χαρτι) ειναι καθοριστικος παραγοντας.

Στην εταιρια που δουλευω εχουμε μια ποικιλια απο επαγγελματικες ΤFT και CRT οθονες και παροτι οι TFT ειναι LaCie (20-22") ή apple (20-30") εμπειρικα τουλαχιστο ακομη δεν εχουν φτασει στο σημειο ακομη να συναγωνιστουν τα καλα CRT (LaCie, eizo, Hitachi, nec κλπ) monitors που εχουμε, στο θεμα απεικονισης Bitmap , ελαστικοτητας και ευρους χρωματικων καμπυλων. πληθους τονων και διαβαθμισεων.

Ειναι πιο ευχαριστες λογω καλυτερης φωτεινοτητας και οξυτητας για γενικη χρηση αλλα η ιδια αυτη η αυξημενη οξυτητα τους καποιες φορες αποβαινει και εις βαρος τους οσον αφορα την ικανοτητα εξομοιωσης εκτυπωμενης δουλειας απο τυπογραφειο. Για αυτο καποιοι απο το γραφειο προτιμουμε ακομη να δουλευουμε στις 20"+ CRT

Προσωπικα επισης μου εχει τυχει για καποιο λογο που δε ανακαλυψα ακομη, να μην μπορω να δουλεψω πολυ ωρα μπροστα στις ΤFT LaCie, κουραζονται τα ματια μου περισσοτερο και πιο γρηγορα απο οτι στις CRT ...

squid added 7 Minutes and 27 Seconds later...

δεν εχουν ακτινοβολια οι LCD οθονες...

Προσωπικα πιστευω οτι ουτε οι CRT εχουν αν καποιος δεν εχει φαει τα φιλτρα της με ΑΖΑΞ....

Αυτο με το AJAX ποσο εμπεριστατωμενο πραγματικα ειναι? .... ποσο πιθανο ειναι το εξωτερικο-εξωτερικο γυαλι της οθονης να ειναι προστατευτικο (για την οθονη) γυαλι ικανο να αντεχει και να δεχεται "κακομεταχερισεις" οπως το ajax ή οι δακτυλιες μεχρι καταστασεις που ενδεχομενως να μπορουσαν να γρατσουνισουν ενα απλο γυαλι?

Αν υπαρχουν φιλτρα εφαρμοσμενα πανω σε αυτο το εξωτερικο-εξωτερικο γυαλι (ή επιστρωση αυτου) πιο λογικο δεν 8α ητανε για το εργοστασιο να τα ειχε τοποθετησει απο την εσωτερικη μερια του γυαλιου που "κοιταει" στην οθονη?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Οσο μεγαλυτερη η οθονη τοσο μεγαλυτερη η ενεργεια που απαιτει και κατα συνεπεια η ακτινοβολια που εκπεμπει ειδικα απο τα πλαινα της αλλα και το πισω μερος, η λυση στην περιπτωση σου ειναι να πεισεις τον εργοδοτη σου να αγορασει TFT οπως εκανα και εγω στο γραφειο :024: :042:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 8 years later...
  • 2 months later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.