Jump to content



Απορία – Τι επιπτώσεις θα έχω ;


navigator

Recommended Posts

Γεια σε όλους.

Το motherboard μου ενα Asus P4PE υποστηρίζει μονό ταχύτητα AGP 4X.

Αν βάλω μια 9800pro AGP 8X τι αποτελέσματα θα έχω.

Η τωρινή κάρτα μου είναι μια Gforce4 Ti 4800SE

Ψάχνω τα υπέρ της αλλαγής καθώς και τα κατά του 4χ απο 8χ λόγο motherboard.

Link to comment
Share on other sites

Η 9800προ είναι σαφώς πιο δυνατή κάρτα. Διαφορά 4x σε 8x δεν υπάρχει επι της ουσίας αφού όλες οι κάρτες AGP8x είναι συμβατές με AGP4x και το διπλάσιο bandwidth του 8x δεν αξιοποιήθηκε ποτέ....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παιδια.

Αρα προχωραμε απροβληματιστα.

Και τι διαφορα εχουν μεταξυ τους οι διαφορες εταιριες που βγαζουν τις 9800προ.

Ποια να προτιμησω ? Υπαρχει ουσιαστικη διαφορα ?

Link to comment
Share on other sites

JimmyFox wrote:

Διαφορά 4x σε 8x δεν υπάρχει επι της ουσίας αφού όλες οι κάρτες AGP8x είναι συμβατές με AGP4x και το διπλάσιο bandwidth του 8x δεν αξιοποιήθηκε ποτέ....

Σωστά τα λέει ο JimmyFox. :023:

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αν θες η γνωμη μου η 4800 ειναι πολυ καλη καρτα και δεν αξιζει να αγορασεις αλλη......... ποσο μαλλον την 9800 τη προ που εχει πανω απο 200 ευρο....... αλλα στην ουσια θα δεις διπλασια διαφορα και στο agp 4x επειδη η 4800 παιζει στα 128bit ενω η 9800 η pro παιζει στα 256bit.... Εγω μια φορα θα επ[ερνα καινουργιο mobo..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Χαρμανη το ανα αλλαξω mobo σημενη φασαρια και ωρα και οικονομικο ξηλωμα.

Αλλο επεξεργαστη, αλλες μνημες ... βγαλε βαλε στο κουτι ..... φορματ κ.λ.π

Ενω με μια καρτουλα σε 2 λεπτα την εχω βαλει.

Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι τι διαφορα εχει η ιδια καρτα 9800προ οταν προσφερετε απο διαφορετικες εταιριες

π.χ η

ATI OEM RADEON 9800 PRO 128MB DVI + TVOUT RETAIL εχει 185ευρω ενω η

SAPPHIRE RADEON 9800PRO 128MB TVOUT DVI RETAIL 210 ευρω και η

HIS EXCALIBUR RADEON 9800PRO 128MB TVOUT, DVI RETAIL εχει 240

τι διαφορα εχουν ???

Link to comment
Share on other sites

ΞεΡΕΙ κανειςι τι διαφορα εχει η ιδια καρτα 9800προ οταν προσφερετε απο διαφορετικες εταιριες

π.χ η

ATI OEM RADEON 9800 PRO 128MB DVI + TVOUT RETAIL εχει 185ευρω ενω η

SAPPHIRE RADEON 9800PRO 128MB TVOUT DVI RETAIL 210 ευρω και η

HIS EXCALIBUR RADEON 9800PRO 128MB TVOUT, DVI RETAIL εχει 240

τι διαφορα εχουν ???

Link to comment
Share on other sites

Κυριος εχουν καλητερες μνημες αλλα δεν θα δεις μεγαλες διαφορες γι'αυτο ψαξε την ηλοποιηση με τα λιγοτερα χρηματα η καλητερα καμια μεταχειρησμενη απο το forum που ομως να εχει ακομα εγκιηση σε περιπτωση @@ριας.

Link to comment
Share on other sites

Οι καρτες που ανεφερες εχουν διαφορα μονο στις μνημες.Αυτο δεν σε πειραζει μεχρι την στιγμη του overclocking.Καποιες βγαινουν με μνημες samsung και καποιες αλλες με hynix,αυτες με τις samsung εχουν πολυ καλυτερα αποτελεσματα παντα στο overclocking αλλα ζεσταινονται περισσοτερο οποτε καλο ειναι να βαλεις ψυκτρες στις μνημες,οπως και μια ArticCooling Vga Silencer ψυκτρα στο cor της καρτας.

Link to comment
Share on other sites

Παιζω το νεο WOW μετα μανιας και ειχα αποφασισει ΝΕΑ καρτα γραφικων 8χ για slot AGP4xpro

ASUS A9550GE/TD RADEON 9550 128MB

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513099

ομως διαβασα για προβληματα στην εγκατασταση των drivers ATI πανω σε nvidia. Για "βαρυτερη" καρτα δεν την σηκωνει η τσεπη και ισως το τροφοδοτικο, ασε που σκεφτομαι για νεο PC μεσα στο εξαμηνο.

AGP8X/4X σημαινει πληρη συμβατοτητα με 4χ??? Εχετε καποια αλλη προταση...

-----------------------------------------------------------------------

MOBO asus a7v266-e cpu AMDxp1600 RΑΜ 1 X 256MB DDRsdram 266mhz pc2100 -

3d prophet nividia geforce2 hercules ti64. Τροφοδοτικό ZALMAN 400w.

2 h/disks: WD 400bb + WD 1600jb 2 opticals: Plextor dvdr 708a + Pioneer dvd106

nic 3COM etherlink xl 10/100 + USRobotics 9105 adsl creative SB live! 64 m/b. WinXPpro.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτό ισχύει. Όσον αφορά τους drivers. Θα πρέπει να είσαι αρκετά προσεκτική. Μερικές φορές ίσως να απαιτηθεί και format αλλά μάλλον σπάνιο.

Το τροφοδοτικό σου είναι αρκετά δυνατό και η 9550 είναι μια unerclocked 9600 η οποία είναι ανεπαρκής για τα σημερινά παιχνίδια. Καλύτερα βρεις κάποια μεταχειρισμένη καρτούλα καλύτερη από την 9550. Θα σου έλεγα να κοιτάξεις κάτι σε 5700 (όχι LE) και πάνω για nVidia ή 9600pro και πάνω για ATi.

Aκόμα και μια GeForce4 Ti θα είναι πιο γρήγορη από την 9550 αλλά θα βρεις δύσκολα με εγγύηση τέτοια κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.