Jump to content


Εκτύπωση Dvd


wilmott

Recommended Posts

Αγόρασα κάτι αυτοκόλλητα και θέλω να εκτυπώσω όσο το δυνατόν περισσότερη από την επιφάνεια τους αλλά το πρόγραμμα της Canon που έχω για να εκτυπώνει επάνω στα dvdστα οποία τα έχω κολλήσει αφήνει μια μεγάλη επιφάνεια ακάλυπτη.

Εσείς ποια προγράμματα χρησιμοποιείτε δεδομένου ότι τα αυτοκόλλητα είναι πάνω σε χαρτί Α4 και έχω τισ ακριβείς συνταταγμένες τους.

Τα αυτοκόλλητα είναι της Avery.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν υπαρχει περιπτωση να επιτυχεις το απολυτα τελειο αποτελεσμα οσο καλα κι αν στησεις το pattern για τα αυτοκολλητα.

Πριν ομως αποφασισεις να βαλεις αυτοκολλητα στα CD/DVD σου ριξε μια ματια σε αυτο το thread για να δεις πιθανα προβληματα που θα προκαλεσουν στα DATA σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το Nero Cover Disigner.Αν το ανοίξεις θα δεις ότι έχει και επιλογή χαρτιού και σίγουρα εκεί θα βρεις και αυτό της AVERY ;)

Κι αν ακόμα δεν έχει αυτό της Avery, σου δίνει τη δυνατότητα να ρυθμίσεις εσύ διαστάσεις, αποστάσεις κτλ. Πολύ καλό πρόγραμμα!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν υπαρχει περιπτωση να επιτυχεις το απολυτα τελειο αποτελεσμα οσο καλα κι αν στησεις το pattern για τα αυτοκολλητα.

Πριν ομως αποφασισεις να βαλεις αυτοκολλητα στα CD/DVD σου ριξε μια ματια σε αυτο το thread για να δεις πιθανα προβληματα που θα προκαλεσουν στα DATA σου.

Linos80 διάβασα την περίπτωση που παραπέμπεις σε παλιότερο thread. Aυτό ξέρεις εάν συμβαίνει ακόμα και όταν κάνεις απευθείας εκτύπωση πάνω στα DVD? Επειδή ετοιμαζόμουν να πάρω τον Epson R200 μόνο και μόνο γι αυτό το λόγο. Πάντως στην περίπτωση που βάζουμε αυτοκόλητες ετικέτες (ξεφεύγω λίγο από το αρχικό θέμα) αλλάζουμε το βάρος και το κέντρο βάρους του dvd και έχουμε αυτά τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Linos80 διάβασα την περίπτωση που παραπέμπεις σε παλιότερο thread. Aυτό ξέρεις εάν συμβαίνει ακόμα και όταν κάνεις απευθείας εκτύπωση πάνω στα DVD? Επειδή ετοιμαζόμουν να πάρω τον Epson R200 μόνο και μόνο γι αυτό το λόγο. Πάντως στην περίπτωση που βάζουμε αυτοκόλητες ετικέτες (ξεφεύγω λίγο από το αρχικό θέμα) αλλάζουμε το βάρος και το κέντρο βάρους του dvd και έχουμε αυτά τα αποτελέσματα.

H απευθείας εκτύπωση πάνω στο δισκάκι (printable εννοείται), δεν έχει κανένα από τα προβλήματα που δημιουργούν οι ετικέτες.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν εχω δουλεψει με απευθειας εκτυπωση πανω στο δισκακι, ειμαι σχεδον σιγουρος και θα συμφωνησω με την Στελλα οτι δεν προκειται να σου δημιουργησει απολυτως ΚΑΝΕΝΑ προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το Nero Cover Disigner αλλά δεν βλέπω κάπου το πως να ρυθμ'ισω τον εσωτερικό κύκλο και κατά συνέπεια μένει πάλι μια μεγάλη επιφάνεια ακάλυπτη όποις ξέρει κάτι ας βοηθήσει

Δεν χρειάζετε να πας΄έτσι για μένα....

Λοιπόν το χαρτί που αγόρασες έχει εναν αριθμό κάπου.Εμένα λεγόταν Avery 6074 οπότε άνοιγα το Nero--->Θήκη DVD--->και εκεί που έχει την επιλογή χαρτιού επιλέγω το κατάλληλο.Για να σιγουρέψω ολόκληρη την επιφάνεια βγάζω και λίγο τη φώτο πιο έξω απο τα υπάρχοντα περιθώρια.

Επίσης για να σε ενθαρύνω πάρε τον εκτυπωτή που σκέφτεσαι ή όποιον άλλον που κάνει αυτή τη δουλειά και μπορεις είτε απο την αρχή να κολλήσεις το αυτοκόλλητο πάνω στο DVD και να το τοποθετήσεις στην ειδηκή θήκη του εκτυπωτή είτε να βρεις printable dvd απο την αρχή και να ξεγνοιάσεις μια και καλή με τις ετικέτες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.