Jump to content



Post στα 400(fsb)x10(multifactor) σε AMD3200@64


xarmanhs

Recommended Posts

Μια μερα που επαιζα με τα ρευματα με τη μητρικη μου (AN8 sli deluxe) ανεβασα τον επεξεργαστη στα 1.54v.... 2.9v th Ram και λιγο τα αλλα....... πηγα το fsb αρχικα απο 200 που ειναι στον AMD3200@64 στα 240 με 10 πολλαπλασιαστη.... μπαινει στα winxp κυριλα...!! με 42 βαθμους στο cpu μετα το βαζω 280 παλι μπαινει με 48 βαθμους..... το βαζω στα 300 και εκανε post αλλα δεν μπηκε win γιατι δεν αντεχαν οι μνημες.... αλλαζω τις kinghston και βαζω τις ocz me (CL. 2) και μπαινει μεσα...... λεω απο μεσα μου που θα παει θα κολλλησει.... δεν θα κολλησει.... μετα το βαζω 320,340 και εμπαινε..... αλλα τρεμοπαιζαν τα win.... νευριαζω την επομενη μερα και το τερματιζω στα 400 και τρελαθηκα οταν ειδα να κανει post........................................................................ Απο τοτε το εχω στα 300 και παιζω τον fx55 στα δακτυλα (αν εξαιρεσουμε το διπλασιο cacheπου εχει) καθως αυτος βγαζει 2600mhz ενω εγω 3000mhz γνωριζοντας οτι η τιμη αγορας του fx55 ειναι πανω απο 1000 ευρο ενω του 3200 5-6 φορες κατω.... φανταστειτε τι θα εκανα αν ειχα καλυτερες μνημες κΑΙ ΕΜΠΕΝΑ ΣΤΑ WIN ΜΕ 4000ΜGHZ.......................... :113: :113: :113:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Η συγκριση του επεξεργαστη σου με τον fx ειναι περα για περα ατοπη.

Τιμη αγορας του FX-55: 830 ευρω Τιμη αγορας του 3500: 251. Μολις 3.3 φορες πιο πανω. Οι τιμες απο πλαισιο.

Πραγματικα πιστευεις οτι ακομα και με τις καλυτερες μνημες παραγωγης θα εμπαινες windows στα 4ghz?? Αν ναι, λυπαμαι αλλα πλανασαι.

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΑ ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕς ΚΑΛΑ ειπα AMD 64 3200 o ποιος εχει γυρο στα 170 ευρο κοιτα στο e-shop................ αρα ειναι 5 φορες φθηνοτερος οσο για τις μνημες εχεις δικιο αλλα αφησε με και λιγο στη φανατσια μου..............

Link to comment
Share on other sites

Ωπα, ακυρο εχεις δικιο.

Αλλα και τα 300 που μπηκε, ετσι ερημην, αμφιβαλω παρα πολυ αν ειναι σταθερα. Εδω εγω με τον δικο μου παιδευομαι να φτασω 2600 και δεν ειναι σταθερος, και με υδροψυξη, και εσυ με αερα και λιγο ρευματακι σχεδον στην τυχη και εισαι στα 3 γιγα?? Χλωμο, εως αδυνατο.

Link to comment
Share on other sites

Bαλε και κανα διαιρετη.Δεν τους εχει για μοστρα!!!Παντως πρεπει να εχεις πεσει σε κορυφη κομματι.Οσο για τον FX55 παει 3ghz χωρις καν αυξηση του fsb.Βαζεις 15 πολλαπλασιαστη και εισαι στα 3 κυριλε και πενατος.

Aλλα δεν πανε ολοι οι Fx.Ευτυχως που το ξεκαθαρησα γιατι ειτε θα επρεπε να πηγαινουν ολοι η θα καταστρεφονταν το συμπαν

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά. Που τα έχετε δει αυτά ώστε να είστε σίγουροι ότι κάθε FX55 πάει στα 3GHz για την πλάκα? Μήπως έχετε 10 FX στην κατοχή σας και πήγαν όλοι στα 3GHz?

Επίσης το max post με το stable δεν έχει καμιά σχέση απολύτως.

Link to comment
Share on other sites

Μια μερα που επαιζα με τα ρευματα με τη μητρικη μου (AN8 sli deluxe) ανεβασα τον επεξεργαστη στα 1.54v.... 2.9v th Ram και λιγο τα αλλα....... πηγα το fsb αρχικα απο 200 που ειναι στον AMD3200@64 στα 240 με 10 πολλαπλασιαστη.... μπαινει στα winxp κυριλα...!! με 42 βαθμους στο cpu μετα το βαζω 280 παλι μπαινει με 48 βαθμους..... το βαζω στα 300 και εκανε post αλλα δεν μπηκε win γιατι δεν αντεχαν οι μνημες.... αλλαζω τις kinghston και βαζω τις ocz me (CL. 2) και μπαινει μεσα...... λεω απο μεσα μου που θα παει θα κολλλησει.... δεν θα κολλησει.... μετα το βαζω 320,340 και εμπαινε..... αλλα τρεμοπαιζαν τα win.... νευριαζω την επομενη μερα και το τερματιζω στα 400 και τρελαθηκα οταν ειδα να κανει post........................................................................ Απο τοτε το εχω στα 300 και παιζω τον fx55 στα δακτυλα (αν εξαιρεσουμε το διπλασιο cacheπου εχει) καθως αυτος βγαζει 2600mhz ενω εγω 3000mhz γνωριζοντας οτι η τιμη αγορας του fx55 ειναι πανω απο 1000 ευρο ενω του 3200 5-6 φορες κατω.... φανταστειτε τι θα εκανα αν ειχα καλυτερες μνημες κΑΙ ΕΜΠΕΝΑ ΣΤΑ WIN ΜΕ 4000ΜGHZ.......................... :113: :113: :113:

Τι μας λές ρε φίλε σοβαρα???

Ακου να δείς εγώ μια μέρα τι έπαθα...

Ξεκινάω με αέρα να κάνω ο/c πηγα το fsb αρχικα απο 200 που ειναι στον AMD3500 στα 300 με 10 πολλαπλασιαστη.... μπαινει στα winxp κυριλα...!! με 0 βαθμους στο cpu μετα το βαζω 380 παλι μπαινει με 0 βαθμους..... το βαζω στα 400 και εκανε post μπηκε win γιατι και αντεχαν οι μνημες....αλλά δεν πειράζει λέω.... αλλαζω τις pqi και βαζω τις geil (CL 1) και μπαινει μεσα (oλο)...... λεω απο μεσα μου που θα παει θα κολλλησει.... δεν θα κολλησει.... μετα το βαζω στα 500 και τελικά βήκα με 500χ10 ρε φίλε!!! Μιλάμε 5000 mhz!!! Απίστευτη εμπηρεία! Που να δείς μετά που έβαλα και υδρόψυξη... πήγα -50! Άσε τρομερή φάση...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.