Jump to content



Disk Image σε Raid 0 nforce chipset!


Braveheart1980

Recommended Posts

Εχω που λετε το acronis 8 build 791 και ενω απο τα win κανω μια χαρα και ωραια image μεσα απο τα win , οταν φορτωνω απο το boot cd του acronis μου βλεπει 2 σκληρους (τους 2 raid 0) εκ των οποιων ο ενας ειναι αδειος (!) και ο αλλος εχει μεν τα partition που πραγματικα εχω αλλα

(α)Βλεπει τα partition γεματα

(β)Μου λεει οτι εχουν και error !

Εψαξα σε διαφορα site (και εδω )και βρηκα οτι οντως το acronis και το ghost δεν περιεχουν τους drivers για raid 0 σε nforce 4 chipsetακι γιατι η μαμα nvidia δεν τους εχει open source

Και ρωαταω:

(1) Πως μπορω να κανω ασφαλεστατα ενα image του σκληρου μου?(του partition για την ακριβεια)

(2) Tην τελευται εκδοση του acronis την εχει κανεις για να μου πει αν δουλευει λη οχι?(build 826)

(3)Υπαρχει καμμια περιπτωση να περασω manual τους nforce 4 drivers στα boot cd των acronis/ghost ωστε να δουλευουν?

(4) Ολοι εσεις με nforce 4 chipset πως κανετε image????

Link to comment
Share on other sites

Λυση βρεθηκε μετα απο ωρα και την παραθετω για να μην ταλαιπωρηθουν και αλλοι

Λοιπον οσο χαζο και αν φαινεται για να bootαρει και να δει το boot cd του acronis το raid 0 πρεπει πολυ απλα να κανουμε safe mode boot cd και ΟΧΙ normal οταν μας ζητησει το προγραμμα δημιουργιας του boot cd !

Τοσο απλο!

Acronis True Image rulezzzzzzzzzzz btw!

Link to comment
Share on other sites

Braveheart είσαι σίγουρος?

Τους είχα ρωτήσει και μου είπαν ότι επειδή η nvidia δεν τους εχει open source να περιμένω.

Ετσι έκανα την πατέντα που περιέγραψα σε κάποιο ποστ φτιάχνοντας και 2ο παρτσιον με παράθυρα, αλλάζοντας hidden partition κλπ, κλπ.

Tαλαιπωρία αλλά δουλεύει!

Τώρα μας λύνεις τα χέρια!

Χρησιμοποιώ build 771. Θέλω νεότερο λες?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.