Jump to content


Ψύξη nf4 chipset σε dfi ultra-d


fonzi

Recommended Posts

Κάπου διάβασα ότι βάζοντας arctic silver 5 κάτω από την ψύκτρα στο nf4 chipset της ultra-d βελτιώθηκε πολύ η θερμοκρασία του chipset.

To έχετε δοκιμάσει; Αφαιρείται εύκολα το ανεμιστηράκι; Εχω ceramique. Nα βάλω αυτή ή θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα;

Οι θερμοκρασία του chipset τωρα είναι 45 και του επεξεργαστή 32.

Link to comment
Share on other sites

ευκολο είναι αρκεί όταν βγάζεις τα κλιπς ειδικά αν χρησιμοποιείς κάποιο μεταλλικό εργαλείο να μη σου ξεφύγει και χαράξεις την μητρική, και να μη βαριέσαι να μπεις στη διαδικασία να ξηλώσεις όλο το σύστημα.

τρομερή διαφορά δε θα δεις 2-3 βαθμούς στην καλύτερη.

ίσως να είναι καλύτερα να μην το αλλάξεις με το εξής σκεπτικό. η επιφάνεια του chipset είναι πολύ μικρή παρόμοια με athlonXP. το ανεμιστηράκι δεν είναι και πολύ σταθερό αλλά η θερμαγώγιμη που έχει βάλει η DFI δεν είναι απλή σιλικόνη αλλά θερμαγώγιμη κόλλα που βοηθάει στη σταθερότητα. όταν τοποθέτησα την κάρτα γραφικών πρέπει να κουνήθηκε η ψύκτρα και να έχασε προσωρινά επαφή με την κεραμικ. από τότε ανέβηκαν αρκετά οι θερμοκρασίες αν και δε θυμάμαι σίγουρα τουλάχιστον 4-5 βαθμούς.

άλλαξέ την προσεκτικά αλλά πρόσεχε και μετά να μη κουνηθεί ο ανεμιστήρας.

Link to comment
Share on other sites

OK PIRATIS.

Μιας και εχουμε ίδια μητρική και ίδιες μνήμες και ίδιο επεξεργαστή, μου λες σε παρακαλώ πως την δουλεύεις;

Εννοώ συχνότητες, θερμοκρασίες, μνήμες.

Επίσης πες μου αν μετά από επαναφορά από αναμονή σου βγάζει άλλο voltage (αυξημένο) και διαφορετική θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Mε το ''τσιμπιδάκι '' που βγάζουν αυτές που αγαπάμε [sic] τα φρύδια , βγαίνει κατευθείαν :079: [κλεινεις τις άκρες απο πίσω και βγαίνει κατευθύαν]

Τωρα τι θα δεις σε διαφορά παίζει .

Εμένα στο neo2 platinum είχαν βάλει όπως όπως το chipset ψύκτρα [http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=8378&highlight=modders] με το που έβαλα ceramique είδα διαφορα [όχι τεράστια αλλά είδα.]

Link to comment
Share on other sites

OK PIRATIS.

Μιας και εχουμε ίδια μητρική και ίδιες μνήμες και ίδιο επεξεργαστή, μου λες σε παρακαλώ πως την δουλεύεις;

Εννοώ συχνότητες, θερμοκρασίες, μνήμες.

Επίσης πες μου αν μετά από επαναφορά από αναμονή σου βγάζει άλλο voltage (αυξημένο) και διαφορετική θερμοκρασία.

δεν θυμάμαι να έχω βάλει αναμονή ποτέ στην DFI τώρα το δοκίμασα και όντως αλλάζει η θερμοκρασία στην CPU συν 10C. οι τάσεις πρέπει να είναι οι ίδιες. δεν έχω ιδέα γιατί το κάνει αν και η εντύπωσή μου είναι πως το smart gurdian φαίνεται να είναι ΓΤΠΚ πρόγραμμα .

για το πως θα το ρυθμίσεις, όλα σχεδόν εξαρτόνται από το πως παει ο επεξεργαστής σου, αν δεν ανεβαίνει μάλλον το καλύτερο θα είναι να ρίξεις τον πολλαπλασιαστή και να κερδίσεις FSB από τις μνήμες, αν πιάνει σχετικά καλές συχνότητες 2700-2800 μάλλον το καλύτερο είναι να το αφήσεις 1-1 με τις μνήμες με σχετικά σφικτά timmings.

1 μήνα τώρα μετά από Bios update για διαφορους προσωπικούς λόγους τον έχω παρατήσει στα load optimized defaults, γενικά δεν μπορώ να πω ότι το έχω εξαντλήσει το θέμα ούτε ότι έχω κάνει fine tuning.

αρχές του μάρτη που έκανα μερικές δοκιμές είχα καταλήξει στα 10Χ270 1,5V περίπου, τις μνήμες 1-1 με 2,5-3-3-7 και τα άλλα timmings στο auto.

θερμοκρασίες με XP120 27-30 idle 38-40 full load (αν και τώρα με έβαλες στην μπρίζα με το bug με την αναμονή). chipset στα γράφω πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Το παρατήρησα, το έψαξα μετά και είδα ότι σε ξένα φορουμ το έχουν γράψει και την ψάχνουν.

Το ανέφερα στην DFI και απάντηση πάπαλα (πάνε 10 μερες).

Επίσης πες μου αν μπορείς τι σου δίνει το nvidia performance στα τεστ της μνήμης όταν είσαι default στα 200. Πόσο σκορ σου δίνει για read κλπ.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν το Ntune δίνει για μνήμη 307 281 139. τώρα τι ακριβώς είναι αυτά θα σε γελάσω.

δεν μπορώ να καταλάβω τι σε απασχολεί σε αυτό το τεστ? οι μετρήσεις για memory bandwidth, σε άλλα προγράματα sandra-everest είναι φυσιολογικές για μνήμες στα 200 dual channel, μόνο το latency είναι στον πάτο, λογικό αφού έχει τα timmings τέρμα κάτω.

Link to comment
Share on other sites

οι παραπάνω τιμές που έδωσα είναι στα 200 load optimized defaults. σε άλλα προγράμματα sandra - everest τι τιμές σου βγάζει? μέχρι στιγμής η πιο πιθανή υπόθεση που μπορώ να κάνω είναι πως είναι software πρόβλημα. μήπως έχεις καμιά παλιά έκδοση του ntune? έχεις τρέξει memtest στα default να τσεκάρεις αν οι μνήμες ειναι εντάξει, μήπως δηλαδή ήταν ελλατωματικές εξαρχής? ακόμα σε ποιες θέσεις έχεις βάλει τις μνήμες 1-3 ή 2-4? τέλος μήπως έχεις αλλάξει το jumper με τις τάσεις του ρεύματος για μνήμη σε +3.2V, για TCCD δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

όντως τα νούμερα που έδωσες μετά στο everest ήταν λίγο χαμηλά. όλα καλά αφου βρήκες τη λύση. πάλι καλά που δεν έγινε το Κούγκι η μητρική σου εκεί που έχεις βάλει τις τάσεις. άντε ανέβασέ τις και λίγο τώρα με λογικές τάσεις να τις αξιοποιήσεις αφού στα 200 πάνε τζάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.