Jump to content


3οθόνες μαζί γίνεται?


vegito

Recommended Posts

ελπίζω να είμαι σε σωστό σημείο...

λοιπόν έχουμε και λέμε:

ΥΠΟΘΕΣΗ

1 pc με

1 agp με dvi

3 οθόνες(όχι ίδιες)

1 κάρτα γραφικών pci

ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ:

θα έχω εικόνα σε 3 monitor?

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω και εγώ το ψάχνω.

μέσα στις μέρες θα προσπαθήσω να το κάνω για να δω.απλά ρώτησα για να δω αν κάποιος το έχει κάνει μήπως ήξερε κάτι παραπάνω να με συμβουλέψει...

αν βρεθεί κάποιος έχει καλώς,αλλιώς όταν το δοκιμάσω θα σας πω εγώ...

Link to comment
Share on other sites

μαλλον στους driver ειναι το προβλημα παρα οπουδηποτε αλλου

επισης, τουλαχιστον προς το παρον, το SLI δεν παιζει με 2 οθονες.

πρεπει να ειναι σε non-sli mode αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος αν τοτε παιζει με 3 ή 4 οθονες

και αυτο λογω drivers...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αν εχεις μια pci και μια agp κάρτα γραφικών μπορεί να έχεις 2 ο8όνες...νομίζω ότι λέγεται extended desktop option...

"For some time, Windows has been able to recognize multiple graphics cards in a single system. Years ago, it was quite convenient simply to add a PCI video card in addition to a primary AGP card to support a secondary display. In time, graphics companies caught on to the multimonitor idea and started supporting multiple monitors on a single graphics card. It's a good thing they did, since good PCI graphics cards are so hard to find these days"

Reference...

http://techreport.com/reviews/2002q4/multimon/index.x?pg=1

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι για να δουλέψουν οι δυο οθόνες τουλάχιστον μια κάρτα dual-head! Δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιο πράγμα στην αγορά σήμερα αλλα κάτι είχα δει παλιότερα πχ matrox g400 αν δεν κάνω λάθος! Υπάρχει η άλλη λύση που σίγουρα θα σου δουλεύει,μια ηλεκτρονική συσκευή που θα πέρνει σήμα απο την κάρτα οθόνης και μέσω loop θα δίνει εξόδους 15pin σε όσες οθόνες θες! Τέτοια μαραφέτια έχουν τα καταστήματα πληροφορικής γιαυτό και όλες οι οθόνες τους παίζουν την ίδια εικόνα,δεν αναρωτήθηκε κανένας πως γίνεται αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάρτα γραφικών η οποία μπορεί να οδηγήσει 4 οθόνες. Πήρε ένας φίλος για την εταιρία που δουλεύει. Τη πήρε απο το Καναδά νομίζω και κάνει γύρψ στα 600€. Αν ενδιαφέρεσαι πες μου να ρωτήσω λεπτομέριες

Link to comment
Share on other sites

Στα xp μπορείς να έχεις όσες κάρτες γραφικών χωράει η μητρική σου και όσες οθόνες παίρνουν αυτές οι κάρτες. Οι οθόνες που είναι στην ίδια κάρτα γραφικών μπορούν να δείχνουν την ίδια εικόνα (κλώνος) ή και διαφορετική ενώ δύο οθόνες που είναι σε διαφορετικές κάρτες απ' όσο ξέρω δε μπορούν να δείχνουν την ίδια εικόνα. Επίσης υπάρχουν κάποιες κάρτες γραφικών που υποστηρίζουν 3 οθόνες ταυτόχρονα (ψιλοσπάνιο πχ Parhelia) ή 2 οθόνες και ταυτόχρονα και τηλεόραση αλλά δεν ξέρω αν γίνεται να δείχνουν και οι 3 το ίδιο ή μόνο οι 2. Η ΑΤΙ στις μητρικές με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών υποστηρίζει με τους οδηγούς της το να λειτουργεί η ενσωματωμένη ταυτόχρονα με μία πρόσθετη αλλά και εκεί δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει με τη λειτουργία κλώνου. Δηλαδή αν γίνεται οι οθόνες και των δύο καρτών να δείχνουν το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Τα ΧΡ σαν λειτουργικο υποστηριζουν μεχρι 9 οθονες. Πολυ παλια το ειχα δει αυτο. Απο τα Win98 κουβαλιεται αυτο το "limitation". Τωρα το ζητημα ειναι που μπαινουν οι 9 οθονες...

:D :D

Link to comment
Share on other sites

Έχω φτιάξει ένα pc με πέντε οθόνες ταυτόχρονα με μητρική 775Dual-915GL της asrock με την onboard vga, ati 9200 agp και χ600 pci-e. Δουλευουν και οι 5 κανονικα σαν επεκτάσεις αλλά δεν έτρεξα παιχνίδι να δω τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.