Jump to content



Πρόβλημα με τον SATA Maxtor μου ?


bizimis1442169065

Recommended Posts

Πρόβλημα με τον SATA Maxtor μου ?

Παιδιά για ριξτε μια ματιά στα Bench του ATTO που έχω στους δίσκους μου !!!!

Δεν νομίζετε ότι είναι πρόβλημα τα αποτελέσματα στο Write του SATA ;

Και το partition C: άλλα και το D: δεν έχουν πολύ χαμηλό WRITE ;

Οι μετρήσεις του Maxtor PATA νομίζω ότι είναι ποιο φυσιολογικές !!!!!

Για να σας προλάβω σας λέω ότι έχει γίνει ανασυγκρότηση και έχω τους drives για τον Sil3112 έκδοση 1.0.0.50 που είναι και οι τελευταίοι που έχω βρει .

Στο mobo μου έχω το τελευταίο bios και ο SATA controller έχει το τελευταίο bios έκδοση V.4247 .

Ριξτε και μια ματιά στο «ιδιότητες» του sil3112 , εκεί λέει «Write Cache :disable “

Ευχαριστώ ... :060:

post-29-1442174061,1039_thumb.jpg

post-29-1442174061,1816_thumb.jpg

post-29-1442174061,2262_thumb.jpg

post-29-1442174061,2664_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνοντας στο net ειδα οτι παρα πολλοι ανθρωποι εχουν το ιδιο προβλημα με το : < Write Cache :disable > στους SATA Maxtor τους σε πλατφορμα AMD ειτε σε VIA ειτε σε nVidia chipset .

Την λυση .... ομως ..... δεν την βρηκα ακομα ...... :116:

Δεν το εχει κανενας αλλος το < Write Cache :disable > στο φορουμ ?

Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολησε με αυτα τα προγραμματα σε ολους καποια @@ θα την πουν.

Δε γινετε να εχεις τοσο χαμηλο write.

Καποιο αλλο προγραμμα το κανει να βγαζει τετοιο αποτελεσμα.

Δες και σε ασφαλη λειτουργια τι λεει μπας και...

Link to comment
Share on other sites

Και σε safe mode τα ιδια . :067:

Το θεμα ειναι οτι στο net ειδα κι αλλους να εχουν το ιδιο προβλημα με sil3112 και sata Maxtor .

Mαλιστα ενας εγραφε οτι μονο με τους καινουργιους seagate δεν ειναι disable το write cache .

Για πες μου κανα αλλο bench να κανω δοκιμη .....!!!!!

post-29-1442174061,4703_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια ....... :047:

Μου εστειλαν απο την Epox ενα mail με ενα moded-bios μαζι με drivers για τον sil3112 .

Τα φορεσα αλλα δεν εγινε τιποτα .

Τους ειπα το αποτελεσμα και μου απαντησαν οτι πρεπει να κανω firmware update στον 6Υ120ΜΟ Maxtor μου .

ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ FIRMWARE ?????????? :072: :072:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον .... επανερχωμαι :077:

εγιναν πολλες δοκιμες .....

πρωτα δοκιμασα τον 6Y120MO Maxtor μου επανω στον sata ελεγκτη του Via chipSet στο mobo της Asus A8Vdeluxe .

Τα αποτελεσματα στο ΑΤΤΟ ηταν τα ιδια με αυτα που εχω δειξει ποιο πανω .... χαλια δηλαδη .

Μετα βαζω τον δισκο πανω στον ελεγκτη SATA της promise που εχει η ASUS .

Τα πραγματα δειχνουν ποιο καλα .

Αλλα το προβλημα υπαρχει ......

Δειτε .....

post-29-1442174064,6217_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρα φταιει ο δισκος , ο οποιος και εφυγε απο το συστημα μου ......

Βαζω επανω εναν εναν καινουργιο SATA - Hitachi , τρεχω το ΑΤΤΟ και ξαναποσταρω . :098:

Πάντως εγώ έχω δύο τέτοιους δίσκους πάνω σε Abit NF7-S εδώ και 1,5 χρόνo και δεν παρατήρησα αυτό το πρόβλημα.

Ποιούς drivers χρησιμοποιείς για το Sata?

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ τους τελευταίους drivers από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αχετο αλλα εμενα ο 300αρης μου γραφει στο control panel Promise 1 + 0 Stripe/ RaId 0 sCSI DISK DEVICE einai ok ?

Προς το παρόν δε θα έχεις πρόβλημα αλλά αν βάλεις δεύτερο σκληρό πάνω στον controller θα προσπαθήσει να κάνει συστοιχία με τον 300άρι και πολύ πιθανό να χάσεις και τα αρχεία σου. Από το bios δεν αν ο promise έχει την επιλογή RAID/ATA και επέλεξε το ATA. Όταν μπεις win0ws εγκατάστησε τα ανάλογα drivers για ATA (και όχι Raid) του promise και θα είσαι ok.

Με αυτόν τον τρόπο δλδ μετατρέπεις τον Raid controller σε ένα απλό IDE Controller.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.