Jump to content



Δεν Μπορώ να το Βρω


navigator

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Ψάχνω να βρω εδώ και πολύ καιρό (πάνω από μήνα) :021: ένα 8 fanaki αθόρυβο.

Έχω καταλέξει στο Papst 8412 NGLE λόγο χαμηλού θορύβου 12db

Δυστυχώς όμως δεν υπάρχει διαθέσιμο στην checkmate.

Μήπως γνωρίζετε που μπορώ να το προμηθευτώ :confused:

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

To εχουν εδω : http://www.nexus-t.co.uk/ . Σιγουρα και αλλου , αν ψαξεις.

Ομως .... 12db αποκλειεται να εχει . Ειναι υπερβολικα λιγα . Ισως κατι προς τα 20db .

Περα απο αυτο ομως .... πρακτικα , δεν μπορεις να ακουσεις τιποτα κατω απο τα 22db . Oποτε σου προτεινω ανεπιφυλακτα εναν ανεμιστηρα ΕΩΣ ΤΟ ΠΟΛΥ 24db ! . ΠΡΟΣΟΧΗ ομως να ειναι sleeve bearing .

Δες τους coolermaster . Δεν θα σου στοιχισουν 30Ευρω που εχει ο papst και υπαρχουν και στη χωρα μας .

19 CFM ο papst και 22CFM o coolermaster .

Link to comment
Share on other sites

Ομως .... 12db αποκλειεται να εχει . Ειναι υπερβολικα λιγα . Ισως κατι προς τα 20db .

Περα απο αυτο ομως .... πρακτικα , δεν μπορεις να ακουσεις τιποτα κατω απο τα 22db . Oποτε σου προτεινω ανεπιφυλακτα εναν ανεμιστηρα ΕΩΣ ΤΟ ΠΟΛΥ 24db ! . ΠΡΟΣΟΧΗ ομως να ειναι sleeve bearing .

Δες τους coolermaster . Δεν θα σου στοιχισουν 30Ευρω που εχει ο papst και υπαρχουν και στη χωρα μας .

19 CFM ο papst και 22CFM o coolermaster .

Αυτο (22db) ειναι υποκειμενικο και δυστυχως για μενα δεν ειναι ετσι.

εχοντας cpu και vga στο Zalman, τα μονα fans ειναι του κουτιου

πηρα τα AKASA AK181BK-S 8cm ULTRA QUIET 18 dB(A) - 21.15 CFM μπας και γινει τιποτα

ναι μεν ειναι πολυ πιο αθορυβα απο ενα κανονικο fan, αλλα και παλι ακουγονται πολυ στο full

αναγκαστικά τα δουλευω με FAN CONTROLLER στις 1300rpm (απο 1800)

αλλα και παλι δεν ειμαι 100% ευχαριστημενος

ειναι σιγα αλλα και παλι ακουγεται και επιπλεον κανει και ενα μικρο περιοδικο βουητο συντονισμου,

(πιθανον επειδη δουλευουν με λιγοτερα V?

ή φταιει η ποιοτητα των πλαστικων βασεων τους στο κουτι ?)

ελεγα κι εγω να δοκιμασω κανενα papst αλλα με απογοητευσατε. :022:

λεω να τα ξηλωσω ολα και να το αφησω να βραζει το κουτακι. Ετσι κι αλλιως στη cpu T διαφορα δεν κανει.

τωρα τα αλλα εξαρτηματα αν τα φτησουν απο τη σαουνα... :003:

Link to comment
Share on other sites

Σακη , εχω το 12αρι coolermaster . Νομιζω πως ειμαι αρκετα περιεργος και ψειρας με το θορυβο . Θα σου πω οτι δεν καταλαβαινω τον 12αρη ακομη και στα 12V. Ισως παλι ο 12αρης να ειναι πιο αθορυβος απο τον 8αρη . Ιδια db ειναι ομως .Ειναι ο μονος ανεμιστηρας στο συστημα μου που λειτουργει στα 12V . Ολοι οι αλλοι ειναι στα 5 και στα 7 .

Καθε εταιρια μετραει αλλιως τα db . Μπορει να τον μετρησουν στον αερα χωρις εμποδια οποτε θα εχει λιγα db .Εδω μια σιτα να του βαλεις και αυτοματως αρχιζει να σφυριζει !

Καποια αλλη εταιρια θα τον μετρησει τραβοντας αερα , ενω καποια αλλη σπρωχνοντας .

Επισης , υπαρχουν ανεμιστηρες που δεν μπορουν να λειτουργησουν με fan controllers (PWM τυπου) . Με τυπου αντιστασεων δεν εχουν προβλημα .

Οι δισκοι σου δεν ακουγονται ΚΑΘΟΛΟΥ ????? Ακομη και fdb να εχεις , ακουγονται ...

Οπως και να εχει ... Νεκρικη σιγη δεν θα εχεις με κανεναν .

Διαβασε και ΕΔΩ . Απο εδω αρχισα να ψαχνω για τους coolermaster.

Eπισης για τους akasa ... http://forums.silentpcreview.com/viewtopic.php?t=16683&highlight=akasa

Τα akasa συζητηθηκαν απο οτι ειδα και εδω : http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=208198#post208198

Link to comment
Share on other sites

Στελιο, εσυ μιλας για Αkasa 12αρη twin ball bearing ! ενταξει, με ball bearing τι να περιμενει κανεις? :003:

εγω μιλαω για 8αρη (οπως και ο φιλος στο αρχικο ποστ)

ο 8αρης Akasa ειναι ενας απλος μαυρος sleeve bearing με τις παραπανω προδιαγραφες.

Ενταξει, βεβαια δεν ειναι τιποτα να παρω και εναν coolermaster να δοκιμασω, μαλιστα το μετανοιωσα που δεν το εκανα μια φορα που περναγα απο τα multirama για κατι αλλο

fan controllers PWM τυπου, δεν ξερω ποια εννοεις.

εγω εχω το κλασσικο της Ζαλμαν

Σχετικα με τους δισκους, εχω 3 Μaxtor, που κανουν θορυβο μονο οταν κινουνται οι κεφαλες.

Για το λογο αυτο τους εχω ανεξαρτητους.

Αν ας πουμε κατεβαζω p2p στον εναν, δεν ακουγεται τιποτα.

Ακομα και αν κανω και μετατροπη divx απο τον εναν στον αλλο παλι απανια ακουγεται κατι γιατι δεν εχω κινηση στις κεφαλες.

Δε μετανοιωσα καθολου που χαλασα το raid ;)

κι αυτα παρ' όλο που αλλαξα κουτι και απο το παλιο Ηec που ειχε λαστιχακια τα οποια εκαναν φοβερη δουλεια, πηγα σε Chieftec που δεν εχει, κι οταν αρχισουν οι κεφαλες το πηγαινε ελα, οντως γινεται πανικος.

Το θεμα ειναι να περιορισεις αυτες τις κινησεις

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.