Jump to content



Thermalright XP-120, Akasa AK-183-L2B, Vantec DDR heat spreader.


peris72

Recommended Posts

Θέλω να πάρω τα παρακάτω (από checkmate.gr, αν υπάρχουν αλλού φθηνότερα εντός Ελλάδας, πείτε μου).

1) Thermalright XP-120

Από ότι διάβασα (γενικώς), είναι οκ η ψύκτρα και την θέλω για έναν Ρ4 στα 3GHz, που τώρα έχει την ψύκτρα της Intel. Σε full load θέλω να δω διαφορά. Τώρα έχει γύρω στου 30c-33c idle (έτσι λέει το probe δηλαδή) και σε full load δεν πάει πάνω από 53c.

2) Akasa AK-183-L2B (120x120x25)

Εδώ δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς, γιατί τρέχει σε χαμηλές στροφές και δεν ξέρω αν κάνει δουλειά στην τελική με την Thermalright XP-120. Το Voltage του είναι στα 12v. Από το motherboard, από που θα του δώσω ρεύμα; Από εκεί που παίρνει τώρα ο ανεμιστήρας της ψύκτρας της Intel;

Να τον πάρω τον ανεμιστήρα ή προτείνετε κάποιον άλλον στα 120x120x25;

3) Vantec DDR heat spreader

Για τις μνήμες Pc3200 που έχω (2GB συνολικά), θέλω 2 ζευγάρια. Κάνουν δουλειά αυτές οι ψύκτρες για τις μνήμες ή υπάρχει κάτι καλύτερο (να μην έχει ανεμιστήρα επάνω, για να αποφύγω τον θόρυβο).

4) AKASA Fan Filter 8cm

Για την σκόνη. Ήδη έχει ένα φίλτρο μπροστά το case της Antec (1080Amg), αλλά πάλι μαζεύει σκόνη. Κάνουν δουλειά αυτά τα φίλτρα ή τζάμπα τα χρήματα που δίνεις; 3 τέτοια φίλτρα θα χρειαστώ (2 για τους ανεμιστήρες μπροστά και ένα για τον πλαινό.

Επίσης, θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχουν διακόπτες (σε μορφή panel π.χ., που να μπορούν να απενεργοποιούν 2-3 ανεμιστήρες, όταν το βράδυ κατεβάζω αρχεία π.χ. και θέλω να μειώσω τον θόρυβο (δεν πιστεύω να ανεβαίνει και η θερμοκρασία ποιος ξέρει πόσο, αν κλείνω τους 3 απο τους 4 ανεμιστήρες και αφήνω μόνο τον μπροστινό να βάζει αέρα. Εδώ βρήκα αρκετά panel, αλλά δεν ξέρω ποιο είναι καλό από την άποψη του να έχει εύκολη συνδεσιμότητα με τα ανεμιστηράκια.

(Έχω ήδη την Ati Silencer 3 για την 9800XT η οποία ρίχνει πολύ την θερμοκρασία και δεν υπάρχει πρόβλημα από εκεί να ανεβαίνουν στο case οι βαθμοί c, αν κλείσω τους ανεμιστήρες).

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση.

post-2091-1442174062,285_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

την XP120 την έχει ακόμα το Multirama και το hacshop. βεβαιώσου όμως, ότι ταιριάζει στη μητρική σου www.thermalright.com .

από ανεμιστήρες αν θες αθόρυβο αλλά σχετικά αδύναμο πάρε coolermaster. για ένα πιο μεσαίο σε θόρυβο και απόδοση είναι οι enermax. για τον ιδανικό σε απόδοση χωρίς να είναι θορυβώδης και γω τον ψάχνω lol. αν δεν έχεις panel ή μετατροπέα 3->4 pin molex για σύνδεση απευθείας στο τροφοδοτικό, αναγκαστικά τον συνδέεις απλώς εκεί που μπαίνει η αντίστοιχη τροφοδοσία του stock ανεμιστήρα της intel.

Για τις μνήμες η καλύτερη μέθοδος ψύξης θεωρείται με ξεχωριστά χάλκινα ψυκτράκια σε κάθε τσιπάκι με ένα ανεμιστήρα να τα κτυπάει από πάνω (όχι ότι απαγορεύετεται να μη βάλεις ανεμιστηρα). αν έχεις βέβαια 4 dimms των 512 double sided θα σου βγει πολύ ακριβό καθώς θα χρειάζεσαι 4Χ2Χ8= 64 ψυκτράκια! Ακόμα αν τελικά επιλέξεις αυτή τη μέθοδο βεβαιώσου ότι θα χωράνε όλες οι μνήμες με τα ψυκτράκια πάνω τους και ότι δεν θα βρίσκουν μεταξύ τους ή πάνω σε άλλα τμήματα της μητρικής όπως πυκνωτές.

για τα akasa φίλτρα είχα πάρει μία φορά ένα, για τον πλαϊνό στο παράθυρο, επιεικώς απαράδεκτα σε ποιότητα, εμφάνιση και αποτελεσματικότητα. εντάξει αυτή ήταν η εντύπωσή που μου έδωσαν, φθηνά είναι πάρε μόνο ένα να το δοκιμάσεις πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

την XP120 την έχει ακόμα το Multirama και το hacshop. βεβαιώσου όμως, ότι ταιριάζει στη μητρική σου www.thermalright.com .

από ανεμιστήρες αν θες αθόρυβο αλλά σχετικά αδύναμο πάρε coolermaster. για ένα πιο μεσαίο σε θόρυβο και απόδοση είναι οι enermax. για τον ιδανικό σε απόδοση χωρίς να είναι θορυβώδης και γω τον ψάχνω lol. αν δεν έχεις panel ή μετατροπέα 3->4 pin molex για σύνδεση απευθείας στο τροφοδοτικό, αναγκαστικά τον συνδέεις απλώς εκεί που μπαίνει η αντίστοιχη τροφοδοσία του stock ανεμιστήρα της intel.

Θα δω σήμερα στα sites των άλλων καταστημάτων που είπες. Στην μητρική ταιριάζει, (P4P800-Deluxe). Οπότε δεν νομίζω να έχω πρόβλημα, γιατί έχουν κάνει reviews στην ψύκτρα και η μητρική τους ήταν αυτή.

Για ανεμιστήρα θα δω τον enermax που γράφεις.

Για τις μνήμες η καλύτερη μέθοδος ψύξης θεωρείται με ξεχωριστά χάλκινα ψυκτράκια σε κάθε τσιπάκι με ένα ανεμιστήρα να τα κτυπάει από πάνω (όχι ότι απαγορεύετεται να μη βάλεις ανεμιστηρα). αν έχεις βέβαια 4 dimms των 512 double sided θα σου βγει πολύ ακριβό καθώς θα χρειάζεσαι 4Χ2Χ8= 64 ψυκτράκια! Ακόμα αν τελικά επιλέξεις αυτή τη μέθοδο βεβαιώσου ότι θα χωράνε όλες οι μνήμες με τα ψυκτράκια πάνω τους και ότι δεν θα βρίσκουν μεταξύ τους ή πάνω σε άλλα τμήματα της μητρικής όπως πυκνωτές.

Γιαυτό σκέφτηκα να βάλω ψύκτρα που καλύπτει όλη την επιφάνεια. 4 μνήμες είναι και θα δυσκολευτώ με την τοποθέτηση (ίσως και η τιμή αγοράς να ξεφεύγει μετά). Λες να μην έχει καλά αποτελέσματα και αυτή την ψύκτρα που είπα; Τοποθετούνται εύκολα από ότι είδα και το αποτέλεσμα πρέπει να είναι καλό. Σίγουρα οι ξεχωριστές ψύκτρες δίνουν κάτι καλύτερο, αλλά θα με παιδέψει η τοποθέτηση.

για τα akasa φίλτρα είχα πάρει μία φορά ένα, για τον πλαϊνό στο παράθυρο, επιεικώς απαράδεκτα σε ποιότητα, εμφάνιση και αποτελεσματικότητα. εντάξει αυτή ήταν η εντύπωσή που μου έδωσαν, φθηνά είναι πάρε μόνο ένα να το δοκιμάσεις πρώτα.

Οκ για τα φίλτρα - τα έχεις δοκιμάσει λες - και αυτό με ενδιαφέρει που είπες "αποτελεσματικότητα". Μήπως έχεις βρει κάποια άλλα που είναι καλύτερα;

Ευχαριστώ για την απάντηση :045:

Link to comment
Share on other sites

για τα φίλτρα απλώς δεν μου άρεσαν, εντάξει δεν είχα κατσει να το υπεραναλύσω για την απόδοση, όπως είπα και προηγουμένως πάρε ένα αφού είναι φτηνά να το δοκιμάσεις, ώστε να δεις αν σου κάνουν. δεν έχω υπόψη μου να κυκλοφορεί κατι παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.