Jump to content



Θερμοκρασιες καρτων γραφικων


Jason1442169106

Recommended Posts

θα το βάλω στην sig μου, μου φαίνεται...

όταν παίζεις για πολύ ώρα, ή τρέχεις καμμιά δεκαριά loops 3dmark πιάσε την ψύκτρα. προσοχή μην ακουμπήσεις κανένα κύκλωμα, ακούμαπ μόνο το μέταλλο της ψύκτρας στην άκρη. αν δεν καίει δεν θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα εις τον αιώνα τον άπαντα. ακόμα και χλιαρή να είναι πάλι καλά είσαι.

ούτε να σκάσεις ένα σωρό λεφτά, ούτε να κάνεις ολόκληρη εγχείρηση να περάσεις τους σένσορες... όλα αυτά αν θες απλά να ξέρεις ότι δεν έχεις πρόβλημα. αν είσαι από αυτούς που έχουν πρόβλημα με +1, -1 βαθμο τότε πάρε aerogate! :p

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλους.

Εχω ενα προβλημα και θα ήθελα τη βοήθεια σας.Προσφατα απέκτησα μια XFX 6600GT(PCI-e).

Παρατήρησα λοιπόν πολύ υψηλές θερμοκρασίες τουλάχιστον 70 σε idle κατάσταση!

Έτρεξα 3dmark05 για να δω stability kai μετα απο λίγο (έχοντας βάλει ρrepeat τα tests x3) το pc κόλλησε και μου έβγαλε msg για το nv4displ.dll(νομίζω!) ότι ειχε πρόβλημα και έπρεπε να κάνω reboot!Εκανα και οταν άνοιξε ξανα ειδα θερμοκρασία στην vga (μεσω nvidia temperature monitor απο το display settings) περίπου 100c (αν θυμάμαι καλα).Τώρα (πέρασαν περίπου 15 λεπτά) δείχνει 78c.

Γιατί τόσο αυξημένες θερμοκρασίες?Δεν μου φαίνονται πολύ λογικές.

Τι προτείνεται?

Specs

P4 Prescott 3.2 HT

1GB ram PC3200(2x512 mb)

PSU Tagan 480

Thermaltake Xaser-III

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Thanx εκ το προτέρω.

ΥΓ.Δεν έχω κάνει καθόλου oc και χρησιμοποιώ τη standart ψύξη που έχει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Εχω ενα προβλημα και θα ήθελα τη βοήθεια σας.Προσφατα απέκτησα μια XFX 6600GT(PCI-e).

Παρατήρησα λοιπόν πολύ υψηλές θερμοκρασίες τουλάχιστον 70 σε idle κατάσταση!

Έτρεξα 3dmark05 για να δω stability kai μετα απο λίγο (έχοντας βάλει ρrepeat τα tests x3) το pc κόλλησε και μου έβγαλε msg για το nv4displ.dll(νομίζω!) ότι ειχε πρόβλημα και έπρεπε να κάνω reboot!Εκανα και οταν άνοιξε ξανα ειδα θερμοκρασία στην vga (μεσω nvidia temperature monitor απο το display settings) περίπου 100c (αν θυμάμαι καλα).Τώρα (πέρασαν περίπου 15 λεπτά) δείχνει 78c.

Γιατί τόσο αυξημένες θερμοκρασίες?Δεν μου φαίνονται πολύ λογικές.

Τι προτείνεται?

Specs

P4 Prescott 3.2 HT

1GB ram PC3200(2x512 mb)

PSU Tagan 480

Thermaltake Xaser-III

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Thanx εκ το προτέρω.

ΥΓ.Δεν έχω κάνει καθόλου oc και χρησιμοποιώ τη standart ψύξη που έχει

καλωσήρθες στο φορουμ.....τώρα....

γενικά να ξέρεις πως για μια 6600GT το νορμαλ είναι 45-55 idle και 70-85 full load....τώρα απο αυτά που λες όντως κάτι δε πάει καλά ....κάτι πρόχειρα που μπορείς να κάνεις εσύ η κάποιος γνωστός είναι

- να πάρεις μια ceramique/arctic silver παστα την οποια απλώνεις σε πυρήνα και μνήμες....αν υποθέσουμε πως δε γίνει τπτ μαυτό, τότε μπορείς είτε να ζητήσεις αλλαγή του προιόντος απο την αντιπροσωπεία, αλλά το πιο πιθανό είναι να σου πούνε πως οι θερμοκρασίες είναι αποδεκτές, πράγμα ωστόσο όχι λογικό....οπότε μπορείς να πάρεις τη κατάσταση στα χέρια σου και να αγοράσεις κάποια απο τις 2 ψύκτρες που παραθέτω εδώ ........αν δε γίνει τπτ τότε μπορείς να είσαι σίγουρος πως η κάρτα σου είναι ελαττωματική και να τη δώσεις για αλλαγή{χωρίς βέβαια να πεις τι της έχεις κάνει και αφού φυσικά της βάλεις πίσω τη stock ψύκτρα!!!!!!!}.....

σαν εναλλακτικές λύσεις τσέκαρε το τροφοδοτικό σου{πολλά ακούγονται για τα tagan} και ακούμπα τη ψύκτρα της κάρτας που λες πως είναι στους 100κελσίου.....αν είναι 100κελσίου θα σου μείνει σημάδι στο χέρι......

οι λύσεις αυτές είναι χρονοβόρες και χρειάζονται και χρήματα δυστυχώς μαζί με πολλή υπομονή...αν ξέρει κανείς κάτι άλλο ας το πει!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με βλέπω να παίρνω την Arctic Cooling NV 6 Rev.2. Την βρήκα hacshop 23e.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο.Στο site της arctic cooling λένε οτι εχει εγγυηση 6 χρόνια αλλα στο hacshop λεει 2!Γιατι αυτο?

ΥΓ.Arctic ceramique ή arctic silver?

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα την πάστα που είχε επάνω με μια που είχα εγω (noname!) και η διαφορά είναι τεράστια!!

Idle 55 και τρέχοντας 3dmark05 έφτασε μέχρι 75!!

Τόσο μ@λ@κία πάστα είχαν βάλει??Ακόμα και η σοκολατίνα καλύτερα δουλεία θα έκανε! :)

Αυριο θα βάλω arctic και μαλλον δε θα χρειαστεί τίποτα αλλο.Ιδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα την πάστα που είχε επάνω με μια που είχα εγω (noname!) και η διαφορά είναι τεράστια!!

Idle 55 και τρέχοντας 3dmark05 έφτασε μέχρι 75!!

Τόσο μ@λ@κία πάστα είχαν βάλει??Ακόμα και η σοκολατίνα καλύτερα δουλεία θα έκανε! :)

Αυριο θα βάλω arctic και μαλλον δε θα χρειαστεί τίποτα αλλο.Ιδωμεν.

είδες? πιθανότατα οι ''κύριοι{ρομποτ?}'' που σου συναρμολογουσαν τη vga δεν ήξεραν πως κάποιοι πραγματικά τα ψάχνουν αυτά.....είπες no name? my guess is....με μια ac/ceramique 48 idle και ποτε πανω απο τους 80 εκτός απο fps παιχνίδια :042:

problem solved ;)

Link to comment
Share on other sites

Μην υπερβάλλουμε με τις δυνατότητες των θερμοαγώγιμων. Συνήθως 3-5 βαθμούς σε καλής ποιότητας ψύκτρας είναι το όριο που μπορούμε να περιένουμε. Απλό τζατζίκι σε καλές ψύκτρες φτάνει.Τόσο τρελή βελτίωση από αλλαγή πάστας κομματάκι δύσκολο μου φαίνεται. Καλή επιτυχία πάντως

Link to comment
Share on other sites

Μην υπερβάλλουμε με τις δυνατότητες των θερμοαγώγιμων. Συνήθως 3-5 βαθμούς σε καλής ποιότητας ψύκτρας είναι το όριο που μπορούμε να περιένουμε. Απλό τζατζίκι σε καλές ψύκτρες φτάνει.Τόσο τρελή βελτίωση από αλλαγή πάστας κομματάκι δύσκολο μου φαίνεται. Καλή επιτυχία πάντως

για να μιλαει για τετοια διαφορα φανταζομαι πως αρχικά η μαμίσια πάστα δεν είχε επικαλυφθεί καλα και ήταν και χάλια ποιότητας...οπότε λογικό μου ακούγεται

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς πλάκα μόνο πάστα άλλαξα!!

Τίποτα άλλο δεν πείραξα.Έβγαλα την ψύκτρα, καθάρισα το chipset απο την previous παστα, έβαλα την νέα και την ξανακούμπωσα!!

Ούτε εγω περίμενα τέτοια διαφορά αλλα...δεν με χάλασε καθόλου:)

Αυριο θα πάρω την arctic silver και θα σας πω αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.