Jump to content



Να τα πω;


MarwG

Recommended Posts

όχι τα κάλαντα, έχουμε ακόμα για τα Χριστούγεννα :114:

τα ερωτήματα μου έχω να βάλω προς το παρόν

αφού με καλωσορίσετε :balloons: γιατί ειμαι νιούδι εδώ

Θέλω να αγοράσω έναν κομπιούτερα (σωστά ο τόνος) και κάθησα να διαβάσω τόσα μα τόσα τοπικ και τελικά μπερδεύτηκα... :085:

και σκέφτηκα να ανοίξω ένα θέμα εδώ καινούριο κι όποιος θέλει ας ασχοληθεί και με μένα λίγο ε... :100:

Λοιπόν θέλω....

μια μητρική που να δέχεται πολλούς δίσκους (έχω ένα σωρό, η πιο καλή γκαρσόνα είμ εγώ ένα πράμα...)

και φυσικά να περάσω τουλάχιστον δυο χρονάκια και να μην κάνει πάνω απο 200 ευρά (γιατί ως γνωστόν εμείς τα γκαρσόνια κακοπληρωνόμαστε)

ένα κουτί ναναι ευρύχωρο γιατί έχω και μια κλειστοφοβία

μια κάρτα γραφικών απλή, δεν παίζω, οχι ακριβή (είπαμε ένα φτωχό γκαρσόνι κλπ κλπ)

ένα τροφοδοτικό που να αντέχει τους δίσκους μου και ότι ακόμα έχω (τα dvd δεν παίρνουν ρεύμα απο εκεί ε; )

ε τα άλλα τα έχω νομίζω

ααα και μνήμες!!! αυτές που έχω είναι DDR 333 (δεν είμαι και σίγουρη, αλλά νομίζω πως δεν θα παίζουν στο καινούριο σύστημα)

χρειάζομαι τίποτε άλλο γιατρέ μου;

τα χάπια μου και πέντε μπουκάλια μπύρες :beerchug:

νομίζω πως η κάρτα ήχου θα κάνει

είναι η Soundblaster Live Platinum 5.1

ωραία smilies έχετε εδώ :cheering:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Βασικα η μητρικη θα σηκωνει 4 IDE ( IDE ειναι οι σκληροι που εχεις και τα cd/dvd drives ) συσκευες θες δε θες...εκτος και αν υπαρχουν πιο εξιδικευμενες που δεν γνωριζω και εχουν παραπανω controlers.Παντως μπορεις να παρεις μια μητρικη , οποια σου αρεσει, και να βαλεις οσους PCI controlers χρειαζεσε για τους δισκους σου.Τωρα αν θες κατι πιο συγκεκριμενο θα πρεπει να ξερουμε και για τι επεξεργαστη κοιταμε.Τροφοδοτικο και κουτι θα αφησω τους ειδικους να μιλησουν.Οσο για τησ μνημες κι εγω πιστευω πως θα δουλεψουν αλλα με 50 ευρω παραπανω μπορεις να βαλεις καινουργιες και πιο γρηγορες οποτε πιστευω αξιζει τον κοπο.

Υ.Γ. Και τα DVD απο το τροφοδοτικο περνουν :)

Link to comment
Share on other sites

2 χρονάκια με μητρική Intel? Περίμενε μέχρι να βγουν αυτές που θα υποστηρίζουν τους dual cores και διάλεξε κάποια από αυτές. Επίσης. Οι δίσκοι είναι SATA ή ATA? Διευκρίνησε πόσοι είναι SATA και πόσοι κλασικοί ΑΤΑ.

Κάρτα γραφικών 6600, τροφοδοτικό κανένα Fortron 500 / ΗΕC 525, κουτί Stacker αν θέλεις να ξοδευτείς ή π.χ. το CHIEFTEC FULL ATX LBX-03B για ποιο normal πορτοφόλι.

δε θέλω controlers

την έχω πατήσει με αυτούς

όμως απότι έχω πληροφορηθεί εδώ υπάρχουν μητρικές που σηκώνουν πολλούς δίσκους

Ποιο πολύ να φοβάσαι τους onboard controllers.

Τους κλασικού PCI να τους φοβάσαι αν είναι μάρκα με έκαψες όπως κάποιοι που έχει το Πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Οι επιλογες ειναι αρκετες.

Φανταζομαι οτι δεν σε πολυενδιαφερει να παρεις μια μητρικη που να ειναι καλη σε overclocking αλλα σταθερη.

Το ποια τελικα θα επιλεξεις εχει να κανει και με το τι intel συστημα μιλαμε. Εννοω για τι chipset μιλαμε προφανως.865, 875, 9915 ή 925?

Ας μην μεινουμε ομως σε αυτο αφου προς το παρον δε γνωριζω τι απο ολα αυτα σε ενδιαφερει.

Στο θεμα των πολλων δισκων, η προταση μου ειναι να παρεις μια αξιοπιστη μητρικη και επιπλεον εναν controller σε θηρα PCI ο οποιος να ειναι ειτε για IDE ειτε για SATA δισκους (αναλογα με το τι δισκους εχεις)

Φυσικα για ενα συστημα με πληθωρα δισκων θα χρειαστεις ενα πραγματικα καλο τροφοδοτικο. Πρωτη μου προταση το Fortron 550 και δευτερη το Enermax 485.

Σχετικα με την καρτα γραφικων, αφου ΔΕΝ παιζεις προτιμησε κατι απλο μεχρι 100 ευρω.

Για μνημες που αναφερεις ΑΝ καταλαβα καλα σκοπευεις να μας σε συστημα με DDR2.Αν ναι, τοτε δυστυχως πρεπει να αλλαξεις μνημες.Αν παρεις ομως μητρικη με chipset 865 ή 875 εισαι πιθανοτατα μια χαρα και με τις τωρινες σου μνημες.

Αυτα "για αρχη"...;)

Link to comment
Share on other sites

να πάρω AMD? αυτοί ανεβάζουν θερμοκρασία

είχε ένας φίλος και για να ανταπεξέλθει είχε ένα σωρό ανεμιστήρες

τυφώνας σκέτος!!!

κι επειδή κοιμάμαι δίπλα στο pc

λέω να μην το διακινδυνέψω και χάσω τον ύπνο μου :(

Link to comment
Share on other sites

Καλοσηρθες στο φορουμ.

Με τους sata καλυπτεσαι γιατι ολα τα νεα mobos υποστηριζουν τουλαχιστον 4 sata. Τωρα στα IDE ισχυει οτι σου ειπαν τα παιδια.

Για καρτα γραφικων καλυπτεσαι και απο μια 6200 που δεν πρεπει να ξεπερνα τα 100€ (εχω να δω τιμες πολυ καιρο). Για κουτι κοιτα το HEC 6919. Φτηνο και καλο.

Καλοσηρθες στο φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

overclocking τι είναι αυτό;

για τα chipset που λες πάλι να δηλώσω άγνοια;

ή θα με πάρετε στο ψιλό; :(

πάντως κοντρολερ έχω, αχρησιμοποίητο σχεδόν

δεν μπορώ να τον αποφύγω;

γιατί κάποτε δεν έβλεπα τους δίσκους που είχα επάνω κι έφαγα μια πίκρα...

δε θέλω να το ξαναζήσω με τίποτε...

παιδιά ευχαριστώ που ασχολείστε ε

Link to comment
Share on other sites

να πάρω AMD? αυτοί ανεβάζουν θερμοκρασία

είχε ένας φίλος και για να ανταπεξέλθει είχε ένα σωρό ανεμιστήρες

τυφώνας σκέτος!!!

κι επειδή κοιμάμαι δίπλα στο pc

λέω να μην το διακινδυνέψω και χάσω τον ύπνο μου :(

Εχεις χασει επεισοδια. :)

Τωρα ισχυει το αντιθετο οι Intel ζεσταινονται αρκετα πλεον.

AMD are so cool.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαροτατα. Πιστευω θα συμφωνησουν οι περισσοτεροι συνφουρουμιτες.

Εξακολουθουν να ειναι φθηνοτεροι αλλα οχι στο βαθμο που ηταν καποτε! Δυστηχως...

Link to comment
Share on other sites

ε να πάρω AMD;

για ποιο λόγο, εκτός του ότι είναι φθηνότεροι (σημαντικό αυτό)

John Dr

από το πλαίσιο τον πήρα τον κοντρολερ και έμπαινε σε pci...

H αποδοση τους ειναι πολυ καλυτερη σε σχεση με τους intel. Ειναι και 64bit ready!

Link to comment
Share on other sites

Αν ριξεις μια ματια στις υπογραφες αρκετων φιλων εδω θα δεις διαφορες συνθεσεις ειτε σε Intel ειτε σε AMD πλατφορμα.

Επειδη δεν ξερω ομως τι χρηση σκοπευεις να κανεις στον υπολογιστη, απλα να σου πω πω οτι πιθανοτατα δεν χρειαζεται να ξοδεψεις μια μικρη περιουσια για να φτιαξεις ενα αξιολογο συστημα.

Φανταζομαι επειδη ολοι καταλαβαμε, στα επομενα post θα σου δωθουν πολλες και διαφορες συνθεσεις απο τα υπολοιπα μελη. Τις κοιτας και το συζηταμε το θεμα ακομα και στο καναλι του site στο irc.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.