Jump to content


AGP ή PCI-E; Η μητρική δέχεται και τα δύο.


ngiagas

Recommended Posts

Χαιρετώ την ομήγυρη.

Οσο κι αν δεν το πιστέψετε εχω για κάρτα γραφικών μια g-force2 MX400 της Chaintach με 64 MB. Αρχαιολογικό το κομάτι αλλά ήταν τζάμπα από φίλο.

Τώρα που βρέθηκαν λεφτά σκέφτομαι για αγορά καινούριας κάρτας. Χοντρικα, έχω Pentium4 στα 3.0 GHz και μνήμη 512 Μb. Λέω να διαθέσω γύρω στα 250 Ευρώ. Προσαναταλίζομαι στο 6600GT χωρίς να έχω στο μυαλό μου συγκεκριμένη υλοποίηση, είναι καλή η επιλογή;Τί προτίνετε; Πόσο σημασία έχουν τα συστήματα ψύξης;

Και το σημαντικό: να πάρω ΑGP ή PCI-E; Το motherboard μου (Albatron PX915) εχει και τα δύο slots.

Ισως ρωτάω πολλά. Βοηθήστε όπου μπορείτε..!

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

PCI-E διότι η επόμενη μητρική σου θα έχει μόνο PCI-E.

Τώρα για το αν θα σου είναι αρκετή η κάρτα.....

Αν δεν πεις κατά πόσο θέλεις μια τυπική κάρτα ή μια δυνατή κάρτα για games το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να μαντέψουμε και να σου δώσουμε λάθος απάντηση!

Καλώς ήρθες και στο forum :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το καλοσόρισμα!

Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι φανατικός gamer. Τα ποιο "απαιτητικά" παιχνίδια που έχω παίξει είναι πχ. NFSU2, Colin McRae, Soldier of Fortun και κανένας εξομοιωτής πτήσεων...

Θέλω ωστόσο να πάρω μια κάρτα που να έχει περιθώρια να δοκιμάσω και κάτι πιο απαιτητικό και να διατηρεί ένα σεβαστό αριθμο fps.

Link to comment
Share on other sites

..και για να μη το περιπλέκω το θέμα με το τί παιχνίδια παίζω πουίσως και να είναι επουσιώδης πληροφορία, το βασικό κρητίριο είναι τα 250 Ευρώ. Τί καλό κυκολοφορεί σε αυτή την περιοχή;

Ηδη βλέπω ότι η πλάστιγκα γέρνει προς το PCI-E. Είναι θέμα μελλοντικής συμβατότητας ή απόδοσης η επιλογή αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας όρισες ngiagas!

Θα πρέπει πρώτα μας πεις πόσα χρήματα διαθέτεις. Θα μπορούσες να επιλέξεις κάποια μεταχειρισμένη AGP αν δε θες να δώσεις πολλά. Αν πάρεις καινούρια, τότε οπωσδήποτε η σοφότερη επιλογή είναι PCI-e.

edit

πόσταρες όσο έγραφα. Πολύ καλή επιλογή αύτή τη στιγμή είναι η 6600GT με τιμή περίπου στα €200. Με λίγα παραπάνω (από τα €250 που είσαι διατεθειμένος να δώσεις) θα μπορούσες να πας σε μια 6800 απλή

Link to comment
Share on other sites

ναι το θέμα είναι ότι σιγά σιγά το agp καταργείται και όλες οι μητρικές θα έχουν pci-e , οπότε σε μια μελλοντική αναβάθμισή σου δεν θα έχεις πρόβλημα για την κάρτα γραφικών σου, που θα έχω γω........

εγώ όμως έχω 6800 gt agp και δεν είναι απαραίτητο για μένα να την αλλάξω σε pci-e....

αν όμως είναι για καινουριά αγορά, όπως στην περίπτωση σου, pci-e all the way

συμφωνώ επίσης με το JimmyFox....

Link to comment
Share on other sites

Αν η μητρικη σου εχει ΚΑΙ agp + pci-e 16X με το 915 (θυμαμαι που λεγανε οτι θα βγαλουνε, αλλα δεν ηξερα οτι υπηρχαν ανθρωποι που την πηρανε :016: :082: )τοτε να ξερεις οτι το AGP λειτουργει σαν adaptor pci-e-->agp. Στην ουσια ειναι pci-e που δεχεται agp interface. Εχει και ενα performance hit και δεν ειναι τοσο γρηγορο οσο η ιδια καρτα σε καθαρη agp. Οποτε παρε στανταρ pci-e καρτα...

Link to comment
Share on other sites

edit

πόσταρες όσο έγραφα. Πολύ καλή επιλογή αύτή τη στιγμή είναι η 6600GT με τιμή περίπου στα €200. Με λίγα παραπάνω (από τα €250 που είσαι διατεθειμένος να δώσεις) θα μπορούσες να πας σε μια 6800 απλή

Νομίζω ότι πήρε το μάτι μου ένα παλαιότερο thread στο οποίο συγκρινονταν το 6600GT και το 6800LE και στο οποίο κατέληγαν οι γράφοντες στο ότι δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά, ισως μαλιστα να ήταν προτιμητέο το 6600GT.

Είναι όντως έτσι τα πράγματα;

Ευχαριστώ για τις εως τώρα απαντήσεις..

Link to comment
Share on other sites

.. η μητρικη σου εχει ΚΑΙ agp + pci-e 16X με το 915 (θυμαμαι που λεγανε οτι θα βγαλουνε, αλλα δεν ηξερα οτι υπηρχαν ανθρωποι που την πηρανε :016: :082: )

Αυτό σημαίνει ότι δεν ήταν καλή επιλογή; :confused: Την επέλλεξα γιατί δεν ήθελα να μπώ σε έξοδα με νέες καρτες γραφικών και για να μη χρειαστεί να ξαναλλάξω motherboard, όταν θα αγόραζα καινούρια..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι δεν ήταν καλή επιλογή; :confused: Την επέλλεξα γιατί δεν ήθελα να μπώ σε έξοδα με νέες καρτες γραφικών και για να μη χρειαστεί να ξαναλλάξω motherboard, όταν θα αγόραζα καινούρια..

Οχι ρε συ απλα ειχα την εντυπωση οτι τετοια καρτα χρειαζοντουσαν οσοι ειχαν παρει ΜΟΛΙΣ μια καλη Agp καρτα λυπoντουσαν τα λεφτα τους (για πωληση κλπ) αλλα ΕΠΡΕΠΕ να πανε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ σε 775 socket. Οπως καταλαβαινεις οσο ωραιο/ευελικτο κι αν ακουγεται απο την εταιρια η υπαρξη μιας τετοιας μητρικης, αν το καλοσκεφτεις απευθυνεται σε εξαιρετικα "μικρο" κομματι αγορας... Γιαυτο δνε ηξερα κανεναν που να την εχει παρει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κι εγώ ότι αν συνυπολογίσεις και την ελαφρά οικονομική υπεροχή των PCIe μάλλον προς τα εκεί θα κλίσει η ζυγαριά.Δώσε τα 200 για την κάρτ και με τα 50 πάρε κάποιο super-duper σύστημα ψύξης της κάρτας σου να ανεβάσεις και τα ρολόγια της αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.