Jump to content



KAI ME DVI ΣΤΑ 8 ms Samusng 930B


Iannis

Recommended Posts

Samusng 930B

Θα την αγοράζατε???

http://product.samsung.com/cgi-bin/nabc/product/b2c_product_detail.jsp?eUser=&prod_id=BI19BSSB&selTab=Specifications

Specifications

Panel Type: a-si TFT/TN

Viewable Size: 19"

Pixel Pitch: 0.294mmH x 0.294mmV

Brightness: 300 cd/m²

Contrast Ratio: 700:1

Viewing Angle: 160°/160°

Aspect Ratio: 5:4

Interface: Digital/Analog

Response Time: 8ms

Native Resolution: 1280 x 1024

Maximum Color: 16.2M

Input Video Signal: Analog RGB, DVI Digital Link

Sync Type: Separate H/V, Composite HV,SOG

Input Connectors: 15-Pin D-Sub, DVI-D

Power Consumption: 38 Watts (max)

VESA® Wall Mount: 75mm

Emission Standard: TCO '99

Bezel Color: Black

Compatibility: PC/Windows, Macintosh, Sun Microsystems

.......για μερικούς που λένε οτι τα 8ms δεν μπορει να έχουν DVI.

Την βρήκα μόνο Καναδά και USA Γιά Europe δεν την είδα Εαν κανείς ξέρει κατι ας κανει ποστ....

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε τι θέλεις να κάνεις με την οθόνη.

Αν ασχολήσε κυρίως με παιχνίδια, τότε πιθανώς ναι, αξίζει.

Αλλά αν κάνεις διάφορα πράγματα και θες μια πιο overall οθόνη, καλύτερα να μείνεις στα 12ms.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε τι θέλεις να κάνεις με την οθόνη.

Αν ασχολήσε κυρίως με παιχνίδια, τότε πιθανώς ναι, αξίζει.

Αλλά αν κάνεις διάφορα πράγματα και θες μια πιο overall οθόνη, καλύτερα να μείνεις στα 12ms.

Ποια θα επρνες στις 19' ανεξαρτητως χρηματων

Η 920T Samsung ειναι καταπληκτική αλλα εχει 25ms

Link to comment
Share on other sites

.......για μερικούς που λένε οτι τα 8ms δεν μπορει να έχουν DVI.

Ποιος είπε ότι δεν υπάρχουν TN panel με DVI; Άμα θέλεις πάντως, πες μου να κάτσω να σου μαζέψω όποιες έχω βρει...

Όσο για το

Ποια θα επρνες στις 19' ανεξαρτητως χρηματων

ακόμα το ψάχνεις εσύ; :p

FUJITSU-SIEMENS SCENICVIEW P19-2

scenicviewp1726vu.jpg

Display panel............................................. .. LCD-TFT S-PVA, 8-bit ADCC Anti-reflective

Brightness typ. (cd/m²).................................. 280

Contrast typ............................................... .. 1000:1

Viewing angle: horizontal/vertical.................... 178°/178°

Typical response time................................... 14 ms

Colours (depending on graphics processor)......16.7 million

Low radiation......................................... ....... TCO’03

http://www.fujitsu-siemens.com/products/displays_projectors/tft/scenicview_p19.html

Link to comment
Share on other sites

Τα ms panels έχω ακούσει ότι ακόμα δεν έχουν και τα καλύτερα χρώματα. είναι αλήθεια?Καλά τόση ανάγκη πια για 8ms? και ένα 16ms αν είναι καλο panel μια χαρά είναι νομίζω!Από την άλλη αν είναι καλύτερο σε όλους τους τομείς το 8ms προτίμησε το.Αλλα μην αποφασίζεις με γνώμονα μονο το response time.

Link to comment
Share on other sites

το 8 που σου λεει η διαφιμηση δεν ειναι λιγοτερο απο 24...στην πραγματικοτητα. παρε μια καλη eizo στα 16ms και αν δεισ ghosting...να μου το πεισ και μενα. ΔΕΝ υπαρχει πανελ στα 8ms ακομα.αυτα τα κολπακια τα κανουν εταιριες σαν την samsung lg κτλ...

Link to comment
Share on other sites

το 8 που σου λεει η διαφιμηση δεν ειναι λιγοτερο απο 24...στην πραγματικοτητα. παρε μια καλη eizo στα 16ms και αν δεισ ghosting...να μου το πεισ και μενα. ΔΕΝ υπαρχει πανελ στα 8ms ακομα.αυτα τα κολπακια τα κανουν εταιριες σαν την samsung lg κτλ...

Από ποιον νομίζεις οτι παίρνει panel η Eizo???

Link to comment
Share on other sites

Μπααα... Θα έλεγα να αγοράσεις την NEC AccuSync LCD72VM οπου έχει πάρει "άριστα" απο το Computer Active και δεν εχει προβλήματα στην κίνηση κειμένου η γραφικών! εγω αυτην πρότινα σε έναν και του άρεσε! :002:

Για να κατεβάσεις PDF Και τους Drivers πήγενε http://www.nec-mitsubishi.com/coremedia/generator/index,realm=Service__ProductSupport__Choice__Details,spec=x__uk__en,docId=87036

Link to comment
Share on other sites

Μπααα... Θα έλεγα να αγοράσεις την NEC AccuSync LCD72VM οπου έχει πάρει "άριστα" απο το Computer Active και δεν εχει προβλήματα στην κίνηση κειμένου η γραφικών! εγω αυτην πρότινα σε έναν και του άρεσε! :002:

Για να κατεβάσεις PDF Και τους Drivers πήγενε http://www.nec-mitsubishi.com/coremedia/generator/index,realm=Service__ProductSupport__Choice__Details,spec=x__uk__en,docId=87036

:036: .... Από το Compute Active; ... :081:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα άκουγα την Στέλλα... τόσο καιρό με το ψάξιμο στις

οθόνες πρέπει ναναι expert αν μη τι άλλο..

Και η fujitsu που δείχνει απο εμφάνιση σκίζει.. την θέλω μαζί με

την φάλαινα όμως!

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι οι επεξεργαστές που συνοδεύουν το panel panel μπορεί όλοι να περνούν από την ίδια εταιρία αλλα 2-3 εταιρίες είναι οι κορυφαίες και ιδιαιτερα στο ποσα ms latency. μην μου συγκρίνεις τώρα samsung και εΐζο η μια βγάζει κατσαρόλες και η άλλη μονο οπτική τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι οι επεξεργαστές που συνοδεύουν το panel panel μπορεί όλοι να περνούν από την ίδια εταιρία αλλα 2-3 εταιρίες είναι οι κορυφαίες και ιδιαιτερα στο ποσα ms latency. μην μου συγκρίνεις τώρα samsung και εΐζο η μια βγάζει κατσαρόλες και η άλλη μονο οπτική τεχνολογία.

Αρκετές φορές μέχρι σήμερα η Samsung έβγαλε καλύτερες TFT από την Eizo, η οποία είναι πάντα ποιοτική στα προιόντα της, αλλά δεν πιστεύω να διαφωνεί κανείς οτι υπερχρεώνει το όνομά της.

Link to comment
Share on other sites

To 8 ms response time είναι τυπική απόκριση και όχι η πραγματική. Θα πρέπει να ξέρεις ότι η αληθινή απόκριση μετράται απο το απόλυτο μαύρο σε απόλυτο άσπρο. Διάφορες εταιρίες μετράνε response time σε μια ενδιάμεση τιμή του γκρίζου. Δεν σου συνιστώ να μην την πάρεις αλλα μετράνε και άλλα πράγματα στην τελική απόφαση. (Resolution, Pixel Pitch΄?) Σε αυτά τα χαρακτηριστικά (19΄΄) γιατί να μην προτιμήσεις μια CRT?

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είπε ότι δεν υπάρχουν TN panel με DVI; Άμα θέλεις πάντως, πες μου να κάτσω να σου μαζέψω όποιες έχω βρει...

Όσο για το

ακόμα το ψάχνεις εσύ; :p

FUJITSU-SIEMENS SCENICVIEW P19-2

scenicviewp1726vu.jpg

Display panel............................................. .. LCD-TFT S-PVA, 8-bit ADCC Anti-reflective

Brightness typ. (cd/m²).................................. 280

Contrast typ............................................... .. 1000:1

Viewing angle: horizontal/vertical.................... 178°/178°

Typical response time................................... 14 ms

Colours (depending on graphics processor)......16.7 million

Low radiation......................................... ....... TCO’03

http://www.fujitsu-siemens.com/products/displays_projectors/tft/scenicview_p19.html

Το θεμα δυστηχως ειναι να την δουμε απο κοντα.Γιατι και την LG1920P καλη την βγαζανε.Προσωπικα δεν καταφερα να την δω καπου αλλα οταν περασα απο Στουρναρα Multirama και ειδα οθονες LG με ελουσε κρυος ιδρωτας απο αυτο που εβλεπα.Τι να το κανεις και το zero-pixel αν η απεικονιση ειναι μαπα...ι Samsung κ*λολενε παντως αλλα σε τσακιζει απο την αλλη κατι που λεει για 10pixel εγγυηση.Εγω παντως που ειχα παρει μια 152v TFT ΤN+Film μου εχει βγει καλη γενικα.Να πω οτι στο Multirama και Πλαισιο που ειδα Samsung 19" και Εizo 19" αντιστοιχα, ενταξει επαθα μια πλακα.

Στο prad.de παντως τις LG δεν τις ειχαν σε πολυ υποληψη ενω αντιστοιχα τις FS τις προτειμαν...(ειναι και Γερμανικες..)

Τα ρεστα δηλαδη ειναι οτι αυτη η οθονη ειναι ενα φτηνο σε τιμη s-pva.

Τωρα αν δεν το δουμε δεν θα καλαβουμε ποτε.Αλλα γινεται να ειναι φτηνο και καλο ??? και οταν λεω καλο δεν εννοω τελειο αλλα αυτο που ειδα με την LG με ξενερωσε γιατι υπηρχε μια καλη κουβεντα για αυτες σε ολα τα ελληνικα φορουμς

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η LG ανέβηκε πάρα πολύ λόγο του zero pixel. Αν δεν είχε zero pixel εγγύηση μπορεί να ήταν στην αφάνεια σήμερα και κανείς να μην ασχολιόταν μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα γινεται να ειναι φτηνο και καλο ??? και οταν λεω καλο δεν εννοω τελειο αλλα αυτο που ειδα με την LG με ξενερωσε γιατι υπηρχε μια καλη κουβεντα για αυτες σε ολα τα ελληνικα φορουμς

Είπες μεγάλη κουβέντα και δυστυχώς πολύ λίγοι και εδω μέσα και αλλού το έχουν πάρει χαμπάρι. Οι LG διαδοθήκαν πολύ εξαιτίας της κορυφαίας εγγύησης που δίνουν στον πελάτη. Onsite 0 pixel (με τα subpixel μέσα) δεν δίνει κανείς.

Κατά τα άλλα οι περισσότερες φοράνε το χειρότερο panel και μάλιστα απ' ότι φαίνεται, την πιο φτηνή υλοποίησή του. Γι' αυτό και έχουν χαμηλές τιμές.

Δεν λέω ότι δεν έχουν και καλύτερα panel κάποια μοντέλα. Οι τιμές όμως αυτών είναι πολύ υψηλές και στα ίδια χρήματα βρίσκεις και καλύτερες υλοποιήσεις από άλλες μάρκες.

Για την Fujitsu τώρα. Δεν την έχουμε δει εμείς την έχουν δει όμως, άλλοι. ;)

http://www.prad.de/new/monitore/test_fujitsu_siemens_p19-2.html

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε τι θέλεις να κάνεις με την οθόνη.

Αν ασχολήσε κυρίως με παιχνίδια, τότε πιθανώς ναι, αξίζει.

Αλλά αν κάνεις διάφορα πράγματα και θες μια πιο overall οθόνη, καλύτερα να μείνεις στα 12ms.

Προφανός ναι παιχνίδια!

Αφού τα παιχνίδια παίζονται σε αναλύσεις 1600Χ1200 στις 17ίντσες αλλλα αν μου λες 19ίντσες που το ανάλογο είναι 1920Χ1440 τότε σίγουρα όχι!!!

Οι TFT δέν έχον εξελιχτεί ακόμα! απο το 98' μέχρι σήμερα δεν κάναν και πολλά πράγματα! Θα μπορούσε σήμερα να είχαν περάσει και τις CRT άνετα!

Άμα υπήρχε τίποτα ενδιάμεσο σαν αυτό μπορεί και να το αγόραζα! :044:

tftcrt0fv.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.