Jump to content



Σημερα γιορτάζουν και τα motherboard ?!!!


ghost1442169107

Recommended Posts

θέλω ναξέρω αμα την αστάθεια που έχω στην τροφοδοσία έχει την ευθύνη η μητρική το τροφοδοτικό η κάτι άλλο

{εξαφανιζοντε ποντικι πληκτρολόγιο μόντεμ θύρα ρς/2 και ότι άλλο θέλει και τα ανακτώ μετα για να τα ξανα απολέσω μετα και πάλι απο την αρχή...}

υπάρχει τρόπος να βρώ τη φταίει αφου δεν έχω εργαλεία οπως το ντίζιταλ μουλτιμέτερ η όποσ τα λένε... ούτε μπορώ να αλλάζω κομάτι κομάτι για να δω τι φταιει

να πάρω δώρο στη μητρική τροφοδοτικό ?

η αποδήμηςε?

αμα υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να μου λέει τι δε πάει καλα θα βοηθουσε

thanks {και εκ μέρους της !}

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λες μπορούν να φταίνε και τα 2. Θα μας βοηθούσε πολυ μια πλήρης περιγραφή του συστήματός σου. Ή έστω τα μοντέλα της μητρικής και του τροφοδοτικού.

Πάντως, ένα απλό ψηφιακό πολύμετρο είναι πολύ φθηνό και σε συμβουλεύω να πάρεις ένα. Αν έχει κάποιος φίλος σου θα μπορούσε να πολυμετρήσει αυτός τις τάσεις για σένα. Και μια βασική ερώτηση. UPS έχεις?

Y.Γ. Καλως ήλθες στα forum!!! :)

@schumifer :023:

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο Δημήτρης καλώς ήρθες στο fo®um .Πολύμετρο ψηφιακό βρίσκεις με 10 ευρώ φίλε μου (και δεν εννοώ κινέζικο αν και από εκεί μεριά φτιάχνονται όλα πλέον!!!).

Ακούγεται πιο πολύ σαν τροφοδοτικό αλλά ίσως να φταίει και η μνήμη.Με το πολύμετρο ΙΣΩς να καταλήξεις σε λύση αν φταίει μόνο το τροφοδοτικό.Δυστυχώς πού και πού χρειάζεται να έχεις φίλους να αλλάζεις modules και να ελέγχεις.Προγράμματα που σου λένε τα ρεύματα υπάρχουν αλλά μπορεί να λένε ότι θέλουνε και μόνο σε περίπτωση σοβαρής αυξομείωσης θα δείξουν σωστά το πρόβλημα αλλά ίσως να είναι ήδη αργά και να έχεις βαρέσει επανεκκίνηση.Αναμένοντας τις επιπλέον πληροφορίες...

Link to comment
Share on other sites

Απλά απέκλεισα πολύμετρα και modules για την ώρα γιατί ήθελα εκτός των άλλων από το πρόγραμμα (εάν τελικά υπήρχε τέτοιο κ σωστό …)

να έβλεπα και για τυχόν κρασσαρίσματα στις μνήμες η για βλάβες από τυχών ηλεκτρομετανάστευση στη CPU

Τι σύνθεση να πω τώρα…250 Watt τροφοδοτικό seasonic Ρ4 1400 Mhz με μνήμη 128 RDRAM (μία) μόνο ελεύθερη θέση για άλλες μνήμες

σε μητρική ιντελ

καταλάβατε τώρα νομίζω

-Επανεκκίνηση έκανε …κ’ τώρα χρησιμοποιώ δανεικό δίσκο !

Αυτό το θέμα έλεγα να το δω άλλη φορά (το κλείδωμα δηλαδή του δίσκου…)

Όσο για το UPS θα το έχω προτεραιότητα άλλη φορά !

Αυτά για την ώρα

--ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί χρησιμοποιείς δανεικό δίσκο?Είδες διαφορά?

Θα έλεγα ότι είναι αρκετό το τροφοδοτικό για τη σύνθεσή σου αλλά πάντα προκύπτουν προβλήματα (συνηθέστερα εκεί που κάνεις ένα τριήμερο encoding -προς το τέλος φυσικά- ή εκεί που νόμιζες ότι καθάρισες με τα μικροπροβλήματα που είχες-έρχεται ένα μεγάλο για να μην έχεις μόνο μικρά...)

Link to comment
Share on other sites

Κατά το -φόρτωμα- του ςρ2 στα χρ έκανε επανεκκίνηση με αποτέλεσμα να (κλειδώσει) ο δίσκος δηλ.

δεν με αφήνει να μπω στο λειτουργικό (λέει να βάλω το cd για να συνεχιστεί η εγκατάσταση!!!)

πώς αφου το ςρ2 δε –πάει- bootable

εκτός από αυτό δεν βλέπει δια μερίσματα στο δίσκο και φυσικά δεν με αφήνει ναξαναμπουτάρω

αφόυδεν υπάρχει θεωρητικά χώρος …

ο δίσκος που δανείστηκα ήταν για να να βάλω slave τον άλλο και να προσπαθήσω νατον ξαναεπαναφέρω

αλλα όλο αυτό είναι ένα άλλο θέμα που θέλω να δώ αργότερα αφού τώρα έχω τοθέμα της τροφοδοσίας

-θα δω αύριο καλύτερα από πού χάνει και ελπίζω να τα ξαναπούμε αλλιώς …

Link to comment
Share on other sites

Τέλος τα -έχει -όλα και …δεν συμφέρει

Ολική καταστροφή

Θα ήταν καλό να υπήρχε πρόγραμμα αξιόπιστο

να έδειχνε την κατάσταση και να ειδοποιούσε

αλλά αξιόπιστο- γιατί του σωρού ξέρω και εγώ πολλά

(Ο δίσκος πάει τώρα -ίσως –για low-level format

Μιά και τον ανέφερα ….)

grazie danke merci

obrigado grazias ευχαριστώ

(ωραία φάση το edit μπράβο -δεν το είχα προσέξει νωρίτερα #)

Link to comment
Share on other sites

Tι χάλασε τελικά; Η μητρική;

Πάντως το τροφοδοτικό που έχεις είναι πολύ μικρό. Πάρε κάποιο μεγαλύτερο, να σου μείνει κιόλας σε επόμενη αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.