Jump to content



Τι να αλλάξω στο συστημά μου???


vegito

Recommended Posts

Κάτι μου φταίει και δεν ξέρω τι...οπότε κάτι πρέπει να αλλάξω...

Το συστημά μου είναι:

Mobo:MSI KM4AM-L (MS-6734 v2)

Cpu:AMD Athlon XP-A, 2082 MHz (12.5 x 167) 2800+,Batron

Ψύκτρα:SI-94 με 92mm fan

Ram:2x512 PC3200 twinmos@200 MHz 2.5-3-3-8 (CL-RCD-RP-RAS)

Hdd:1)Seagate ST312002 6AS (120 GB, 7200 RPM,S-ATA/150)

2)Maxtor 6Y080M0 (80 GB, 7200 RPM, S-ATA/150)

3)Μaxtor 6Y080L0 (80 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/133)

4)WDC WD400BB (40 GB, IDE)

PSU:TAGAN TG480-U01 480W BLACK

Agp:Νvidia FX-5200(128mb) με drivers τους detonator 71.84

Optical Disk:nec3520a

Monitor:Sony SDM-HS53

OS:Windows Xp SP2 and Windows Server 2003 Enterprise Edition

Περιμένω προτάσεις σας...

Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικο και καρτα γραφικων

Κάρτα γραφικών σκέφτομαι και εγώ.Aλλά ρε παιδί μου ρε δεν παίζω και συχνά παιχνίδια.

Τροφοδοτικό δεν νομίζω όμως.Το ΄χω κανά μήνα και έχω μείνει αρκετά ικανοποιημένος.Απλά τώρα διαβάζω τους οδηγούς που υπάρχουν εδώ σχετικά με τροφοδοτικά για να δω αν είναι πραγματικά καλό.

Link to comment
Share on other sites

Aμα δε παίζεις παιχνίδια όλα τα συστήματα καλά είναι. Και ο Celeron M 1800 που έχω στήσει στον πατέρα μου πετάει στα Windows. Έχει βέβαια και 1GB RAM...

Τι ακριβώς σε χαλάει? Τι κάνεις και δε σε ικανοποιεί το σύστημα?

Μήπως σου λείπει ένα καλό λειτουργικό? Eχεις δοκιμάσει να παιδευτείς με Linux? :023:

Link to comment
Share on other sites

Excuse ME αλλα το Tagan ειναι super και οποιον θελεις ρωτα! Ξερω πολλα ατομα στο νετ που κατεχουν καποιο Tagan και ειναι ολοι ΥΠΕΡικανοποιημενοι!

Στη θεση σου θα αλλαζα επεξεργαστη μητρικη και καρτα γραφικων, αν δεν καιγεσαι για παιχνιδια ΔΕΝ θα αλλαξεις τιποτα! Ακουσες??? :021:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με τα Tagan ισχύει το εξής. Έχουν ακουστεί πολλά ότι τα έχουν παίξει. Και μιλάω για περιπτώσεις όχι μόνο στο forum αλλά και στο Toms Hardware που τα είχε παίξει το Tagan που είχαν σε ένα test που κάνανε για μια εβδομάδα.

Οπότε όταν ακούς ότι υπάρχει θνησιμότητα σε κάτι τόσο σημαντικό όπως ένα PSU δεν κοιτάς τα 90 που δουλεύουν αλλά τα 10 που σκάσανε.

Υπάρχουν άτομα 200% ευχαριστημένα με 550W Q-Tec. Θα πρότεινες το εν λόγο τροφοδοτικό αν το έβλεπες να δουλεύει άψογα σε ένα PC την στιγμή που έχεις ακούσει τόσα και τόσα αρνητικά για αυτό?

On topic. Erlik. Σίγουρα χρειάζεται αλλαγή στο hardware σου ή μήπως απλά χρειάζεται να αλλάξεις ασχολία με το PC σου. Δοκίμασε να μάθεις κάποιο γνωστό πρόγραμμα που δεν έχεις π.χ. ασχοληθεί μέχρι τώρα. Δοκίμασε κανένα Linux όπως σου πρότεινε ο Jimmys ή πέτα την ας πούμε κάρτα γραφικών και δοκίμασε και κανένα παιχνιδάκι....

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο συστημα... Αν παρεις του αθλονα μια 6600γτ για παρέα θα είναι πολύ καλύτερα. τι καλύτερα δηλαδη... θα απογειωθει... ακομα και αν δε παιζεις πολλα παιχνιδια οπως λες +θα παρεις 70Κ+ σκορ στο ακουαμαρκ. :035: :045: :045:

Link to comment
Share on other sites

Excuse ME αλλα το Tagan ειναι super και οποιον θελεις ρωτα! Ξερω πολλα ατομα στο νετ που κατεχουν καποιο Tagan και ειναι ολοι ΥΠΕΡικανοποιημενοι!

Στη θεση σου θα αλλαζα επεξεργαστη μητρικη και καρτα γραφικων, αν δεν καιγεσαι για παιχνιδια ΔΕΝ θα αλλαξεις τιποτα! Ακουσες??? :021:

Προφανώς δε ξέρεις τόσους πολλούς. Σκασμένα tagan ακούγονται σχεδόν κάθε μέρα.

Πολυ καλο συστημα... Αν παρεις του αθλονα μια 6600γτ για παρέα θα είναι πολύ καλύτερα. τι καλύτερα δηλαδη... θα απογειωθει... ακομα και αν δε παιζεις πολλα παιχνιδια οπως λες +θα παρεις 70Κ+ σκορ στο ακουαμαρκ. :035: :045: :045:

Δεν παίζει παιχνίδια, προφανώς δε θα τον ενδιαφέρει το benchmark.

Επίσης, με τίποτα δε θα βγάλει 70Κ+.

Link to comment
Share on other sites

@Jimmy εγω γιατι εχω την εντυπωση πως η 6600γτ βγαζει εβδομηνταρι? Λαθος κάνω?

70άρι βγάζει η 6800GT

Τώρα, αν είδες κάποιον με FX@3GHz ή με Ρ4@5GHz και την 6600GΤ με νερό στα 600/1300 να βγάζει 70Κ+ είναι άλλο καπέλο.

Σε αντίθεση με τα 3dMark, στο Aquamark το τελικό αποτελεσμα είναι συνάρτηση των επιδόσεων του συστήματος ΚΑΙ της κάρτας γραφικών. Σου δείχνει μάλιστα και τα score του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

πάρε fortron blue storm 550W

Εάν δεν παίζεις παιχνίδια κτλπ ασε την κάρτα γραφικών..

Επίσης πάρε άλλες μνήμες, consair,OCZ ή kignston έστω

Άλαξε τη μητρική σε μία καλύτερη MSI για AMD

αυτά :021:

Link to comment
Share on other sites

πράγματι σκέφτηκα και εγώ την αλλαγή λειτουργικού και για αυτό πέρασα τα 2003.

επίσης είχα διαβάσει για μια παρτίδα από tagan που τα φτύναν αλλά από ότι φαίνεται πήρα καλό tagan.ευτυχώς δηλαδή...παρεπιπτόντως πως μπορώ να το τεστάρω?

από ότι το κόβω μάλλον για αλλαγή μητρικής πάμε αλλά για socket A.μιας και δεν σκοπεύω να περάσω ακόμα στα 64bit.

κάποια καλή πρόταση?μητρική πράγματι θέλει άλλαγμα μιας και δεν μπορώ να πειράξω πολλά.

σκεφτόμουν μια Abit NF7-S rev 2.0 αλλά δεν την βρίσκω...

Link to comment
Share on other sites

----of topic----

@ Jimmy το τελικο σκορ ομως είναι τα ΦΠΣ της καρτας. πχ εχω σκορ 35Κ και ραντεον μου βγαζει μ.ο. 35καρε. Ο επεξεργαστης πρεπει να είναι απλα οσο πιο γρηγορος γινεται. Οσο για το σκορ της 6600γτ δεν το ξερα αυτο. Ντροπη μου...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.