Jump to content



Προβλημα με νεο πσι (pc) (amd64+, 6600gt και δεν συμμαζευεται)


Avatar

Recommended Posts

Nεο μηχανημα :

amd 64+ 3200 (939),

mobo gigabyte GA-K8NF9

pci-e 6600GT,

σκληρος 160 γιγα (ide),

dvd-rw,

512ram (1 dimm-ακι) kαι

τροφοδοτικο αυτα που εχουν τα Innovator κουτια του e-shop (400W)

Oλα καλα στα windows, ομως οταν πας να παιξεις ενα παιχνιδι, ανοιγει κανονικα, και μετα 10''-15'' κλεινει η οθονη, γραφει "power saving mode" και κολλαει ολο το συστημα. Η πρωτη μου σκεψη ηταν οτι μπορει και να ειναι το τροφοδοτικο, αλλα 400w(εστω και innovator) δεν του φτανουν;

Τι αλλο μπορει να φταιει;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κάνεις πολύ σφιχτές τις ρυθμίσεις της μνήμης στο BIOS; Αντιμετώπισα ένα τέτοιο πρόβλημα στο pc ενός φίλου πρίν δύο εβδομάδες και ευθύνονταν οι χρονισμοί της μνήμης. Το σύστημά σου κάνει επανεκκίνηση και κρεμάει στο POST. Το μήνυμα "power saving mode" δεν έχει σχέση με το πρόβλημα, απλά δείχνει η οθόνη την κατάσταση που βρίσκεται.

Link to comment
Share on other sites

Καινούργιο BIOS στην Gigabyte, έλεγχος σωστής λειτουργίας ψύξης επεξεργαστή και καινούργιοι drivers της NVIDIA.... Αυτά μου έρχονται αυτή τη στιγμή.

Δοκιμασε αυτα που λεει ο apotsi αλλα και μια αλλη καρτα γραφικων...

Link to comment
Share on other sites

Μπα , πολύ πιθανό να είναι ρεύμα....γιατί βάζει την οθονη σε αναμονη.

Κάνε το εξής , άλλαξε λίγο την κατανομή στα ρεύματα και φρόντισε η γραμμή του molex που πάει στην κάρτα γραφικών να έχει όσο το λιγότερο φορτωμένη .....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι δικο μου το πσι, ειναι ενος φιλου οποτε και δεν εχει πειραχτει τπτ απο θεμα κλοκαρισματος. Οπως το πηρε ειναι. Θα ριξω μια ματια συμφωνα και με αυτα που ειπατε και ιδωμεν..

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου ο αδερφός μου έχει σχεδόν το ίδιο σύστημα με του φίλου σου (διαφορα ο 3200 σε 3000 και ο σκληρός)

και είχε και αυτός κάποιο παρόμοιο πρόβλημα.

και εγώ το πρώτο που υπέθεσα ήταν το τροφοδοτικό αφού είναι ψιλομαπέ.

ανοίγω το κουτί και τι να δω???

είχε φύγει η ψύκτρα της cpu (μαζί με τον ανεμιστήρα) από τη βάση της μητρικής και όπως ήταν φυσικό ο υπολογιστής μετά από λίγο πρίν προλάβει να μπεί στα windows έκλεινε.

πραγματικά μόλις το είδα τα παιξα. δεν είχα ξαναδεί τέτοιο πρόβλημα. μα να φύγει η πσύκτρα από πάνω.

έλεος.

για δες πρίν κάνεις αυτά που σου λένε τα παιδιά αυτό που σου λέω.

γιατί νομίζω ότι αυτο θα φταίει????

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό μην το πετάξεις δώστο σε εμένα.Θα βρω την 24άρα ,θα την προσθέσω στην ήδη υπάρχουσα και θα δούμε τότε πόσα cfm βγάζει ο 12άρης ψοφιομάστερ μου.....

Πάντως ας μην είμαστε απόλυτοι σε θέματα τροφοδοτικών για μαμά υπολογιστές.Αν βγάζει 300-350 πραγματικά είναι υπέραρκετά.Διάβαζα ότι το eshop έκανε τρελό τζίρο το 2004 και ότι ο λόγος για την άνοδό του είναι τα συστήματα ΙΝNOVATOR.Οπότε δεν μπορεί να βγαίνουν κατά πλειοψηφία μάπα αυτά τα τροφοδοτικά.Το να μην μπορούν να σντέξουν στα παραπάνω ναι εντάξει αλλά όχι και στα μαμά

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.