Jump to content


Αλλαγη ψυχτρας κ μειωση αποδοσης..Ξενερα


Jason1442169106

Recommended Posts

Μολις απεκτησα μια ψυχτρα Gigabyte 3d cooler ultra GT.Σαν κατασκευη φαινεται πολυ καλη ομως η αποδοση της με απογοητευσε.Ξερω δεν ειναι καμια κορυφαια αλλα πιστευα οτι στη stock θα της εριχνε στ'αφτια :070: .Τελικα οι επιδοσεις της ειναι χειροτερες απο τη stock της intel κ γινονται λιγακι καλυτερες απο αυτη μονο με το fan να βαραει σχεδον 5000rpm κανοντας απαραδεκτη φασαρια :104: .Κανω κατι λαθος?Το κουτι μου ειναι ανεμιστηρωμενο full αν κ μεσα ειναι τιγκα στο καλωδιο.Χρησιμοποιησα Arctic Silver 5.Τι πιστευετε?

Στα 5 reviews της ψυχτρας που ειχα διαβασει πριν την παρω δεν ειχε τρομερες επιδοσεις αλλα ηταν παντα καλυτερη με διαφορα απο τη stock.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ ισως να παει κανα βαθμο κατω με τα καλωδια ομως κ με την inteloψυχτρα η ιδια κατασταση επικρατουσε.Δεν το καταλαβαινω παντως αυτο.Η ψυχτρα ειναι κ χαλκινη ολη ειναι γομαρι με heatpipes κ ετσι.Περιμενα αλλα αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

Το κλασικό που προτείνουν όλοι αρχικά. Πιάσε χαμηλά την ψήκτρα κοντά στην cpu και δες αν είναι κρύα ή χλιαρή ή ζεστή. Αν δεις ότι η θερμοκρασία που νιώθεις στο χέρι σου δεν συμβαδίζει με την θερμοκρασία της cpu τότε ίσως να μην ακουμπάει καλά πάνω στην cpu.

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον μια χαρα παταει πανω στη cpu γιατι καιει απο πανω μεχρι κατω!Μαλλον ετσι ειναι η ψυχτρα.Η τελευταια μου σκεψη ηταν τα πολλα κ μπερδεμενα καλωδια μεσα στο κουτι τα οποια συμαζεψα κ πριν απο λιγο αλλα τα ιδια.Πεταμενα λεφτα μου φαινεται.Υπαρχει κατι αλλο που μπορει να κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν πιστεύουμε reviews. Κλασικά. Αν έχεις κάνει χοντρό overclocking και ανησυχείς απλά κατέβασε χρονισμούς.

Τώρα από ανεμιστήρια είσαι full οπότε τι να σου πω? Να πας σε υδρόψυξη? Μπα. Με τα ίδια λεφτά παίρνεις Α64.

Ίσως αν έβαζες κάποιο ανεμιστήρα να φυσάει πάνω στην ψήκτρα? Πάντως δεν αρκούν τα ανεμιστήρια μόνο. Η ροή του αέρα πως είναι στο κουτί. Που βρίσκονται οι ανεμιστήρες και ποια η ροή τους ( φυσάνε προς τα μέσα ή προς τα έξω από το κουτί?). Φαντάζομαι δεν έχεις κανένα mini tower!

Link to comment
Share on other sites

Oχι ενα κανονικο κουτι ειναι.2ανεμιστηρες μπροστα βαζουν ενας πλαι βαζει κ 2 πισω βγαζουν.Η θερμοκρασια στα fins της ψυχτρας χαμηλα κοντα στο cpu ειναι 40 βαθμοι μετρημενοι με αισθητηρα οταν το mbm5 λεει 60 βαθμους cpu.Κ χωρις ο/c η στοκ εχει καλυτερες επιδοσεις.Μηπως ο αισθητηρας της μητρικης που λεει θερμοκρασια επεξεργαστη μας δουλευει?Εγω αυτο πιστευω αφου η θερμοκρασια στην ψυχτρα ειναι 40 κ μαλιστα κοντα στον επεξεργαστη.Θα το μελετησω κ αλλο να δω

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το κοντά στον επεξεργαστή και άλλο το πάνω στον επεξεργαστή.

Επίσης είναι πιθανό να διαβάζει η μητρική κατευθείαν από την cpu ( μέσω διόδου ) την θερμοκρασία κάτι που προσθέτει επιπλεόν 7-10 βαθμούς σε σχέση με έναν αισθητήρα ( βέβαια η σωστή θερμοκρασία είναι την διόδου σε αυτή τη περίπωση).

Αν οι ανεμιστήρες είναι ίδιων διαστάσεων, αλλά διαφορετικών ταχυτήτων στροφών, φρόντισε να βάλεις αυτούς με τις πολλές στροφές ψηλά και να βγάζουν. Ίσως η τελική λύση να είναι η αγορά full tower αν και τα αποτελέσματα θα είναι αμφίβολλα. Ή απλά αγνοείς τις 60άρες οι οποίες είναι μάλλον τυπικές για PresHOT. Οι Intel αντέχουν.

Link to comment
Share on other sites

Την θερμοκρασια μεσω διοδου την διαβαζει.Στο Mbm5 εκει που λεει ποιος αισθητηρας λεει τη θερμοκρασια cpu γραφει WinBond 2 diode.Ομως σε ολους τους επεξεργαστες μεσω διοδου του επεξεργαστη δεν την διαβαζει?Τελος παντων οπως κ να χει σημασια εχει οτι η θερμοκρασια δεν επεσε.Θα βγαλω την ψυχτρα να δω πως ειναι η AS 5 κ μπορει να συμπληρωσω η να βγαλω λιγη αναλογα τη κατασταση

Link to comment
Share on other sites

Μην το ψαχνεις. Βασικα για να ειναι σιγουρος, λες αυτην την ψυκτρα που ειναι σχετικα ψηλη και λεπτη και το ανεμιστηρακι της εχει εχωτερικα πτερυγια ετσι? και ειναι μεσα σε ενα βαρελακι(ας πουμε). Ενας φιλος μου σε northy αλλαξε την μαμισια μαυτην και ειχε 3-5 βαθμους πανω. Χωρις oc.

Link to comment
Share on other sites

Thnx EluThingol.Δεν ημουν σιγουρος για το ποια ηταν καλυτερη αλλα οκ αφου στο πλαισιο που ειχα παει για να παρω ειχε μονο την as5.Τελικα μου φαινεται πως βρηκα το προβλημα.Μπηκα στο site της Arctic Silver κ το εκανα ακριβως οπως το λεει.Πραγματι η μεθοδος που λεει (Βαζεις μια σταγονα στο κεντρο της cpu κ βαζεις πανω την ψυχτρα κ τη στριφογυριζεις ελαχιστα δεξια αριστερα για να πατησει καλα.Κ μετα να μη βγαλεις τη ψυχτρα απο πανω καθολου για να μην παρει αερα)με βοηθησε κ η θερμοκρασια επεσε επιτελους :026: .Τωρα απο κει που χτυπαγα 60αρα για πλακα τωρα max 53 κ μαλιστα με την ψυχτρα σε χαμηλες στροφες.

Ευχηθειτε μου καλη clockια! :040: Αντε κ το ειχα αδικησει το γομαρι!!

Link to comment
Share on other sites

Μην το τρελαίνεις φίλε μου απλά η ψύκτρα δεν τραβάει.Δοκίμασε μήπως κάνεις τίποτα με το κατάστημα αλλιώς μπορεί στη θέση σου να έφτιαχνα ένα σοβαρότατο γραμματάκι προς την γιγαμπάιτ

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ρε schumifer ακομα κ τωρα που εκανα σωστη χρηση Arctic Silver κ πιο προσεγγμενη εγκατασταση μπορει να μην εχει κορυφαια επιδοση η ψυχτρα αλλα δεν ειναι κ για γραμμα στη Gigabyte.Δεν προκειται για καμια hyper6 η καμια Xp-120.Μια μετρια ψυχτρα ειναι που μαλιστα αν σκεφτεις οτι την πηρα σχεδον στη μιση τιμη μεταχειρισμενη ειναι μια χαρουλα!Τωρα μονο μενει να ψηθει λιγο καιρο πανω να στρωσει η As5 να πεσουν 2-3 βαθμοι ακομα.

Κ μια ερωτηση ακομα.Στο ιδιο καναλι του τροφοδοτικου που εχω συνδεσει την ψυχτρα ειναι συνδεμενο κ ενα dvdrom.H ψυχτρα εχει ενα ποτενσιομετρο για να ρυθμιζω στροφες.Υπαρχει περιπτωση οταν χαμηλωνω τις στροφες στην ψυχτρα να πεφτει κ η ταση στο dvdrom?

Link to comment
Share on other sites

Κ μια ερωτηση ακομα.Στο ιδιο καναλι του τροφοδοτικου που εχω συνδεσει την ψυχτρα ειναι συνδεμενο κ ενα dvdrom.H ψυχτρα εχει ενα ποτενσιομετρο για να ρυθμιζω στροφες.Υπαρχει περιπτωση οταν χαμηλωνω τις στροφες στην ψυχτρα να πεφτει κ η ταση στο dvdrom?

Λογικά το ποτενσιόμετρο κόβει μόνο το ρεύμα που πάει στην ψήκτρα και όχι το ρεύμα που πάει σε κάποια άλλη συσκευή. Άλλωστε το κανάλι που ξεκινάει από το τροφοδοτικό είναι ένα μονοκόμματο καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Η συνδεσεις στο τροφοδοτικο γινονται παραληλα νομιζω...Οποια συσκευη προσθετεις στο συστημα σου, συνδεεται παραληλα στην συγκεκριμενη γραμμη ( 3.3 , 5 , 12 ) οποτε η ταση παραμενει σταθερη και αλλαζουν τα διερχομενα ρευματα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα προσεξει να ειχε πεσει η αποδοση η να μη δουλευει το Dvd rom απλως μια φορα που ο σκληρος ηταν στο ιδιο καναλι με τη ψυχτρα το pc αργησε πολυ να bootαρει κ σκεφτηκα αυτο που ειπαμε.Thnx παιδια

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.