Jump to content



SATA δίσκοι και εξωτερικά κουτιά


Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα.

Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω έναν SATA σκληρό δίσκο ως εξωτερικό για τον φορητό μου.

Εχω δεί σε σχετικά sites οτι υπάρχουν σχετικά εξωτερικά κουτιά. Αυτό που δεν αναφέρεται είναι ο τρόπος που συνδέονται αυτά τα κουτιά με τον υπολογιστή. Δηλαδή αν είναι usb, firewire ή κάτι άλλο . Φοβάμαι μήπως υπάρχει πρόβλημα σύνδεσης με notebook.

Αν γνωρίζει κανείς παρακαλώ πολύ ας με ενημερώσει.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δει εξωτερικα κουτια για sata δισκους, ομως για IDE υπαρχουν ολοι οι συνδιασμοι, usb1.2/2 ή IEEE1394 ή και τα δύο. Λογικά κάτι ανάλογο θα υπάρχει και για τους sata, αν και κατα τη γνωμη μου μη τρελενεσε για sata εξωτερικο αφου ετσι κι αλιως η ταχυτητα του usb η και του IEEE1394 ειναι πολυ μικρότερη οποιουδηποτε sata ή IDE δίσκου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζεις κανένα USB stick και να έχεις το κεφάλι σου ίσιχο!!

Ένας δίσκος μόλις πέσει κάτω η κεφαλή αλάζει θέση και κολάει πάνω στον άξονα! Και μετα τον δίσκο θα τον κλαίς!!!! :089: :089:

Άντε να πάς στην Tic Tac για επαναφορά δεδομένων!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζεις κανένα USB stick και να έχεις το κεφάλι σου ίσιχο!!

το παιδι μπορει να χρειαζετε δεκαδες GB, εχεις δει πολλα usb stick με δεκάδες GB?

Ένας δίσκος μόλις πέσει κάτω η κεφαλή αλάζει θέση και κολάει πάνω στον άξονα! Και μετα τον δίσκο θα τον κλαίς!!!!

Μην ακούω χαζομάρες....

Link to comment
Share on other sites

Panoc με διευκόλυνες πολύ με την απάντησή σου.

Δηλαδή δεν παίζει ρόλο τελικά η ταχύτητα του δίσκου αφού τα δεδομένα θα μεταφέρονται τελικά μέσω usb΄2.0 ή έστω firewire, σωστά; Μήπως έχεις πρόχειρα τα νούμερα σε ταχύτητες μεταφοράς δεδομένων των παραπάνω όπως και των δίσκων ide kai sata για να κάνω τις συγκρίσεις;

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

σου παραθετω ενα hdtach απο τον 160αρη IDE seagate μου, η κοκκινη γραμμη ειναι οταν ειναι στο usb2 box και η μπλε οταν ειναι στη μητρικη.

υπαρχουν ανταπτορες, αλλα τι νόημα έχει αφενος, και αφέτερου χρειαζονται εξωτερικη τροφοδοσια και δεν χωράνε μεσα στο usb2 κουτι.

post-923-1442174076,9294_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, δεν υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στις ταχύτητες IDE και SATA. Αν κάποιος Sata είναι 1-2MB/s πιο γρήγορος θα οφείλεται στο οτι είναι απλά λίγο πιο καινούριος από τον αντίστοιχο IDE.

Δεύτερον, να ξέρεις οτι η πραγματική μέση ταχύτητα ενός δίσκου μετα βίας ξεπερνάει τα 50MB/s ανεξαρτήτως πρωτοκόλλου.

Τρίτον, το USB2.0 μετά βίας πιάνει (που δεν πιάνει ποτέ αλλά λέμε τώρα) τον παραπάνω περιορισμό.

Συνεπώς, πάρε οποιονδήποτε σκληρό θες, πάρε μια οποιαδήποτε θήκη με οποιαδήποτε συνδεσμολογία (εκτός USB 1.1 που δε νομίζω να υπάρχουν στην αγορά έτσι κι αλλιώς) και θα κάνεις τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.