Jump to content



LAPTOP ΑΜΕΣΗ ΑΓΟΡΑ


jfx1442169065

Recommended Posts

Δεν ήμουν σίγουρος αν θεωρείται επείγον περιστατικό αλλά το βαζω εδώ και βλέπουμε....

Χρειάζομαι άμεσα να αγοράσω ενα λαπτοπ το οποιο προορίζεται για μαθηματικα (προγράμματα όπως το mathematika θα τρέχει) και πρέπει να έχει και τα εξής χαρακτηριστικά:

-δίσκο τουλάχιστον 80γίγαντες

-μνήμη τουλάχιστον 512ΜΒ

-οθόνη 15άρα

---------------------------------------------------

ΠΑΡΑΘΕΣΗ

Εδώ θέλω να πώ κυρίως για τον φίλο μου τον <<πλανητάνθρωπο ρο πέντε>> (planetmanR5) ότι η λέξη "τουλάχιστον" σημαινει ότι αν έχει παραπάνω δεν έχω πρόβλημα. Αν εχει λιγότερο έχω και δεν μου κάνει.

---------------------------------------------------

Δεν με ενδιαφέρει πολύ το βάρος και η διάρκεια μπαταρίας.

Νομίζω ότι οι AMD-athlon64 ειναι καλύτεροι για μαθηματικά ετσί??Αν ναι τότε να έχει τέτοιον επεξεργαστή.

Με εμδιαφέρει η αξιοπιστία και ως προς την ποιοτητα και ως προς την εγγύηση.

Μέχρι 1800ευρώ. (αυτό σημαίνει ότι και με λιγότερρα δεν έχω κανένα πρόβλημα)

Επίσης καλό θα ειναι να υπάρχει ετοιμοπαράδοτος καθώς ειναι επείγουσα ανάγκη να αγοραστεί.

Ευχαριστώ πολύ, jfx

Link to comment
Share on other sites

Mε μια γρήγορη αναζήτηση σε Toshiba, βρήκα αυτό:

Toshiba Tecra A4-109 (01500NGE)

PentiumM 750 (1.86GHz,533Mhz FSB,2MB L2)

512MB

80GB 4200rpm

15.4'' WXGA (1280x800) TrueBrite

ATI MOBILITY™ RADEON™ X300 128 MB DDR RAM

DVD Super Multi drive (DVD-RAM and DVD±R/±RW)

Gigabit, V.90 modem, WiFi, Fast InfraRed, 6-in1 Bridge Media Slot, i.LINK®, parallel, TV-out (s-video)

3x USB 2.0

lithium-ion 2:30hrs

Win XP PRO Dual Eng/Grk

2,80Kg

Εγγύηση: 2 Έτη

http://chipshop.gr/store/product.php?productid=5222&cat=0&page=255

Link to comment
Share on other sites

H toshiba από αξιοπιστία των μηχανημάτων της τι λεει όσον αφορά τα λαπτοπς?

Αυτό που με νοιάζει πολύ ειναι οι ελάχιστες πιθανότητες να με αφήσει μετα απο καποιο χρονικό διαστημα ακόμα και εντός εγγύησης

sony και hewlett packard έχουν τη φήμη αυτή της αξιοπιστίας στα λαπτοπς?

------------------------

Κατι κακό στο πισι που μου έδωσες ειναι αυτό το dual winXP pro Eng/Greek....

Link to comment
Share on other sites

Κατι κακό στο πισι που μου έδωσες ειναι αυτό το dual winXP pro Eng/Greek...

:confused:

Εγώ αυτό το θεωρώ καλό. Σε αφήνει να επιλέξεις εσύ, ποια γλώσσα προτιμάς στο λειτουργικό και όχι να ψάχνεις μοντέλο ανάλογα με την γλώσσα που θες.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό αυτό στο λινκ sonic αλλα ο φίλος τελικα αγόρασε λαπτοπ.

sa1901 αυτο με τις δύο γλώσσες σημαινει οτι εχει και δύο λειτουργικά ή οτι του βάζεις ενα, όποιο επιλέξεις??

αν ειναι το πρώτο(που αυτό καταλαβα) τότε ειναι ενα επιπλέον κόστος το οποίο δεν ειναι και χρήσιμο αλλιώς ειναι οκ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό αυτό στο λινκ sonic αλλα ο φίλος τελικα αγόρασε λαπτοπ.

sa1901 αυτο με τις δύο γλώσσες σημαινει οτι εχει και δύο λειτουργικά ή οτι του βάζεις ενα, όποιο επιλέξεις??

αν ειναι το πρώτο(που αυτό καταλαβα) τότε ειναι ενα επιπλέον κόστος το οποίο δεν ειναι και χρήσιμο αλλιώς ειναι οκ

Με γειά του, λοιπόν. Δεν μας είπες όμως ποιο πήρε...

Αυτό με τις δύο γλώσσες σημαίνει ότι όταν ανοίξει το laptop πρώτη φορά, θα τον ρωτήσει σε ποια γλώσσα θέλει να είναι το λειτουργικό, όπως σωστά επισήμανε ο Orthodox. Από εκεί και πέρα, δεν ξαναασχολήσε με την γλώσσα. Το laptop θα έχει αυτήν που αρχικά επέλεξες.

Link to comment
Share on other sites

Nα προσθέσω κάτι..

Σε κάποια HP υπήρχε ένα προγραμματάκι μέσα στο CD το οποίο μετέφραζε το λειτουργικό ακόμα και μετά την εγκατάσταση.. Μπορούσες π.χ. ο χρήστης cakrit να δουλεύει αγγλικα, ο χρήστης cakrit2 ελληνικά κτλ...

Σε μία γρήγορη δοκιμή δούλευε αρκετά καλά... δεν μπήκα πολύ βαθιά όμως στο λειτουργικό για να δώ τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

οκ, τότε ειναι καλό αυτό, εγώ απλώς δεν ήξερα τι ακριβώς σημαινει αυτό το dual.

Πήρε εναν fujitsu (επειδη εχει ενα γνωστο του σε μια αντιπροσωπεια) αν και εγώ του προτεινα αυτόν απο το λινκ που μου έδωσε ο sonic.

Δεν με ακουσε, αυτός θα μετανοιώσει γιατι και ο γνωστός του δεν προκειται να του κόψει και πολύ και απο δυνατότητες ειναι άλλη κατηγορία....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω το hp nx9105. Δεν είναι και ότι καλύτερο. Είναι ασταθές και στους 2 μήνες χάλασε το dvdr/w και εκτός αυτού πρέπει να το πάω στην quest να το φτιάξουν. Είναι εντός εγγύησης αλλά δεν θα το περάσουν γιατί οι κεφαλές laser δεν έχουν… Μπορεί να έτυχε! :103:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.