Jump to content


Πώς κάνω update bios στην motherboard ?


BoNito1442169110

Recommended Posts

έχω την albatron k8x890 προ II και την κάρτα γραφικών albatron pcx6600gt!Η albatron έβγαλε στο site της ένα update στα bios( http://www.albatron.com.tw/english/it/mb/bios.asp?pro_id=186 )και λέει ότι

με αυτό το update:

1.Increased the CPU frequency setting from 255 to 300.

2.Improved PCI-E 6600GT performance.

Κατέβασα το αρχειακή rar που έχει!μετά το unzip μου έχει 2 "αρχειακια"!

1)awdflash

2)k8890107

Πως μπορώ να κάνω το update?Επίσης ξέρει κανεις αν θα βοηθήσει σε tpt??Ευχαριστώ :077:

Link to comment
Share on other sites

ΒοNito, σου έστειλα ήδη ένα μήνυμα εχθές το βράδυ λόγω Greeklish και σου εξήγησα οτι η χρήση τους δεν επιτρέπεται.

Σε παρακαλώ διόρθωσε τη δημοσίευσή σου πάραυτα.

Σε περίπτωση που δεν το κάνεις θα χρεωθείς αναγκαστικά με μία παρατήρηση.

Επίσης, σε προτρέπω να διαβάσεις τους κανόνες λειτουργείας που προφανώς δεν διάβασες.

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/faq.php?

Link to comment
Share on other sites

Tα βαζεις σε μια bootable δισκετα.Κανεις επανακινηση,βαζεις 1st Boot το Floopy και ξεκιναει το Award flash σε DOS MODE δινεις το ονομα του Bios που ειναι στη δισκετα και το flashαρει.Αν λεω κατι λαθος διορθωστε με.Μπορεις κιολας με το προγραμμα flashαρισματος μεχω Win να το κανεις,αν εχει η mobo σου.

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι η bootable δισκετα?Τι σημαινει να βαλω 1st boot το flopy?Αν μπορειτε απαντηστε γιατι δεν θελω να κανω κανενα λαθος και παθω τιποτα!Δεν εχω ξανακανει update σε bios!Η αν εχετε καμια σελιδα που να γραφει αναλυτικα!Οσο για το greeklish

jimmyfox πρωτα εκανα το θεμα και μετα ειδα το post σου!Δεν το γνώριζα!

Link to comment
Share on other sites

To manual της μητρικής το έχεις διαβάσει? Πάντα στις μητρικές υπάρχει αρκετά αναλυτικότατο τμήμα που περιγράφει με φωτογραφίες και κείμενο την όλη διαδικασία.

Αν μάλιστα η Albatron διαθέτει κάποιο προγραμματάκι για αυτόματη αναβάθμιση BIOS μέσα από τα windows πιθανόν να κάνεις την δουλειά σου πολύ γρήγορα και πολύ εύκολα.

Απλά διάβασε λίγο και το manual.

Link to comment
Share on other sites

προφανώς έχει προγραμμα η μητρική σου που κατεβάζει και εγκαθηστα το bios χωρίς να κάνεις τίποτα παραπάνω απο μία επανεκίνηση.(συνήθως έχει όνομα της μορφης @bios) Αν έχεις dual bios (εφεδρικό βιος) τοτε δοκίμασε το άφοβα!

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις μια δισκετα στο floppy δεξι κλικ φορματ και τσεκαρεις το create an ms-dos startup disk.

Ριξε εκει μεσα τα αρχεια που εχει το rar που κατεβασες.

Επανεκκινηση enter bios-> advanced bios features->first boot device->floppy/removable->f10+enter με τη δισκετα στο φλοπυ.

Μολις ξεκινησει δινεις την εντολη:

awdflash k8890107 /py/sn/wb/cc/cd/cp/f/r enter και περιμενεις.Μολις επανεκκινησει μπαινεις βιος load optimized defaults κι αστο να μπουταρει μια φορα ετσι ωστε να κανει update dmi pool data.Μετα απο ολο αυτο μπες βιος και βαλε οτι επιλογες θελεις.

Προσεξε στην εντολη αν το βιος εχει καταληξη .bin την βαζεις κι αυτη.Για να δεις τι καταληξη εχει πριν δωσεις την εντολη για φλας δωσε ενα σκετο dir + enter να δεις πως θα ονομασει το βιος (πχ k8890107.bin).Η καταληξη .exe μετα το awdflash δεν χρειαζεται να μπει.

Καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση κάνε οποσδήποτε save την έκδοση του BIOS που έχει τώρα η μητρική σου στη δισκέτα εκκίνησης (αλλά και κάπου αλλού) και

ΠΡΟΣΟΧΗ

μόλις ξεκινήσει το flash update μην πειράξεις τίποτα στο PC μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Δες κι εδώ την διαδικασία βήμα-βήμα με screenshots αναλυτικά:

How to Manage and Update your Motherboard's BIOS

Link to comment
Share on other sites

Αν το νέο βίος δε διορθώνει κάτι που να έχεις τώρα λάθος τότε ποιος ο λόγος να το κανεις?

Και εμενα έχουν βγει αλλα 2-3 νέα βίος αλλα έχω μείνει στο παλιό γιατί είναι το καλύτερο για μένα.

Δε σημαίνει ότι επειδή βγαίνει νέο θα πρέπει να αλλάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν το νέο βίος δε διορθώνει κάτι που να έχεις τώρα λάθος τότε ποιος ο λόγος να το κανεις?

Η νέα έκδοση που θέλει να περάσει ο BoNito είναι για

Improved PCI-E 6600GT performance.

Σε άλλες περιπτώσεις συμφωνώ απόλυτα.

Είναι κανόνας δεν πειράζουμε το BIOS αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και δεν υπάρχει άλλη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Μία απλή ερώτηση διοτι εμένα μου είναι καθημεριό φαινόμενο να μου ζητάνε να αναβαθμίσω το Bios του καθεμιανού!

Γίνεται να σόζω το BIOS σε κανένα CD??? Έτσι για να είμαι σίγουρος! Μην πάθει τίποτα η δισκέτα και το Floppy κατα την διάρκεια ανάγνοσης και πληρώνο και ξένα MOBO!!! :005:

Link to comment
Share on other sites

Αφού ασχολείσαι με το άθλημα ρίξε σ'ένα σιντάκι ότι new version bios έχεις από μητρικές κι είσαι ΟΚ.

Τα bios updates είναι μικρά αρχειάκια .bin ή .rom μεγέθους περίπου 250-500 Kb.

Κατέβασε το BIOS agent_3.45 (315Kb) από εδώ

Σου δίνει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες που θέλεις για το bios της μητρικής (πολύ χρήσιμο utility).

Link to comment
Share on other sites

Αν και καταλαβα πως γινεται το ψηλοφοβαμαι!Ειναι ολοκαινουργιο το μηχανημα , μην κανω καμια βλακεια!Μου κολησε να το κανω επειδη ελεγε οτι

1.Increased the CPU frequency setting from 255 to 300.

2.Improved PCI-E 6600GT performance.

Μια ερωτηση:το 1 τη σημαινει?Αυξανει τα Mhz?

Εσεις πιστευεται οτι αξιζει να κανω το update η να κατσω στα αυγα μου?

και να ακουσω το δεν πειράζουμε το BIOS αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και δεν υπάρχει άλλη λύση???ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο απλούστατα αν δεν σκοπεύεις να πας το ΗΤΤ πάνω από τα 255Mhz δεν το χρειάζεσαι.

Για το δεύτερο απλά έχεις 6600GT? Αν όχι ούτε αυτό το χρειάζεσαι. Αλλά και πάλι η διαφορά μάλλον θα είναι μικρή και ίσως μόνο για τις κάρτες της Albatron.

Γενικά. Αν δεν ξέρεις και αν δεν έχεις πρόβλημα μην κάνεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

εχω pci express 6600gt απο την Albatron!Οσο για τον επεξεργαστη αυτο το htt ειναι για oc?

Ναι για overclocking. Αυξάνοντάς το αυξάνεις και την συχνώτητα λειτουργίας της cpu αλλά και των μνημών. Σκέψου το, αν σε βοηθάει, σαν το fsb στα άλλα συστήματα ( Athlon XP, Intel cpus ).

Αν δεν σε ικανοποιεί η 6600GT, αν νομίζεις ότι πάει αργά, τότε και εφόσον είσαι σίγουρος ότι τα κάνεις όλα σωστά αναβάθμισε.

Πάντως πιστεύω ότι στο manual υπάρχει ότι χρειάζεται να ξέρεις. Αν έχεις μόνο το βιβλίο για quick installation τότε κοίτα στο CD της Albatron για το πλήρες manual σε αρχείο Pdf.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.