Jump to content


Tραγικό πρόβλημα, το block δεν χωράει!


Sheik_Yerbouti

Recommended Posts

Έχω μια ΑΤΙ 9600 απλή (Sapphire, αυτή με τα 256 ραμ). Πρόσφατα πήρα ένα block απο τον eleven και με τρόμο διαπίστωσα ότι το block χτυπάει σε μια μπούρδα (αντίσταση να το πώ;), το οποίο βρίσκεται αριστερά από τον επεξεργαστή της κάρτας.Τώρα τι κάνω; Διαλύω τα όνειρα για υδρόψυκτη vga ή υπάρχει λύση; Έχει πάθει κανείς το ίδιο πράγμα κ ζεί ακόμα; :013: :022:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον πυκνωτης ειναι.....ναι υπαρχει λυση, χαλαρωσε. Βεβαια για να κανεις το παρακατω αυτο που εμποδιζει θα πρεπει ναναι στην ακρη του μπλοκ για να μην επηρεασει τους αγωγους του μπλοκ.

Αν ειναι(οπως ειπε ο στελαρας δωσε φωτο) τοτε με ενα dremmel τρυπανακι κλπ μπορεις να το "παρεις" λιγο για να μην χτυπαει και τελειωσες...

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφια είναι λίγο δύσκολο. Στέλνω μια που βρήκα στο νετ. Αυτό που σκέφτηκαμε είναι όντως το κόψιμο του μπλόκ, αλλά μετά δεν το κάνει άχρηστο; Δηλαδή μου την δίνει κ θέλω να το δώσω, ποιός το παίρνει μετά; Τεσπά, στην ανάγκη θα βγάλω τον πυκνωτή!!!

Στη φωτογραφία είναι αυτό που δείχνω με βελάκι.

post-138-1442174079,2289_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι πυκνωτής αυτός που δημιουργεί το πρόβλημα. είναι αυτά τα μεταλλικά που είναι πιό κοντά και μικρά από πυκνωτες. δεν παίζει να σπρωχτεί δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σε συμβουλευα να το πουλησεις. Το μπλοκ αν το κοψεις σε μερος που δεν ακουμπαει σε αυτο που πρεπει να κρυωσει-δηλαδη στον πυρηνα- δεν "χαλαει" ουτε αχρηστευεται. Απλα του το δινεις...

Κοψτο αφοβα αρκει -εννοειται αλλα τεσπα- να μην κοψεις σε μερος που υπαρχουν αγωγοι του μπλοκ...λολ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω τετοια πειράματα ΤΑSOS! Θα πρέπει δηλαδή να ψάξω να βρώ τους κατάλληλους διαδρόμους από κάτω κτλ; Μπα! Μάλλον 8α φάω λιγάκι στο πλάι το μπλόκ, σχετικά μικρό θα είναι. Απλά θα ήθελα να ήξερα που περίπου βρίσκονται οι αγωγοι του μπλοκ. Γνωρίζει κανείς ή μόνο ο 11;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω τετοια πειράματα ΤΑSOS! Θα πρέπει δηλαδή να ψάξω να βρώ τους κατάλληλους διαδρόμους από κάτω κτλ; Μπα! Μάλλον 8α φάω λιγάκι στο πλάι το μπλόκ, σχετικά μικρό θα είναι. Απλά θα ήθελα να ήξερα που περίπου βρίσκονται οι αγωγοι του μπλοκ. Γνωρίζει κανείς ή μόνο ο 11;

Δεν χρειάζεται να βρεις τπτ...

Το βγάζεις και το κολλάς απο κάτω στις ίδιες τρύπες.

Κάνε αυτό η καλύτερη λύση είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειναι σιγουρος μην τον πιεζετε. Θα κανει καμια @@ και μετα θα μας βριζει:):):):). Δεν ξερω το μπλοκ της vga (αυριο αν κατεβω θα το παρω και εγω) αλλα του επεξεργαστη ειναι σαντουιτς και κρατιεται με αλλεν. Αν ειναι και αυτο ετσι ξεβιδωσε το δες που ειναι και κανε το κοψιμο. αν και δεν υπαρχει περιπτωση να βρει τους αγωγους. Ειναι πολυ μεσα...αν δεν μπορεις να τανοιξεις και παλι κοψτο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις αφοβα να φας το μπλοκ στο σημειο που βρισκει ο πυκνωτης

με ενα ντρεμελακι η με καποια λιμα στρογυλη

Αποτι βλεπω δεν πρεπει να θελει πολυ

Αν παλι δεν αισθανεσαι ανετα στειλε το με το κτελ για να φτασει αυθημερον

σημειωσε μονο το σημειο που βρισκει και θα στο φτιαξω εγω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.