Jump to content



Χρειαζομαι μια βοηθεια με την ΑΤΙ radeon9800pro


savvas2004

Recommended Posts

σήμερα πήρα την ati radeon 9800pro της sapphire και έχω κάποιο πρόβλημα!!! όταν κάνω εκκίνηση (διαδικασία post) πετάγεται ένα μήνυμα(της οθόνης) ότι δεν υποστηρίζει τόσο χαμηλές συχνότητες!!!

νομίζω ότι γραφει

out of range

frequency Η 38.1

frequency V 60.1

η οθόνη μου είναι viewsonic vg500

οποιος μπορεί ας με βοηθήσει!!!

ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σαββας καλως όρισες...κάτσε.

Ε!! παιδί, έναν καφέ για τον σαββας :p

Αρχικά διόρθωσε τα ποστ σου και κάν'τα Ελληνικά..

Έπειτα έχουμε και λέμε...

Η κάρτα έιναι καινούργια? Αν ναι τότε μάλλον οι χρονισμοί που ξεκινά η κάρτα σε VGA περιβαλλον είναι μεγαλύτεροι/μικρότεροι από οτι παίζει το μονιτορ σου και το μονο που μπορείς να κάνεις είναι να επέμβεις στο βιος της κάρτας...αλλιώς αφού παίζει στα wins άστο έτσι...

Αν είναι μεταχειρισμένη ίσως ο προκάτοχος να είχε αλλάξει κατι στο bios...

Α! ναί, ρίξε και μια ματιά στο bios της mobo και πες μας τι έχει στην επιλογη VGA pallete snoop καπως ετσι μπας και φταίει απο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εγω παλι πιστευω οτι το προβλημα το εχει κατα 99% η οθονη. Το out of range μου λεει εμενα οτι καποια αναλυση της εβαλα με ενα refresh rate που δεν το παλευει η οθονη και τα εφτυσε... Δεν ξερω αν το να πειραξει την καρτα λυσει το προβλημα του...

Παντως το οτι δουλευει μολις μπει win σημαινει οτι κατι "φορτωνεται" (driver) και φταιχνει τα refresh rate στα επιτρεπτα ορια....

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εγω παλι πιστευω οτι το προβλημα το εχει κατα 99% η οθονη. Το out of range μου λεει εμενα οτι καποια αναλυση της εβαλα με ενα refresh rate που δεν το παλευει η οθονη και τα εφτυσε... Δεν ξερω αν το να πειραξει την καρτα λυσει το προβλημα του...

Παντως το οτι δουλευει μολις μπει win σημαινει οτι κατι "φορτωνεται" (driver) και φταιχνει τα refresh rate στα επιτρεπτα ορια....

Ρε συ afroman αφού και οι 2 ξέρουμε οτι κατα το boot ο χρονισμος της οθόνης η οποία παίζει σε vga mode εξαρτάται απο το bios της κάρτα που έχει δείγματα ανάλυσης-Hz κάποια βασικά.. οπότε η το bios της κάρτα δίνει περισσότερα/λιγότερα Hz απο όσα το μονιτορ μπορεί να δουλέψει σε 640*480 που έιναι νομίζω το boot η μια συγκεκριμένη ρύθμιση στο bios είναι λα΄θος και αναφορά στο τι mode θα δουλεύει η κάρτα σε dos περιβάλλον... λέγεται κάπως vga pallet snoop κάπως έτσι.. αυτό πρέπει να έιναι στο vga νομίζω.. Ας μας πεί μοντέλο μητρικής να δώ που την έχει την επιλογή..

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις πρωτα

Τι καρτα ειχες πριν ?

Εκανες uninstall τους προηγουμενους οδηγους της παλιας καρτας ?

Δωσε info για το υπολοιπο μηχανημα σου .

1) Εχεις βαλει καποια αναλυση με ενα refresh rate πολυ χαμηλο για την οθονη σου

Μπες safe mode και βαλε μια αναλυση και ενα refresh rate που υποστηριζει η καρτα σου

2) Η οθονη σου αρχιζει να πεθαινει (κανονικα τελευταιο παει αλλα ...)

3,4) Απαντησε πρωτα στα παραπανω

5) Δοκιμασε να περασεις τιποτα οδηγους για την οθονη σου αφου πρωτα την κανεις uninstall απο "device manager" στο control panel-->system-->Hardware και κανεις reboot

6) Δες εαν το βησμα της οθονης εχει κατσει καλα στην καρτα γραφικων

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ afroman αφού και οι 2 ξέρουμε οτι κατα το boot ο χρονισμος της οθόνης η οποία παίζει σε vga mode εξαρτάται απο το bios της κάρτα που έχει δείγματα ανάλυσης-Hz κάποια βασικά.. οπότε η το bios της κάρτα δίνει περισσότερα/λιγότερα Hz απο όσα το μονιτορ μπορεί να δουλέψει σε 640*480 που έιναι νομίζω το boot η μια συγκεκριμένη ρύθμιση στο bios είναι λα΄θος και αναφορά στο τι mode θα δουλεύει η κάρτα σε dos περιβάλλον... λέγεται κάπως vga pallet snoop κάπως έτσι.. αυτό πρέπει να έιναι στο vga νομίζω.. Ας μας πεί μοντέλο μητρικής να δώ που την έχει την επιλογή..

Δεν αμφιβαλλω... οτι αυτο που λες ειναι σωστο και μαλιστα ειναι το πλεον επικρατεστερο (μετα το καλο πατημα του καλωδιου του μονιτορ -το "6" του Τεφρα- :033: ). Απλα εγω επειδη δεν εχω δει ΠΟΤΕ, bios της καρτας γραφικων να παρουσιαζει/ευθυνεται για την ιδιαιτεροτητα που αναφερει το παληκαρι, γιαυτο πηγα στην περιπτωση που αναφερω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβαλλω... οτι αυτο που λες ειναι σωστο και μαλιστα ειναι το πλεον επικρατεστερο (μετα το καλο πατημα του καλωδιου του μονιτορ -το "6" του Τεφρα- :033: ). Απλα εγω επειδη δεν εχω δει ΠΟΤΕ, bios της καρτας γραφικων να παρουσιαζει/ευθυνεται για την ιδιαιτεροτητα που αναφερει το παληκαρι, γιαυτο πηγα στην περιπτωση που αναφερω.

ΝΑι ναι δεν διαφωνούμε απλά επειδή έχω παίξει κάποτε με Bios απο ATi ξέρω πως έχουν πληροφορίς και μάλιστα σαν βασικό Hz έχουν τα 60 σε όλες τις αναλύσεις οι κάρτες, δηλ στο bios λένε όλες- απο 320-1920 παίξε στα 60 Hz αλλιώς ότι σου πούν οι drivers στα wins....

Aν έπαιζε κάτι με το καλώδιο δεν θα έπαιζε σωστά και στα winz :023:

Link to comment
Share on other sites

Κατα 'ρχας καλημερα και ευχαριστω για την βοηθεια! Λοιπον να περισσοτερα στοιχει του υπολογιστη μου

mobο:GIGABYTE GA-8IG1000MK(865G)

CPU:P4 2.66 GHZ

2XDDR 512 DUAL CHANNEL

GRAFHICS accelerator : ATI RADEON 9800PR0 της SAPPHIRE (BIOS ATI:BK-ATI VER008.017D.027.000)

ΟΘΟΝΗ:VIEWSONIC VG500

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.