Jump to content


Προβλημα!!!


Recommended Posts

έχω PC 2100 (266MHz) 512ΜΒ, αν αγοράσω μια ακόμα, ίδια ακριβώς, θα μου βγάζει στο σύνολο 1GB ή θα έχω πρόβλημα? όποιος διάβασε το προηγούμενο μήνυμα θυμάται.

Όποιος γνωρίζει ας με βοηθήσει..

Link to comment
Share on other sites

Aν κοιταξεις εκει αναφερω οτι

Π. Το συστημα δεν ξεκιναει ως Dual DDR.

Λ. Για να ενεργοποιηθει το Dual DDR θα πρεπει οι μνημες να εχουν την ιδια χωρητικοτητα.

Για αποφυγη ενδεχομενων προβληματων καλο ειναι οι μνημες να ειναι και της ιδιας ταχυτητας/μαρκας αλλα και να εχουν και το ιδιο chipset.

Επισης πρεπει να κοιταξουμε στο εγχειριδιο της μητρικης να δουμε σε ποια slots πρεπει να μπουν οι μνημες.

Αλλες μητρικες εχουν παει για RMΑ.

Μην το ξανακανεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το γνωριζα...εγω στην Gigabyte GA-7N400L που εχω , εχω Dual Channel μεταξυ 256 - 512 ( 400αρες ) και μια Ramos 256 στο ιδιο καναλι με την 256...δεν εχω καποιο προβλημα η ασταθεια απ οσο βλεπω στο συστημα...

Link to comment
Share on other sites

στην Gigabyte GA-7N400L που εχω
Αυτη τη μητρικη ειχα πριν δυο χρονια.

Οταν δοκιμασα να κανω αυτο που λες πηγε για RMA.

Το εκανα φυσικα επιτηδες υπο την εννοια οτι και να μου καιγοτανε δε θα με χαλαγε γιατι ηθελα με καποιον τροπο να την αποδημησω και να την αλλαξω οπως κι εγινε.

Βεβαια αλλη παρτιδα η μακαριτισσα αλλη η δικη σου αλλες μνημες ειχα βαλει τεσπα εχουν πολλες αναποδιες οι μνημες.

Γιαυτο απο τοτε προσεχω τι βαζω.

Link to comment
Share on other sites

Τι του λετε ρε παιδια???

Εδω σας λεει οτι του λειπουνε 256ΜΒ μνημης και του λετε για dual channel?????????

Απλα ο υπολογιστης του δεν βλεπει 256 ΜΒ απο το 1GB....

Δεν υπαρχει περιπτωση μια μητρικη με ασχετα στικ να καει... ελεος. Να μην ανοιγει, να μην μπουταρει, να μην δουλευει σε full ταχυτητα το/τα dimms το καταλαβαινω... Να καει και να φταινε τα dimms πρωτη φορα το ακουω....

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως συνεβη αυτο που ειπα.

Οποιος θελει το πιστευει δε θα επιμεινω...

Ετσι κι αλλιως το εχω ποσταρει και στο thread των μητρικων αυτο.

Οντως κοιταξα βιαστικα το ποστ του και δεν ειδα οτι εχει δυο 256αρια και νομιζα οτι ειχε ενα 512αρι κι ηθελε να βαλει αλλο ενα να τα ζευγαρωσει.

Αλλα και παλι στην περιπτωση αυτη ισχυουν τα ιδια.....

Δεν βαζουμε διαφορετικες μνημες....

ΟΚ η VIA KT400 (τι θυμαμαι προιστοριες τωρα περασανε 2.5 χρονια) ξεκιναγε με ο,τι μνημη εβαζες πανω ενω το τοτε δευτερο PC μου (ειχε εναν Celeron 2GHz) οχι....

Νομιζω οτι ημουνα σαφης και δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο. :001:

Link to comment
Share on other sites

Σε SDRAM το έχω ακούσει πολλές φορές να βλέπει τη μνήμη μιση, αλλά για DDR πρώτη φορά φορά το ακούω. Για ασυμβατότητα της καινούργιας με τις παλιές μνήμες μου ακούγετε, αλλά δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά.

Αυτά με μητρική να καεί από διαφορετικά DIMMάκια είναι άτοπα...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως δεν παταει καλα η μια μνημη ? Μετα το update εκανες load optimized defaults?Εγω τα δικα μου τα εχω ως εξης και τρεχουν και σε Dual Channel :

Slot 1 : Ramos 256mb - Double Sided - 333Mhz

Slot 2 : TwinMos 256mb - Single Sided - 400Mhz

Slot 3 : Κενο

Slot 4 : Twinmos 512mb - Double Sided - 400Mhz

Ελενξε αν δεν παιζει κολλημα, στο μανουαλ της μητρικης σου και δοκιμασε αυτον τον συνδυασμο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.