Jump to content


LG 1720P ή 1780Q


nnthegreek

Recommended Posts

Γεια σας.

Καταρχάς ειμαι καινούργιος στο forum οπότε θα ήθελα να πώ ένα γειά σε όλους σας!

Σκέφτομαι να πάρω μια 17" TFT (να ξεκολλήσω επιτέλους από την 15" CRT που έχω εδώ και χρόνια...) και είμαι μεταξύ της LG 1720P και της LG 1780Q

Γνωρίζω ότι η 1780 είναι νεότερο μοντέλο αλλά δεν ξέρω αν είναι καλύτερο από την 1720. Αν δεν ιχύει αυτό γιατί η 1780 είναι φθηνότερη από την 1720P?

Επίσης άκουσα ότι η 1720P καταργήθηκε. Ισχύει?

Έχει καλό πάνελ η 1780? Μήπως είναι το ίδιο με την 1720P?

Επέλεξα αυτές για το zero-pixel εγγύηση και το DVI τους.

Ευχαριστώ πολύhttp://www.pctechnology.gr/vbull/vb/newthread.php?do=newthread&f=9#

Smile

Link to comment
Share on other sites

Το 1720P έχει ένα S-IPS πανελ και έτσι παρόλο που είναι παλαιότερο μοντέλο διατηρεί την αξία του.Είναι μόνιτορ για όλες τις δουλειές.(Παιγνίδια,DVD,εικόνα κλπ).Το 1780Q (ΤΝ) είναι νεώτερο αλλά εκτός από τον μειωμένο χρόνο απόκρισης(στα χαρτια),πρακτικά δεν έχει κανένα άλλο πλεονέκτημα έναντι του 1720P.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω μια 17" TFT (να ξεκολλήσω επιτέλους από την 15" CRT που έχω εδώ και χρόνια...) και είμαι μεταξύ της LG 1720P και της LG 1780Q

Γνωρίζω ότι η 1780 είναι νεότερο μοντέλο αλλά δεν ξέρω αν είναι καλύτερο από την 1720. Αν δεν ιχύει αυτό γιατί η 1780 είναι φθηνότερη από την 1720P?

Επίσης άκουσα ότι η 1720P καταργήθηκε. Ισχύει?

Έχει καλό πάνελ η 1780? Μήπως είναι το ίδιο με την 1720P?

Επέλεξα αυτές για το zero-pixel εγγύηση και το DVI τους.

Kαι οι δύο έχουν TN panel. 360€ για την 1780q και 375€ για την 1720p, προσωπικά τα θεωρώ πολλά για αυτό το πάνελ.

Zero pixel Onsite εγγύηση DVI έχεις και με την Belinea 101751 που έχει PVA. Ξανασκέψου το.

Link to comment
Share on other sites

όλες με ΤN panel που είχα di από κοντά με είχαν απογοήτευση. είτε να κοιτάξεις σε S-IPS panel η σε κάποια παραλλαγή PVA. δεν πεζό games αλλα σε κάποια φάση έβαλα quake3 και έμεινα ευχαριστημένος. all weather οθόνη δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα πιστεύω από αυτές με ΤN panels. δες και αλλα threads όπου ακούγονται πολύ καλές γνώμες περί panels.

Link to comment
Share on other sites

H 1720P έχει S-IPS panel οπότε είναι πολλή καλή για τα λεφτά της

Eίσαι σίγουρος γι αυτό; Εδώ λέει ότι είναι ΤΝ.

http://hellas.lge.com/prodmodeldetail.do?actType=search&page=1&modelCategoryId=040102&categoryId=040102&parentId=0401&modelCodeDisplay=L1720P&model=8

12ms Response Time. Υπάρχει αυτό σε S-IPS? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Eίσαι σίγουρος γι αυτό; Εδώ λέει ότι είναι ΤΝ.

http://hellas.lge.com/prodmodeldetail.do?actType=search&page=1&modelCategoryId=040102&categoryId=040102&parentId=0401&modelCodeDisplay=L1720P&model=8

12ms Response Time. Υπάρχει αυτό σε S-IPS? :confused:

Τότε μάλλον θα βγαίνει σε 2 εκδόσεις

http://de.lge.com/prodmodeldetail.do?actType=search&page=1&modelCategoryId=040102&categoryId=040102&parentId=04&modelCodeDisplay=L1720P&unit=NOTHING&model=Select+a+model

Και απ ότι βλέπω και την 1720Β SIPS την δίνει.

Link to comment
Share on other sites

Με τα καινούρια PVA (overdrive,ADCC) υπερισχύουν οι PVA πλέον.Το μειονέκτημά τους προς το παρόν είναι το κόστος.Τα προηγούμενης γενιάς PVA "υπέφεραν" στα παιγνίδια.Τα S-IPS είναι all-around και μπορείς να τα βρεις με λιγότερα χρήματα.Ειδικά σε 19".

Link to comment
Share on other sites

Με τα καινούρια PVA (overdrive,ADCC) υπερισχύουν οι PVA πλέον.Το μειονέκτημά τους προς το παρόν είναι το κόστος.Τα προηγούμενης γενιάς PVA "υπέφεραν" στα παιγνίδια.Τα S-IPS είναι all-around και μπορείς να τα βρεις με λιγότερα χρήματα.Ειδικά σε 19".

ποιο μονιτορ εχει το καινουργιο pva?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.