Jump to content



Πηρα RELAY αλλα ειμαι.....


Alexisferos

Recommended Posts

λοιπον παιδια πηρα ενα relay για να ανοιγω τιν αντλια αυτοματα αλλα εχει ενα σχημα πανω του κ δεν εχω ουτε πολυμετρο εδω για να βρω τις επαφες

(ποτε δεν τα πηγενα καλα με τα σχηματα)

αυτο ειναι το σχημα

dillis.JPG

ξερει κανεις σας που να βαλω τα 12v απο το molex (που το κιτρινο,που το μαυρο)

και που να βαλω τιν αντλια κ το ρευμα τις....

υγ

το σχημα με τους αριθμους ειναι αντιγραφη απο το relay

Link to comment
Share on other sites

ειδες που σου λεω... αυτο ειναι το σχημα που εχει πανω.... ακριβος αυτο με αυτη τιν σειρα στους αριθμους

μαλον το βρηκα (αλλα κ να το καψω ουτε 1€ δεν κανει...)

στο 5+2 μπενει το 12v και στο 1 μπενει το καλωδιο τις αντλιας 220v οπου κανει σωμα με το 4 οπου ειναι το (2) καλωδιο τις αντλιας και τις πηγης. μολις περασει ρευμα απο τα 2,5 ο μαγνητης αλαζει το σχημα κ το 1 δενει με το 3 κ περναει ρευμα στο κυκλομα μας..

αν εκανα καποιο λάθος εκτος απο τα ορθογραφικα πεστε μου...

ps

ενα ελληνικο keybord ρε παιδια....

Link to comment
Share on other sites

1-3 ειναι για τα 220...τωρα που πρεπει να δωσεις ακριβως τα 12 ...θα σε γελασω...μπορεις να κανεις ομως το εξης.Το ρελαυ οταν οπλιζει ακουγεται , οποτε ξεκινα και δοκιμασε με τα 12V που οπλιζει.Συνηθως παντως τα ακρα του πηνιου ειναι 1-2...

Link to comment
Share on other sites

OK του εδωσα ρευμα στο 2 και στο 5 κ οπλισε. ακουστικε το κλακ.. SoulRiver ευχαριστω

Το ρελαυ οταν οπλιζει ακουγεται , οποτε ξεκινα και δοκιμασε με τα 12V που οπλιζει

οποτε αυριο θα το κατασκευασω κ 8α το παρουσιασω.

Link to comment
Share on other sites

βρεθηκε το πως δουλευει το relay

adagio τα εκανα ηδη αυτα. ηδικα το google. οσο για το ηλεκτρονικα το κσερω αλλα μεχρι να μου απαντησουνε στο ποστ θα το βρω μονος μου οπως κ εγινε..

ακολουθησα τιν συμβουλη του SoulRiver κ εβαλα κ λιγο το κεφαλι να δουλεψει

το relay το πηρα απο ενα μαγαζακι πολυ τρελο.. μονο ηλεκτονικα εχει μεσα κ εκανε 1€

κ αλλο 1€ εδωσα για κουτακι κ κλεμες.

αυριο η παρουσιαση....

Link to comment
Share on other sites

schumifer:Κοίτα μην ξεχάσεις να αναφέρεις και το μαγαζί έτσι (1 ευρώ είναι αυτό,δύσκολοι καιροί)

[off topic]δεν ειμαι ελλαδα... αλλα κ ελλαδα τοσο καπου κανουνε. τωρα για μισο ενα € πανω κατω δεν πιστευω να εχει κανενας σας προβλημα.

κοψτε κ λιγο τους καφεδες[/off topic]

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το ρελαυ τσεκαρες τι φορτια αντεχει στις επαφες του?Τσεκαρε το κι αυτο αν δεν το εχεις κανει ηδη, 220 θα περναν απο κει...να εισαι προσεκτικος.Φροντισε και τις μονωσεις σου οταν το βαλεις να παιξει γιατι σε βραχυκυκλωμα δεν ξερεις τι μπορει να γινει :)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Παιδια επειδη δεν τα παω καλα με τις κολλησεις, θελω να παρω ενα ετοιμο ρελε.

Αυτο εδω, τι λεει στο extremeshop? RELE ANTLIAS

Ξερει κανεις πως συνδεεται με το τροφοδοτικο?

Εχει να μου προτεινει κανεις καποιο αλλο μαγαζι που μπορω να ψαξω να βρω?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη δεν τα παω καλα με τις κολλησεις, θελω να παρω ενα ετοιμο ρελε.

Αυτο εδω, τι λεει στο extremeshop? RELE ANTLIAS

Ξερει κανεις πως συνδεεται με το τροφοδοτικο?

Εχει να μου προτεινει κανεις καποιο αλλο μαγαζι που μπορω να ψαξω να βρω?

Πολυ ωραιο ειναι, συνδεεται με το μικρο τριπινο βυσματακι με το τροφοδοτικο και απο οτι διαβαζω κλεινει την αντλια με καθυστερηση 10" απο το κλεισιμο του pc.

Εισαι κομπλε δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάρει εγώ.Βασικά το τρίπινο βυσματακι μου είχαν πει να το τοποθετήσω πάνω στην μητρική.Αλλά δεν έκανε δουλειά.(Σε Άλλες M/b δουλεύει κανονικά και σε άλλες όχι).Αυτό που λες τωρα ΚΤΜ,ισχύει??Το έχεις δοκιμάσει?Και αν ναι,που θα συνδεθεί στο τροφοδοτικό?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.