Jump to content


Nvidia NX6800 GT ή Ati X800XL; (256ΜΒ - PCi-Express)


Skandalf

Recommended Posts

Επειδή ξέρω αρκετά παιδιά που έχουν αυτό το ερώτημα.περιμένω απο κάποιον <<ψαγμένο>> μια απάντηση.....

Ti θα παίρνατε εσείς;

Να δούμε,ATI ή Nvidia τελικά;

Let the battle begin!!!!!

:068:

Nvidia NX6800 GT VS Ati X800XL

:057:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω ΑΤΙ Χ800ΧL με 300€ για τους εξής λόγους:

1) με 300€ δε βρίσκεις 6800GT

2) ζητάνε κάπως λιγότερο ρεύμα από το τροφοδοτικό και νομίζω ότι είναι και λίγο πιο ήσυχες

3) δεν υστερούν σε επιδόσεις από την ακριβότερη 6800GT (σε άλλα παιχνίδια είναι καλύτερες και σε άλλα χειρότερες ή ίσες οπότε για ψιλοϊσοπαλία το κόβω).

Τα ξεκάθαρα μειονεκτήματα είναι η απουσία υποστήριξης SM3 και SLI.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχαν ίδια τιμή τότε 6800GT , χωρίς καμία συζήτηση.

Αλλά με την τωρινή διαφορά τιμής (80-100€) μάλλον κλίνω προς την XL.

Τι νόημα έχει αυτό το thread από την στιγμή που έχεις ήδη αγοράσει κάρτα;

EDIT: επειδή δεν έχει αναφερθεί ακόμα , μάλλον το σηματικότερο πλεονέκτημα της 6800GT (μέχρι στιγμής) είναι οτι κλοκάρει πάρα πολύ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

ATI-Tροπος ζωης.Εγω παντως μετα τις εξετασεις θα αποχαιρετησω την Χ800SE που εχω και θα καλοσωρησω μια Χ800XL 256MB.Και apocalypse και η Χ800XL κλοκαρει περιφημα(οχι σαν τη GT αλλα δεν ζηταει τοσα λεφτα).

Εdit:Στην Ελλαδα δεν εχει ακομα Χ800XL AGP.Μαλλον DFI :D + φυσικα ενα τροφοδοτικο

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με τι κλοκάρει καλά η XL?

Εγώ βλέπω οτι σχεδόν όλοι ζορίζονται να πιάσουν τα 450 στον πυρήνα (λίγο πάνω από 10% overclock).

Ακόμα και οι XTPE/Ultra έχουν περισσότερο "αέρα" στο ανέβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Οι XL οντως τρωνε αποτομα τοιχο αλλα οποιο ανεβασμα και να πετυχεις (η δικη μου παει 440 πυρηνα σταθερα) εχει τρομερο αντικτυπο στις επιδοσεις.Γενικα η καρτα ειναι διαμαντι!Αλλα μια 6800 θα ανεβασει περισσοτερο και θα ζεστανει περισσοτερο βεβαια.Δεν νομιζω ομως οτι αξιζει τη χρηματικη διαφορα που ζηταει σε σχεση με την ΑΤΙ.

Link to comment
Share on other sites

Η δική σου δεν έχει καμία σχέση με X800XL.

Κυρίως , δεν έχει τον ίδιο πυρήνα (η XL έχει τον R430 , ενώ η SE πρέπει να φοράει τον R420).

Και εμένα η XTPE πάει 580/605 , αλλά δεν φοράει ούτε ίδιο πυρήνα , ούτε ίδιες μνήμες με την XL.

Και οι 6800 έχουν και το πλεονέκτημα του soft volt-mod (πανεύκολο + δεν χάνεται η εγγύηση).

Δεν λέω πως η XL δεν κλοκάρει καθόλου ή οτι είναι κακή.

Απλά οτι , για μένα , η 6800GT είναι καλύτερη σαν σύνολο.

Αλλά , νομίζω οτι δοθείσης της διαφοράς τιμής , η XL είναι καλύτερη αγορά.

Link to comment
Share on other sites

ΑΤΙ και πάλι ΑΤΙ γιατι είναι πολύ καλές και πέρα απο παιχνίδια... αμα αρχίσω να κάνω πολλά Video convert ΑΤΙ θα έπερνα!

Μία ερώτηση!

Η Χ600ΧΤ και η Χ700SE/Pro/XT κυκλοφορούν και σε AGP???

H όλες οι X300/600/700/800 βγαίνουν μόνο σε PCI-e??

Υ.Γ. μία Wildcat Relasim 800 δέν θα με χάλαγε!<!>

Link to comment
Share on other sites

Η Χ600ΧΤ και η Χ700SE/Pro/XT κυκλοφορούν και σε AGP???

H όλες οι X300/600/700/800 βγαίνουν μόνο σε PCI-e??

Οι X600 υπάρχουν σε AGP εδώ και πάρα πολύ καιρό. Είναι οι 9600...

Κάτι παρόμοιο ισχύει και για τις X300.

Οι X700 δεν υπάρχουν σε AGP.

Οι περισσότερες Χ800 (SE/pro/XL/XT/XTPE) υπάρχουν σε AGP , μόνο η "απλή" X800 δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

6800GT apg τωρα που το σκεφτομαι αν αξιζει τα παραπανω λεφτα,μαλλον θα προδωσω την ΑΤΙ.Και δεν αλλαζω mobo και παει καλα.Αν δεν κανω λαθος ξεκλειδωνονται xtra pipelines με το rivatuner?Και soft-volt-mod απλως με τον Nvidia Bios Tuner μεχρι 1.5V σωστα?Αν δουλεψω το καλοκαιρι ισως να δουμε κατι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.514104 ....αυτη η msi ειναι καλυτερη κατα τη γνώμη σας για νεο συστημα,απο μια 6800gt?ειχα ακουσει πως υπαρχουν μερικα μικροπροβληματα με το L2 και τις ATI ...αληθευει? τελικα να αφησω το sli και να παρω ati?(σαν και αυτη?)
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.