Jump to content


ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ!!!!


xas1442169111

Recommended Posts

καλημερα και απο μενα...

θα ηθελα την βοηθεια των ειδικων...

εχω το εξης συστηματακι:

FULL ATX CASE PSU420W

INTEL P4 530 3.0 GHZ 800/1MB

MOBO ALBATRON PX915P PRO

MNHMH 512 MB DDR DIMM PC3200-400

HDD IDE 80GB WD 7200RPM-8MB

DVD-ROM ASUS

DVD-RW PLEXTOR 712A

SVGA ALBATRON PCI-EXP 5750 128MB

αυτο που σκεφτομαι να κανω ειναι, επειδη δεν εμπιστευομαι την μητρικη, ειναι να την αλλαξω με μια ASUS P5GD2 DELUXE με τα εξης χαρακτηριστικα:

[Επεξεργαστής : Socket 775

Chipset : Intel i915P

FSB : 800/533 MHz

Μνήμη : 4x DDR2 533/400

USB (optional)/ Firewire (optional) : 4 (+4) / 1 (+1)

Κάρτα Γραφικών : PCI Express x16

PCI / PCI Express : 3 / 3

IDE / SATA : 1 / 4

RAID : 0, 1, 10, 5, 0+1

Κάρτα Δικτύου : 10/100/1000

Τύπος : ATX

Εγγύηση : 3 έτη

Περιλαμβάνει ενσωματωμένη κάρτα ήχου

CrashFree BIOS2, υποδοχή Wi-Fi ]

και με την ευκαιρια αυτη να κανω και ενα μικρο upgrade, βαζοντας αλλη μια μνημη 512ΜΒ και εναν ακομα σκληρο 80GB.

αυτα περιπου θα μου κοστισουν 300 ευρωπουλα.

αυτο που θελω να μου πειτε, αν αξιζει το κοπο αυτη η αλλαγη (και τα χρήματα φυσικα) και αν εχετε να προτεινεται κατι αλλο και καλυτερο βεβαια, ειμαι ανοιχτοσ σε ολες τις προτασεις.....

ολα τα σχολια για το συστημα δεκτα.....

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερεσαι για Overclocking ή θα εκμεταλευτεις τους παραπανω ελεγκτες που εχει το motherboard της ASUS?

Αν ναι τοτε παρτην.

Αλλιως γιατι να δωσεις το (καταταλλα καινουργιο) motherboard με το 915P για ενα αλλο με το 915P?

Αναβαθμιση με αυτα τα χρηματα θα σου ελεγα να βαλεις μια 6600GT για να δεις και διαφορα στα παιχνιδια αν παιζεις...

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερεσαι για Overclocking ή θα εκμεταλευτεις τους παραπανω ελεγκτες που εχει το motherboard της ASUS?

Αν ναι τοτε παρτην.

Αλλιως γιατι να δωσεις το (καταταλλα καινουργιο) motherboard με το 915P για ενα αλλο με το 915P?

Αναβαθμιση με αυτα τα χρηματα θα σου ελεγα να βαλεις μια 6600GT για να δεις και διαφορα στα παιχνιδια αν παιζεις...

Δεν μπορω να συμφωνισω περισσοτερο :D :044:

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφερον και για τις απαντησεις!!!

με την καρτα γραφικων δεν εχω κανενα προβλημα γιατι δεν παιζω και παρα πολλα παιχνιδια η τουλαχιστον οχι τοσο απαιτητικα που να χρειαζονται καλυτερη καρτα.

οσον αφορα αυτα περι overclocking η κατι αλλα τεχνικα χαρακτηριστικα, συγνωμη αλλα δεν κατεω και πολλα.....

θα βοηθουσε πιο πολυ αν γινοσουν πιο αναλυτικος...

επειδη ειχα και παλιοτερα μια asus και ημουν απολυτα ευχαριστημενος σκεφτηκα και παλι να βαλω μια αντιστοιχη και αυτο γιατι βασικα θελω τον δευτερο δισκο και την επιπλεον μνημη.

και δυο ερωτηματα:

1)μπορω να βαλω μητρικη μεγαλυτερη απο 915 με αυτον τον επεξεργαστη, και αν ναι, ποια προτεινετε?

2)το συστημα πως το βλεπεται? χρειαζεται την αναβαθμιση η να περιμενω λιγο καιρο για να κανω κατι καλυτερο?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , είμαστε εν αναμονή σημαντικών εξελίξεψν στο θέμα υπολογιστή , όπως 64βιτ υπολογιστές απο Ιντελ μεριά κ αθώς και τα διπύρηνα από την ΑΜD. Επίσης ήδη έχει αρχίσει να δρομολογούνται νέα πρότυπα όπως το PCI-e , sli , DDR3 κλπ οπότε 8α συμβούν αρκετές αλλαγές στην αγορά.

Μιάς λοιπόν και δεν ασχολείσαι με παιχνιδια ή επαγγελματική εφαρμογή (πχ Corel ) θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο ακόμα μιαςκαι το συστημα σου δεν έχει ανάγκη αλλαγής. Σε λίγο καιρό θα πέσουν αρκετά οι τιμές στην κατηγορία που το θές οπότε θα βγείς οικονομικά κερδισμένος αλλά και θα κυκλοφορήσουν πολλά μεταχειρισμένα από ανθρώπους που έχουν την τρέλα ή την ανάγκη αναβάθμισης. Ήδη πωλούνται σε πολύ χαμηλή τιμή οι Α64 /754 οι οποίοι είναι πολύ αξιόλογοι σαν επεξεργαστές αν και με ξεπερασμένο socket , αν μπορείς να το πεις έτσι για κάτι που ήταν στην κυκλοφορία μέχρι πριν 4 μήνες. Ειδικά αν το δείς σε σχέση με τους απλούς Amd που αντικατέστησαν τους ΧΡ τότε καταλαβαίνεις το νόημα....

Link to comment
Share on other sites

αυτο που σκεφτομαι να κανω ειναι, επειδη δεν εμπιστευομαι την μητρικη, ειναι να την αλλαξω με μια ASUS P5GD2 DELUXE με τα εξης χαρακτηριστικα:

Εγώ αυτό που θα προσθέσω είναι ότι η Albatron βγάζει πολύ καλές μητρικές ( τουλάχιστον οι 2-3 που πέρασαν από τα χέρια μου για AMD ) και θα σου έλεγα να της έχεις μεγαλύτερη εμπιστοσύνη. Καλές και οι ASUS, αλλά να κάνεις όλη την φασαρία για να καταλλήξεις ουσιαστικά με μια παρόμοια μητρική διαφορετικής μάρκας δεν λέει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.