Jump to content


Ποιοτητα Taiyo Yuden +R 8x (TYT02) με Disc Impex Hellas logo


Freedom

Recommended Posts

Την προηγούμενη εβδομάδα πήγα στην Disk Impex να πάρω ΤΥ x8 +R…

Πήρα λοιπόν δισκάκια που εμφανισιακά τουλάχιστον δεν τα είχα ξαναδεί...«Χρυσή» επιφάνεια που είναι σχεδόν όμοια με την αντίστοιχη των CD TY Ultra Professional, τα οποία δηλώνουν 1-8x certified και 1-16x compatible (κατι που ήδη ξέραμε απο τα υπόλοιπα x8 +R TY)...

Αυτό που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση είναι οτι επάνω στα διασκάκια είναι τυπωμένο «DISC IMPEX Hellas» καθώς και το site της εν λόγω αντιπροσωπίας...τι διάβολο...special παραγγελία για την Ελλάδα είναι αυτά τα ΤΥ??? (επάνω στην επιφάνεια αναγράφεται και το Made in Japan)…

To Kprobe αναγνώρισε τα δισκάκια ώς «YUDEN000T02 [Taiyo Yuden Company Limited]»...

Παραθέτω 3 σκαναρίσματα που έγιναν απο το-ισως όχι και τόσο αξιόπιστο πλέον- Liteon 411S που περιγράφουν την ποιότητα εγγραφής σε ταχύτητες χ8, χ12 και χ16 απο το Nec3520 με firmware 1.UF (οχι official)…

Ενώ η εγγραφή χ8 αυτών των διασκακίων φαίνεται να είναι καλύτερη από καποια παλαιότερα That’s TY x8 τα οποία είχαν «καεί» με το μαμάτο firmware του Nec, δεν μπορώ να πώ το ίδιο και για τις εγγραφές χ12 και χ16 των συγκεκριμένων ΤΥ...

Υπάρχουν τεσσερα τινά:

1)Αρχίζει να χάνει λάδια το Liteon411S (το οποίο δεν είναι διόλου απίθανο)

2)Τα συγκεκριμένα δισκάκια είναι χειρότερης ποιότητας απο τα That’s που είχα δοκιμάσει (αν και τότε θα είχε και χειρότερα αποτελέσματα και στην χ8 ταχύτητα)

3)Στα συγκεκριμένα δισκάκια με MID YUDEN000T02 το official firmware τα πάει καλύτερα στις ταχύτητες χ12 και χ16 απο το χακαρισμένο...

4)Δεν έχω την παραμικρή ιδέα

Να σημειώσω οτι τα συγκεκριμένα δισκάκια που «καηκαν» σε ταχύτητες χ12 και χ16 τα είδα απο την αρχή έως το τέλος στο επιτραπέζιο dvd player μαρκας Funai (οχι τίποτα ιδιαιτερο δηλαδή) χωρίς να παρατηρήσω skips ή άλλα παρατράγουδα...

Ομολογουμένως η τιμή τους είναι χαμηλή στα 16 ευρώ ανά 50άδα (0,32 ευρώ το ένα)

post-116-1442174095,8926_thumb.jpg

post-116-1442174095,9816_thumb.jpg

post-116-1442174096,1782_thumb.jpg

post-116-1442174096,3215_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Καταρχας freedom (Δημητρης νομιζω?) thanx για το εκτενες ποστ, δεν ειχα υποψιν μου την υπαρξη των συγκεκριμενων μεσων με τη "σταμπα" της diskimpex επανω τους - πιθανοτατα ειδικη παραγγελια για την diskimpex καθως ειναι ο μοναδικος εκπρόσωπός τους εδω απο οτι γνωριζω.

Τωρα οσον αφορα στην ποιοτητα εγγραφης. Υποθετω οτι εχεις στη διαθεση σου αποτελεσματα σαρωσεως των ιδιων μεσων (Τ02) χωρις την "σταμπα" τα οποια αποτελεσματα σε ταχυτητες χ12 και χ16 ειναι καλυτερα, δεδομενου οτι γινονται απο το 411 με το ιδιο fw.

1. Δεν θεωρω ιδιαιτερα πιθανο το 411 να "χανει λαδια" χωρις να το αποκλειω

2. Πολυ πιθανο, ισως τυχαιο, ισως οχι δεδομενου της σχετικα μικροτερης αγορας εδω να στελνονται media με λιγοτερα checks.

3. Αν δεν εχει αλλαξει κατι στο write strategy δεν υπαρχει λογος να ισχυει αυτο. Και δεν υπαρχει λογικα αλλαγη στο write strategy αν με το official fw ειναι δυνατη η εγγραφη τους σε 12χ και 16χ. Αυτο ειναι κατι που μπορω να μαθω αν υπαρχει αλλαγη δηλ) αν σε ενδιαφερει.

4. Αυτο ισχυει και για μενα :)

Το οτι δεν ειχες καποιο προβλημα στην αναπαραγωγη τους ειναι επισης λογικο, παρα τα λιγο αυξημενα ΡΟ. Συν το χρονο ομως ειναι πιθανο να εχεις προβληματα.

Πιο πιθανο θεωρω το 2ο σεναριο, με την ελπιδα οτι ειναι τυχαιο.

Link to comment
Share on other sites

παλιοτερα που παρακολουθουσα τα firmware για το 3500 θυμαμαι που ελεγαν αυτοι που τα εφτιαχναν οτι δεν εκαναν καμμια αλλαγη στο write strategy των Τ02

μονο στα Τ01 υπηρχαν αλλαγες για να γραφονται σε 8χ (μεχρι και 12 και 16 σε μερικα)

γι'αυτο και οταν μου τελειωσαν τα Τ01 και πηρα ενα σωρο Τ02 (εκεινα τα ματ :003: ) επαψα να ασχολουμαι με firmwares

Απο την αλλη, αν υποψιαζεσαι βλαβη στο 411, πολυ απλα ξανασκαναρισε ενα-δυο παλια Τ02 που ειχες γραψει σε 12χ και 16χ

οτι λαδια χανει στα μεν, θα χασει και στα δε :003: και κανεις συγκριση.

Νομιζω η πιο προφανης αιτια ειναι η διαφορετικη ποιοτητα, παρα το ιδιο ID

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας freedom (Δημητρης νομιζω?) thanx για το εκτενες ποστ, δεν ειχα υποψιν μου την υπαρξη των συγκεκριμενων μεσων με τη "σταμπα" της diskimpex επανω τους - πιθανοτατα ειδικη παραγγελια για την diskimpex καθως ειναι ο μοναδικος εκπρόσωπός τους εδω απο οτι γνωριζω.

Τωρα οσον αφορα στην ποιοτητα εγγραφης. Υποθετω οτι εχεις στη διαθεση σου αποτελεσματα σαρωσεως των ιδιων μεσων (Τ02) χωρις την "σταμπα" τα οποια αποτελεσματα σε ταχυτητες χ12 και χ16 ειναι καλυτερα, δεδομενου οτι γινονται απο το 411 με το ιδιο fw.

1. Δεν θεωρω ιδιαιτερα πιθανο το 411 να "χανει λαδια" χωρις να το αποκλειω

2. Πολυ πιθανο, ισως τυχαιο, ισως οχι δεδομενου της σχετικα μικροτερης αγορας εδω να στελνονται media με λιγοτερα checks.

3. Αν δεν εχει αλλαξει κατι στο write strategy δεν υπαρχει λογος να ισχυει αυτο. Και δεν υπαρχει λογικα αλλαγη στο write strategy αν με το official fw ειναι δυνατη η εγγραφη τους σε 12χ και 16χ. Αυτο ειναι κατι που μπορω να μαθω αν υπαρχει αλλαγη δηλ) αν σε ενδιαφερει.

4. Αυτο ισχυει και για μενα :)

Το οτι δεν ειχες καποιο προβλημα στην αναπαραγωγη τους ειναι επισης λογικο, παρα τα λιγο αυξημενα ΡΟ. Συν το χρονο ομως ειναι πιθανο να εχεις προβληματα.

Πιο πιθανο θεωρω το 2ο σεναριο, με την ελπιδα οτι ειναι τυχαιο.

Καλησπέρα αδερφέ...

[off topic mode on]λεγε με (γράφε με) απλά Freedom...Νίκο με βαφτίσανε αλλά εφόσον δεν με ρώτησαν για αυτό, διαλεξα εγώ ένα που με αντιπροσωπευει... :) [off topic mode off]

Πραγματικά και εγώ οταν μου τα εδειξαν νομιζα οτι έκαναν λάθος και πιστεψαν οτι ήθελα CDάκια...

Χε χε χε...και εσεις εχετε στη διαθεση σας τα αποτελεσματα σαρωσεως των ιδιων μεσων "Τ02" αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν χωρίς την "στάμπα" ή αν ήταν That's με ασπρη στάμπα, σκαναρισμένα απο το ίδιο Liteon με το ίδιο firmware...γιάααααα ριξτε μια ματιά στο πρώτο ποστάκι... ;)

Τώρα, οφείλω να σου γνωστοποιήσω οτι το 411 αρχισε να "χανει" λάδια εδώ και πολύ καιρό...πρώτα αρχισε να κάνει εγγραφες CD (απο ΤΥ έως οτι θέλεις) που δεν διαβάζονται από ΚΑΝΕΝΑ cd-dvd-dvdr (ουτε καν απο το ίδιο)...τα σκαναρίσματα τους δε, μπορουν να μπούν άνετα ώς παράδειγμα κακιστης εγγραφης cd...επειτα αρχισε να κάνει τσαλιμάκια με τα dvds...κάποια εμπορίου δεν τα διαβάζει...για αυτό σου λέω...το κακό είναι οτι δεν έχω κρατήσει κανένα απο τα παλιά ΤΥ για να τα ξανά σκανάρω και να δώ αν πάνω κάτω παιρνω το ίδιο αποτέλεσμα για να έχω ένα σημείο αναφοράς...μπορεί αυτά τα προβλήματα που έχει να μην έχουν κανένα αντίκτυπο στο σκανάρισμα...αλλά μπορεί και να έχουν...ποιος ξέρει...(εγώ πάντως δηλώνω ασχετος)...

Στα υπόλοιπα 3 σημεία συμφωνώ με τους συλλογισμούς σου...απλά εγώ τείνω προς το 4... :)

Ως προς την αναπαραγωγή...τα PI είναι πολύ υψηλά...στο παρελθόν είχα προβλήματα σωστής-απροβλημάτιστης αναπαραγωγής και με πολύ μικρότερα peaks (της τάξης των 300-400 προς το τέλος) με δισκάκια οπως τα Princo...απο την άλλη τι να σε πώ...(τα PO θεωρώ οτι ακόμα και στην χ16 είναι αποδεκτότατα)

Ενα είναι το σίγουρο...

Προσωπικά χ12 ή χ16 δεν υπάρχει περίπτωση να κάψω με τα συγκεκριμένα δισκάκια...

Μάλλον θα σκανάρω και με το Nec για να δώ τι γινεται...

Μπορείς σε παρακαλώ να με ενημερώσεις σχετικά με το ποιο πρόγραμμα πρεπει να χρησιμοποιήσω??? Εχω την εντύπωση οτι κάτι είχε βγεί που εδινε την δυνατότητα σκαναρίσματος εφόσον είχε φλασαριστεί το τελευταίο firmware...μιας και το χακαρισμένο που έχω βάλει είναι "βασισμένο" στο τελευταίο official να υποθέσω οτι θα κάνει και για αυτό αραγε???

Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη, αν υποψιαζεσαι βλαβη στο 411, πολυ απλα ξανασκαναρισε ενα-δυο παλια Τ02 που ειχες γραψει σε 12χ και 16χ

οτι λαδια χανει στα μεν, θα χασει και στα δε :003: και κανεις συγκριση.

Νομιζω η πιο προφανης αιτια ειναι η διαφορετικη ποιοτητα, παρα το ιδιο ID

Σωστός αλλά εδώ ακριβώς είναι το πρόβλημα...

Τα δισκάκια που είχα σκανάρει (και που βρίσκονται στο πρώτο ποστ αυτού του θρέαντ) δεν θυμάμαι καν ποια είναι...για να μην σου πώ οτι δεν βρίσκονται κάν στην κατοχή μου...(που σημαίνει οτι άλλος θα κλαίει)...

Αν τα είχα τοτε οντως θα έκανα ένα τεσταρισματάκι για να δώ αν το 411 είναι ακόμα στα καλά του...

Link to comment
Share on other sites

γιατι να κλαιει? αφου εκεινα φαινεται να ηταν καλυτερα :003:

καλα δεν ειναι αναγκη να βρεις ακριβως το ιδιο που ειχες σκαναρει και τοτε.

ουτε ενα παλιο Τ02 δεν εχεις? ουτε ταινια ουτε data? καλα τι τα εκανες oλα?

ειδικα που υποτιθεται οτι ειναι η τοπ μαρκα και μοντελο.

συνηθως ξεσκαρταρει κανεις τη σαβουρα.

Link to comment
Share on other sites

γιατι να κλαιει? αφου εκεινα φαινεται να ηταν καλυτερα :003:

καλα δεν ειναι αναγκη να βρεις ακριβως το ιδιο που ειχες σκαναρει και τοτε.

ουτε ενα παλιο Τ02 δεν εχεις? ουτε ταινια ουτε data? καλα τι τα εκανες oλα?

ειδικα που υποτιθεται οτι ειναι η τοπ μαρκα και μοντελο.

συνηθως ξεσκαρταρει κανεις τη σαβουρα.

Εχμμμ..γκουχ-γκουχ...

Καμιά 10αριά ΤΥ +R x8 είχα πάρει ώς "δείγματα"...μετά "περασα" ένα μεγάααααλο διάστημα με αρκετά ΤΥ +R x4 και μια κορίνα (50άδα) That's -R x8...

Το θέμα είναι οτι και να βρώ έστω και ένα +R x8 ειναι 1000% σίγουρο οτι θα το έχω γράψει χ8...(γιατί χ12 εγραφα μόνο αν υπήρχε πρεμούρα απο κανέναν φίλο για να του το δώσω και χ16 έκαψα μόνο 1-2 δείγματα για να τα σκανάρω...και να τα δώσω μετά...χε χε χε)...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αδερφέ...

[off topic mode on]λεγε με (γράφε με) απλά Freedom...Νίκο με βαφτίσανε αλλά εφόσον δεν με ρώτησαν για αυτό, διαλεξα εγώ ένα που με αντιπροσωπευει... [off topic mode off]

Οκ Freedom λοιπον :)
Τώρα, οφείλω να σου γνωστοποιήσω οτι το 411 αρχισε να "χανει" λάδια εδώ και πολύ καιρό...πρώτα αρχισε να κάνει εγγραφες CD (απο ΤΥ έως οτι θέλεις) που δεν διαβάζονται από ΚΑΝΕΝΑ cd-dvd-dvdr (ουτε καν απο το ίδιο)...τα σκαναρίσματα τους δε, μπορουν να μπούν άνετα ώς παράδειγμα κακιστης εγγραφης cd...επειτα αρχισε να κάνει τσαλιμάκια με τα dvds...κάποια εμπορίου δεν τα διαβάζει...για αυτό σου λέω...

Ok εσυ ξερεις καλυτερα, μπορει να ισχυει και αυτο.
Ως προς την αναπαραγωγή...τα PI είναι πολύ υψηλά...στο παρελθόν είχα προβλήματα σωστής-απροβλημάτιστης αναπαραγωγής και με πολύ μικρότερα peaks (της τάξης των 300-400 προς το τέλος) με δισκάκια οπως τα Princo...απο την άλλη τι να σε πώ...(τα PO θεωρώ οτι ακόμα και στην χ16 είναι αποδεκτότατα)
Εχεις δικιο τα ΡΙ ειναι φυσικα αρκετα υψηλα, εχω φυσικα δει και 16χ εγγραφες σε ιδια μεσα με λιγοτερα ΡΟ. Προβληματα στην αναπαραγωγη μπορει να εχεις αμεσα, μπορει ομως και αργοτερα.
Μπορείς σε παρακαλώ να με ενημερώσεις σχετικά με το ποιο πρόγραμμα πρεπει να χρησιμοποιήσω??? Εχω την εντύπωση οτι κάτι είχε βγεί που εδινε την δυνατότητα σκαναρίσματος εφόσον είχε φλασαριστεί το τελευταίο firmware...μιας και το χακαρισμένο που έχω βάλει είναι "βασισμένο" στο τελευταίο official να υποθέσω οτι θα κάνει και για αυτό αραγε???
Με το Nero CD DVD Speed θα μπορεσεις να κανεις σαρωσεις με το τελευταιο fw για τον οδηγο σου :)
παλιοτερα που παρακολουθουσα τα firmware για το 3500 θυμαμαι που ελεγαν αυτοι που τα εφτιαχναν οτι δεν εκαναν καμμια αλλαγη στο write strategy των Τ02

μονο στα Τ01 υπηρχαν αλλαγες για να γραφονται σε 8χ (μεχρι και 12 και 16 σε μερικα)

Οπως ειπα το βρισκω απιθανο να υπαρχουν αλλαγες στο write strategy για τα Τ02. Δεν υπαρχει λογος ..
ε τοτε ας περιμενουμε και κανεναν αλλον που θα παρει τα χρυσα και θα εχει και παλια Τ02 να κανει τη συγκριση
Ο Βαιος με γεμισε media για το 1673s review αλλα δυστυχως "δεν εχω αυτοκινητο καρδια μου" :) - κοινως δεν πηρα δειγμα απο αυτα. Ελπιζω να πεσουν κανα 2 στα χερια μου στην πορεια.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λοιπόν αν και πολυ καθυστερημενα (σορρυ Freedom) εχω νεα για το συγκεκριμενο θεμα :)

Χθες πήγα από την Disc Impex για να προμηθευτώ το νέο Plextor PX-740A (ή μάλλον BenQ) και μερικά Media για το νέο review. Αποφάσισα να πάρω και μερικά TY DVD+R 8x με το logo της Disk Impex για να κάνω επιτέλους κάποιες δοκιμές και σε αυτά, αφού έχουν δημιουργηθεί κάποιες αμφιβολίες περί της ποιότητας αυτών. Τα μέσα είναι αυτά που απεικονίζονται παρακάτω:

picture00001.jpg

picture00002.jpg

Και τα MID code τους είναι τα κάτωθι:

+R%20ID%20code.JPG

Και

-R%20ID%20code.JPG

Τα αποτελέσματα είναι άκρως ενδιαφέροντα και αν μη τι άλλο περίεργα! Λοιπόν έχουμε και λέμε. Έγραψα μια σειρά από DVDs χρησιμοποιώντας 4 διαφορετικούς οδηγούς:

  • LiteOn SHOW 1693s (fw KS09)
  • Teac DV-516D (fw v1.18)
  • Plextor PX-740A (fw v1.00)

τα οποία και βρίσκονται στο reference μηχάνημα που χρησιμοποιώ για τα review μου, καθώς επίσης και τον οδηγό που έχω στο Laptop μου (Fujitsu Siemens 1425) δηλ:

  • Nec 6500A (fw v2.24)

Το παράξενο είναι ότι τόσο το 516D όσο και το 6500Α αρνήθηκαν πεισματικά να τα γράψουνε. Κάθε φορά που ξεκίναγε η διαδικασία του power calibration στην αρχή της εγγραφής απλά κόλλαγε το σύστημα και έπρεπε να κάνω hard reboot. Σημειώνω ότι και τα 2 drives έχουν τις τελευταίες εκδόσεις firmware και φυσικά λειτουργούν κανονικά. Για του λόγου το αληθές έκανα 2 εγγραφές από τα -R TY media με το Disc Impex logo με τα drives αυτά και θα παραθέσω και τα scans.

Link to comment
Share on other sites

Hemispam επειδή αρκετοί (και εγώ μέσα σε αυτούς) ισως να μην πολυκαταλαβαίνουν τα διαγράμματα μπορείς να μας πεις με πολύ λίγα λόγια αν είναι καλά τα δισκάκια ή όχι; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια θα σας εξηγησω dont worry, αλλα μετα απο τοσο καιρο και τοσους οδηγους (βλεπε stickies λιγο πιο πανω) δε θα επρεπε να ειχατε μια ιδεα απο μόνοι σας? :p

Anyways, καταφερα να γραψω ενα TY+R Disc Impex logo στο NEC ND-6500A μονο και μονο για να το δω να αποτυγχανει καπου στο 86% λογω fixation error (ενδεικτικο κακης ποιότητας μεσου συνηθως)

NECNeroFail.JPG

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως μου τελειωσαν και τα +R media (ειχα παρει μονο 5) και δε μπορω να κανω αλλες δοκιμές, οι οποίες απο οτι φιανεται χρειαζονται σιγουρα

(Αν διαβαζει κανεις απο Disc Impex θα μπορουσε να μου στειλει μερικα δοκιμαστικα μεσα ε? ;) )

Anyway, τα αποτελεσματα εχουν ως εξης:

1. Το γεγονος οτι δεν μπορεσα καν να ξεκινησω την εγγραφη με τα TEAC 516d και NEC ND-6500A συνηγορει σιγουρα εναντιον των μεσων αυτων. Ειναι κατι το οποιο δεν εχω ξανασυναντησει ακομα και με πολυ κακα μέσα.

2. Ακομα και μετα απο πολυαριθμες δοκιμες μονο το 1 απο τα 5 DVDs ξεκινησε να γραφεται απο το 6500 και τελικα μετατραπηκε σε ενα μεγαλοπρεπες coaster το οποιο δε μπορεσα καν να διαβασω μετα με το KRProbe για να το σκαναρω.

3. Τα αποτελεσματα σκαναρισματος αυτων που γραφτηκαν απο το 1693s ειναι αν μη τι αλλο μετρια αν οχι κακα αφου στο τελος της εγγραφης τα λαθη ανεβαινουν αισθητα.

4. Τα αποτελεσματα σκαναρισματος απο αυτα που γραφτηκαν με το PX-740 (rebadged BenQ για οσους προτρεξουν να πουν οτι τα Plextor rules - ανωτερη ποιοτητα κτλ) ειναι απλα τελεια.

5. Τα αποτελεσματα σαρωσης με τα -R media που γραφτηκαν απο τα 6500Α και 516D εχουν την αναμενομενη ποιοτητα εγγραφης ΤΥ.

Χρειαζονται παραπανω δοκιμες με περισσοτερους οδηγους για να βγαλω ασφαλες συμπερασμα αλλα ως τωρα σιγουρα φαινεται οτι υπαρχει καποιο προβλημα :)

Παρακαλω ομως, δε μου αρεσουν οι γενικευσεις και οι αφορισμοι, οποτε ασ μην καταφευγουμε σε τραβηγμενους χαρακτηρισμους (αυτο το λεω για μερικους μερικους ;) )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.