Jump to content



Ψύκτρα για socket A


geolast

Recommended Posts

ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΠΕΙΓΟΝ...

Είμαι κάτοχος ενός Athlon 2200+ (socket A). Με τιμή σας ανακοινώνω ότι με την ψύκτρα boxed του επεξεργαστή αυτού η θερμοκρασία του έχει φτάσει αισίως στος 78 βαθμούς!!! ΟΛΕΕΕΕΕΕ... Έχουν περάσει 2 χρόνια από τότε που τον πήρα και αρχικά ήταν μια χαρά.

Προφανώς φταίει η σκόνη και το γεγονός ότι δεν κάνει καλή επαφή τώρα πια η θερμοαγώγιμη πάστα. Όπως και να'χει όμως θέλω να πάρω μια καινούργια ψύκτρα έστω και αργά. Να μην είναι πανάκριβη αν γίνεται. Μια που είχα στο μυαλό μου (Zalman 7000) δεν χωράει τελικά στο κουτί μου μιας και το τροφοδοτικό είναι πολύ κοντά στη μητρική (Chaintech Zenith 7njs). Για πείτε καμια πρόταση. Μιλάμε φυσικά για λίγο θόρυβο. Κάποιος μου είπε για Thermalright si97. Πείτε μου τι γνώμη σας. Και αν προτείνετε thermalright πείτε και κανένα ανεμιστήρα να βάλω πάνω...

Λίγη βοήθεια πριν φωνάξω την πυροσβεστική; :100: :086:

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε slot A εχω την Thermaltake Polo 735 η οποια δεν με εχει αφησει ικανοποιημενο κυριως λογω θορυβου. Αν δεν εχεις ιδιαιτερο προβλημα με αυτο νομιζω οτι τον 2200+ θα τον ψυχει καλα.

Μηπως πρεπει να ριξεις και μια ματια και στο kit της Asetec για φτηνο watercooling?

Link to comment
Share on other sites

Το καθάρισμα της τωρινής το σκέφτηκα κι εγώ αλλά έτσι κι αλλιώς ήθελα να πάρω μια καλύτερη...

Γενικότερα πάντως δεν έχω χρόνο για να ασχοληθώ αρκετά. Και όσον αφορά το watercooling είμαι αντίθετος. Τόσο γιατί θα μου πάρει πιο πολύ χρόνο όσο και γιατί δεν είμαι τόοοσο extreme user.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν θέλεις ή δεν έχεις ανεβάσει τον επεξεργαστή δεν χρειάζεται να αλλάξεις ψύκτρα. βγάλτην καθάρισέ την βάλε θερμαγώγιμη και κανένα ανεμιστήρα στο κουτί να βγάζει αέρα έξω, γιατί με τέτοιες θερμοκρασίες μάλλον δεν πρέπει να έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτή εδώ τι λέτε; http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650205

Ογκώδης...(ίσως και να μήν μπαίνει στο σύστημα σου)...δές διαστάσεις.

Ακριβή.

Θορυβώδης στο max των στροφών της....σε σχέση με αυτή που σου πρότεινα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω την SI-97.

την θεωρώ αρκετά καλή ψύκτρα.με αυτήν έχω πετύχει και 37-38βαθμούς.στην αρχή όταν δεν το είχα τόσο γεμάτο το κουτί μου.τώρα είμαι μεταξύ 49-51 με το κουτί τίγκα και σε αρκετά ζεστό περιβάλλον.(χαλιά,καλοριφερ κοντά).είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτήν.ίσως να αλλάξω μόνο το fan τώρα αλλά και πάλι μάλλον όχι.

αυτά από εμένα.εγώ πάντως αν θα αγόραζα ψύκτρα θα έπαιρνα ή την ίδια πάλι ή την SP-97.

επίσης πολύ καλή πρόταση είναι αυτή του Τάσου μιας και πρόκειται για μια χάλκινη ψύκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να πας σε αυτη τη λυση, εξαιρετικα αθορυβη μιας και εχει 8ρη ανεμιστηρα... 6ρη δεν θα σου συνιστουσα...

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=2007

Φυσικα, η καλυτερη λυση ειναι η SI97 με Enermax 9ρη, αλλα και πιο ακριβη...

Link to comment
Share on other sites

Την έχω εδώ και μέρες αλλά δεν έχω προλάβει να τη βάλω. Έχω ήδη βρει review που δείχνει ότι πάει αρκετά καλά αλλά όχι με το ψοφίμι που της έχουν για ανεμιστήρι

attachment.php?attachmentid=6564&stc=1

attachment.php?attachmentid=6565&stc=1

attachment.php?attachmentid=6566&stc=1

Δίπλα της μία lapαρισμένη μαμίσια 754. Μάλλον είναι αρκετά καλή η βάση της.

Λίγο προσοχή ίσως με τους σωλήνες ίσως να βρίσκουν κάπου

post-112-1442174100,8002_thumb.jpg

post-112-1442174100,8647_thumb.jpg

post-112-1442174100,9862_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο λέω εγώ από τώρα γιατί τον δούλεψα στα 12 και στα 7.Βέβαια με το μαμίσιο χρονισμό του επεξεργαστή σου δε νομίζω να έχει πρόβλημα. Μην ξεχάσεις να βάλεις λίγο τζατζικάκι (arctic οτιδήποτε, αν και περιέχει μία μικρή ποσότητα από μία δικιά του θερμοαγώγιμη μέσα)και νομίζω ότι θα είσαι κυριλέ

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά?

Και εγώ την πήρα χτες για το 1700+ (το παλιό μου που το έχω δώσει στην ξαδερφούλα μου, αλλά θα μπεί από Δευτέρα.

Πιό πολύ με ενδιαφέρει να μη κάνει πολύ θόρυβο βέβαια...

Αντε να τις βάλουμε, να γράψουμε εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά μαζική αγορά της ψύκτρας κάναμε;Κι εγώ την πήρα προχθές.

Βασικά μου έριξε 1-2 βαθμούς,από 48 idle πήγα σε 46-47 σε έναν Athlon 2000+@1920Mhz και 1.6volt.Βασικά την περίμενα καλύτερη μιας και είναι χάλκινη αλλά τελικά δεν αποδειχτηκε τίποτα το ιδιαίτερο.Φυσικά ξήλωσα το "αθόρυβο"-θορυβώδες ανεμιστηράκι της και έβαλα αυτό που είχα στην μαμίσια,ένα 8ρη στις 1000-1100 στροφές με αντάπτορα 8->6cm.

Τώρα με 10 Ευρώ μην περιμένετε θαύματα,απλά πίστευα πως θα ήταν αρκετά καλύτερη από την μαμίσια.Τώρα δεν με χαλάει κι όλας μάλλον θα βάλω την μαμισια ψύκτρα στην VGA(9000 προ) μπάς και την κάνω passive cooling αλλά δεν ξέρω που θα βρώ κολλητική θερμοαγώγιμη και αν θα αντέξει το βάρος της ψύκτρας(δεν είναι και πολύ βαριά,η coolermaster είναι πίο βαριά αλλά λίγο πιό μικρή).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Μου ήρθε σήμερα! Αλλά είμαι ψιλοαπογοητευμένος.

62 βαθμοί idle ανοιχτό κουτί χωρίς ανεμιστήρες. 65 βαθμοι idle κλειστό κουτί με 2 8άρηδες ένα μπρος κι ένα πίσω. ΟΚ έπεσε 10 βαθμούς από πριν αλλά δεν είναι αρκετό. Μήπως το πρόβλημα είναι αλλού; Την έβαλα σωστότατα. Και με arctic silver 3. Με προβληματίζει επίσης ότι έβρισκε σε ένα πυκνωτή ο ένας σωλήνας και τον χτύπησα λίγο. Με προσοχή φυσικά. Λέτε να φταίει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιώσου ότι πατάει καλά.

Θα το καταλάβεις από το ιχνος που αφήνει η cpu στην πάστα.

Μήν εμπιστεύεσαι τις θερμοκρασίες που δείχνει το bios.

Πιάσε με το χέρι σου την ψύκτρα .....άν αντέχεις τη θερμοκρασία τότε είσαι οκ.

Αν καίγεσαι (σχετικά) δηλαδή δέν αντέχεις για πολύ ώρα με το δάχτυλο επάνω....και μετρώντας 1001,1002,1003,1004,1005 την ακουμπάς ακόμα.....τότε είσαι περίπου στους 50C.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα απλά πράγματα είναι τα καλύτερα. Με το γομάρι την 101 τώρα που έπιασαν οι ζέστες 52 idle , 55 hot , τιμές που είναι ίδιες αν όχι χειρότερες απο μια απλή χάλκινη που είχα με έναν ανεμηστήρα από case πάνω της που έπιναε και τις μνήμες...

Link to comment
Share on other sites

Τάσο πατάει καλά. Αυτό το τσέκαρα ήδη. Τώρα τη "μέθοδο της δακτυλοσκόπησης" θα την ακολουθήσω αργότερα. Πάντως αν είναι να είναι τώρα 65 φαντάσου τι θα γίνεται κατακαλόκαιρο... Το καλό όμως ν αλέγεται. Είναι τελείως αθόρυβη η άτιμη...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.