Jump to content



VHS >> DVD


N1K

Recommended Posts

Λοιπον μετά απο προσφατη επικοινωνια που ειχα με πωλητη καταστηματος ακουσα το παρακατω

Για την μεταφορά Vhs κασσετων στο pc καλυτερη λυση ειναι αυτή: Xpert - DVD Maker USB 2.0 απο κworld.

Οταν ρωτησα για κάτι που να τα συνδυαζει όλα όπως αυτό http://www.aver.com/products/tvtuner_AVerTV_box5.shtml

μου είπε οτι δεν θα έχω τόσο καλή ποιότητα στα dvd μετα την εγγραφή απο vhs

ισχυει τωρα αυτό? :108:

Link to comment
Share on other sites

Πιθανοτατα να ηθελε να σου πουλησει αυτο που εκεινος ειχε στο μαγαζι του.

Χωρις να εχω χρησιμοποιησει την λυση που δινεις στο link δεν βρισκω κανενα λογο να μη σου δινει καλη ποιοτητα κατα τη μεταφορα video απο vhs σε dvd.

Link to comment
Share on other sites

Πλαίσιο ε? K-World εγγύηση ε? Όταν μετά θα του το πέταγες στο κεφάλι τι θα σου έλεγε?

Στην θέση σου θα έδεινε μερικά € παραπάνω και θα έπαιρνα μια κάρτα TV/radio. Πρακτικά ποιο χρήσιμο από ένα απλό Video in που σου δίνει η K-World.

Αν πάλι τυχαίνει να έχεις κάρτα γραφικών που να διαθέτει video in δεν σου χρειάζεται τίποτα περισσότερο από το software. Δεν υπάρχει λόγος αγοράς και άλλης κάρτας.

Με 15€ επιπλέον μπορείς να πάρεις την πλέον φτηνή Leadtek TV2000 Expert ( 53€ στο HAC shop ) η οποία και ποιοτική είναι και καλή εφαρμογή έχει και μια χαρά θα κάνεις την δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η ποιότητα κατασκευής των K-world είναι τραγική με αποτέλεσμα να συμβαίνουν τραγελαφικά πράγματα. Μου είχε δώσει ένας φίλος ένα εξωτερικό tv-tuner Που του είχαν δώσει δώρο μετά από αγορά Laptop. Όταν χτύπαγε το κινητό και ήταν κοντά στην k-world είτε έκλεινε είτε άλλαζε κανάλι! Καλύτερα πάρε κάτι άλλο. Leadtek για φτηνά και για pci, hauppage για εξωτερική, ακριβή αλλά με πλούσια χαρακτηριστικά αν σε ενδιαφέρουν ( mpeg-2 hardware encoder).

Link to comment
Share on other sites

Η βασική μου επαφή με την K-world ήταν ένας μετατροπέας σήματος VGA σε σήμα TV. Το ποιο απλό πράγμα που θα μπορούσε να φτιάξει κάποιος κατά την γνώμη μου. Απλά τραγική. Πέρα του ότι δεν δούλευε ούτε καν στις αναλύσεις που έγραφε το κουτί, είχε προβλήματα ακόμα και εκεί που υποτίθεται δούλευε με την εικόνα στην TV να κάνει σπασίματα.

Ας είναι καλά οι οδηγοί της NVidia μιας και ανακάλυψα ότι η μόνη περίπτωση να δούλευε ο converter ήταν να του στέλνω σήμα στα 50Hz.

N1K. Θα την πάταγες τρελά. Λοιπόν αν δεν κάνω λάθος, με την εν λόγο εξωτερική συσκευή ΔΕΝ μπορείς να γράψεις video. Είναι απλά ένα TV Tuner το οποίο όμως δεν κάνει απολύτως τίποτα άλλο από μετατροπή τηλεοπτικού σήματος σε σήμα που να καταλαβαίνει ένα computer monitor.

Από εκεί και πέρα, δεν είναι και η καλύτερη ιδέα όταν θέλεις μεταφορά video στον υπολογιστή η αγορά εξωτερικής συσκευής. Οι εσωτερικές υλοποιήσεις είναι καλύτερες για αυτή τη δουλειά από τις εξωτερικές. Αν το πρόβλημα σου είναι ότι δεν θέλεις να κάνεις εγχειρήσεις στο PC τότε απλά να σου πω ότι είναι θέμα 10 λεπτών και μιας βίδας. Το μόνο που χρειάζεται προσοχή είναι να έχεις κόψει εντελώς την τροφοδοσία στο PC για καλό και για κακό ( βγάλσιμο πρίζας ).

Και εννοείται ότι με εσωτερική κάρτα TV μπορείς χαλαρά να στείλεις σήμα π.χ. από το PS/PS2 στο monitor του υπολογιστή αλλά και να το καταγράψεις στον σκληρό δίσκο του PC.

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΤΕ εξωτερική λύση για TV Tuner & capture card.

ΠΑΝΤΑ εσωτερική PCI.

Θα σου πρότεινα κάποια στερεοφωνική από τη σειρά της Hauppauge (FM ή Theater), ειδικά εάν έχουν ακόμα chipset Connexant / Brooktree 879 διότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον εξαιρετικό free & open-source WDM btwincap driver.

Εξάλλου οι υλοποιήσεις της Hauppauge είναι ποιοτικές, όχι σαν τις Pinnacle/Miro ή ακόμα χειρότερα τις LifeView.

Link to comment
Share on other sites

προς θεου ρε παιδια. ουτε εγω σκεφτομουν για kworld για αυτο και λεω για το avermedia TVbox. Kαι νομίζω έχει S-Video in ωστε να συνδεσω το κακομοιρο το video..

Γιατι ποτέ εξωτερική κάρτα? Στην εσωτερική "βοηθαει" επεξεργαστής και κάρτα γραφικών? Κοιτα να δεις που στο μαγαζί μου έλεγαν τα αντίθετα..

Link to comment
Share on other sites

Πλαίσιο ε? K-World εγγύηση ε? Όταν μετά θα του το πέταγες στο κεφάλι τι θα σου έλεγε?

Στην θέση σου θα έδεινε μερικά € παραπάνω και θα έπαιρνα μια κάρτα TV/radio. Πρακτικά ποιο χρήσιμο από ένα απλό Video in που σου δίνει η K-World.

Αν πάλι τυχαίνει να έχεις κάρτα γραφικών που να διαθέτει video in δεν σου χρειάζεται τίποτα περισσότερο από το software. Δεν υπάρχει λόγος αγοράς και άλλης κάρτας.

Με 15€ επιπλέον μπορείς να πάρεις την πλέον φτηνή Leadtek TV2000 Expert ( 53€ στο HAC shop ) η οποία και ποιοτική είναι και καλή εφαρμογή έχει και μια χαρά θα κάνεις την δουλειά σου.

και 10biti ειναι και stereo και με το τελευταιο της Connexant chipaki.

Βαζεις και το iuvcr με φιλτρα crop kai deinterlace και πετάς.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΗΝ EXPERT OXI THN DELUXE

Δεν δουλευω ποια την Pinnacle Studio Deluxe poy την ειχα παρει 423€

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ΤVtuner χρησιμοποιώ. Πάντως το καλύτερο αποτέλεσμα το είχα παλιά με μια ATI Rage Fury Pro που είχε πάνω ξεχωριστό chip για τη δουλειά. Οπότε συνιστώ μια VGA ATI με ξεχωριστό τέτειο chip, αν βγαίνουν πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Το Rage theater αν δεν απατώμαι.

Καλή φάση αλλά πάει μαζί με την κάρτα. Μόλις την αλλάξεις το έχασες.

To καλό με την εφαρμογή της Leadtek είναι ότι βλέπει και άλλα inputs πέρα από αυτά της κάρτας.

Π.χ. σε εμένα βλέπει και το video in της 5900.

Link to comment
Share on other sites

Για το παρακάτω θέμα δεν είναι και τόσο απλό αν και φαίνεται και στην ουσία είναι απλό.Το πρόβλημα είναι ένα και λέγεται συγχρονισμός audio και video.Πολλές λύσεις δείχνουν να δουλεύουν.Το θέμα είναι ότι ο συγχρονισμός χάνεται η όταν γραφεις audio και ήχο σε διαφορετικά φίλες, η στην περίπτωση που πας να κανεις authoring και τα αρχεία γίνονται split.Τι φταίει? ένας θεός ξέρει.Η δοκιμη η δικη μου έγινε με pinnacle MP20 hardware mpeg 2 encoder σε pci. Ο συγχρονισμός χανόταν λίγο η πολύ ενώ από τα search που έκανα μπορεί να φταιει η κάρτα , το video η η ίδια η βιντεοκασέτα αν δεν είναι σε καλή ποιότητα.Το μονο που δούλεψε αψεγάδιαστα είναι ένα hardware dvd recorder φέτα.Μπορείς να ψάξεις αναλυτικά για διαφορες λύσεις hardware για pc στο www.dvdrhelp.com όπου πολλοί λένε τις εμπειρίες τους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.