Jump to content


Prescot 3-3,2-3,4-3,6 Με ποιό;;;;;


Iannis

Recommended Posts

Prescot 3-3,2-3,4-3,6 Με ποιό θα ανεβω περισοτερο σε O/C και με ποιά μητρική.

Μνημες εχω Corsair PC550 1GB PT (2X512) Πανε απο τη μανα τους 275 default στα 2,8V. Υπάρχει νερακι EHEIM 250/ ELEVEN/FORD TRAN/ 4 Panaflo 12cm pull-push 24V ρυθμιζόμενοι.

Τωρα ειμαι σταθερότατος με P4 2,8--> 3,5 FSB = 14X250 =3500

TEMP : idle = 26 full load = 33 C.

Northwood πυρήνας

550 σειρά ή 6xx να προτιμήσω????

συνδιασμο CPU/motherboard

πχ 3,4 /5 ή 6 σειρα/board εστω και μονολεκτικά προτείνετε

Παίχτε.................

ps. INTEL only please. Λόγω χρήσης (οχι εως ελάχιστα games πολυ video-sound encoding)

Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι ήδη στα 3.5 (όπως και εγώ άλωστε), πιστεύω οτι δεν είναι κατάλληλος καιρος για αναβαθμίσεις τέτοιου είδους, σε μερικούς μήνες θα βγούν οι dual core οπότε πάμε κατευθείαν εκεί ή αγοράζουμε ενα κορυφαίο P4 τώρα σε πολύ πιο χαμηλή τιμή.

Τέτοια αλλαγή τώρα πιστρύω ότι είναι λάθος επένδυση.

Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι ήδη στα 3.5 (όπως και εγώ άλωστε), πιστεύω οτι δεν είναι κατάλληλος καιρος για αναβαθμίσεις τέτοιου είδους, σε μερικούς μήνες θα βγούν οι dual core οπότε πάμε κατευθείαν εκεί ή αγοράζουμε ενα κορυφαίο P4 τώρα σε πολύ πιο χαμηλή τιμή.

Τέτοια αλλαγή τώρα πιστρύω ότι είναι λάθος επένδυση.

σωστή και αυτή η άποψη

Ενοείς ότι θα πάρω σημερινό cpu με λιγοτερα χρήματα??

Ετσι την πατησα και με τους Northwood βεβαια που εξαφανίστικαν με το που εσκασαν μυτη οι 5χχ στην αγορά.

ξεχασα να πω δεν παιζουν οι καθε λογής EE

Link to comment
Share on other sites

Καλα, σιγουρα θα επεφταν στο τραπεζι και οι dual core.

Με τις υπαρχουσες συνθηκες ομως, αποψη μου ειναι οτι απο τη στιγμη που διαθετεις μνημες που πανε ψηλα, πρεπει να προχωρησεις σε αναζητηση επεξεργαστη E0 με τον οποιο (και σε συνδυασμο με την υπαρχουσα ψυξη σου) θα ξεπερασεις κατα πολυ τα 4Ghz. Αν μαλιστα πετυχεις πραγματικα καλο κομματι θα εισαι super μεχρι την αλλαγη σε dual core συστημα.

Με μερικους προχειρους υπολογισμους και απο αλλα συστηματα που εχω δει, πχ του Chr, προτεινω τον 3.4

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω το ιδιο πιστευω με τον panoc μια χαρα ειναι ο northwood στα 3.5 αν παει και παραπανω δωστου λιγο ακομα και περιμενε τους dual core αν καιγεσαι παρε καποιον 3.2 που αν ειναι το τελευταιο stepping πανε γυρω στα 4.0-4.1 με νερο που εχεις πιστευω......

Link to comment
Share on other sites

Καλα, σιγουρα θα επεφταν στο τραπεζι και οι dual core.

Με τις υπαρχουσες συνθηκες ομως, αποψη μου ειναι οτι απο τη στιγμη που διαθετεις μνημες που πανε ψηλα, πρεπει να προχωρησεις σε αναζητηση επεξεργαστη E0 με τον οποιο (και σε συνδυασμο με την υπαρχουσα ψυξη σου) θα ξεπερασεις κατα πολυ τα 4Ghz. Αν μαλιστα πετυχεις πραγματικα καλο κομματι θα εισαι super μεχρι την αλλαγη σε dual core συστημα.

Με μερικους προχειρους υπολογισμους και απο αλλα συστηματα που εχω δει, πχ του Chr, προτεινω τον 3.4

σειρα 5 ή 6 και με ποιό mobo?

Link to comment
Share on other sites

οι σημερινοι P4 θα συνηπάρξουν για αρκετό καιρό με τους dual core λόγω του ότι θα καλύπτουν το low-end μερος της αγορας...

από την άλλη και 4GHz να φτάσεις θα κερδισεις ένα 15-18% σε επιδόσεις (εκτός βέβαια και κυνηγάς τα benches οπότε το πράγμα αλλάζει) και θα ΄δωσεις τουλάχιστον 400 ευρόπουλα...

Αν μαλιστα πετυχεις πραγματικα καλο κομματι θα εισαι super μεχρι την αλλαγη σε dual core συστημα.

δηλαδή και τα 4.5GHz να φτάσεις πάλι σε dual core θα πας... καλύτερα να περιμένεις να μη πετάξεις τσάμπα λεφτα...

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι .....να μήν προχωρήσεις σε αναβάθμιση αυτή την περίοδο.

Το σύστημα σου είναι αρκετά καλό και δέν υπάρχει λόγος για αλλαγή.

Επιπρόσθετα λόγω της άφιξης των dual core ....καλό θα ήταν να περιμένεις τις εξελίξεις και να αποφασίσεις.

Αν παρόλα αυτά θές οπωσδήποτε αναβάθμιση....

Τότε για cpu από τη σειρά 6χχ

Με κριτήριο ότι πλέον 4αρίζουν αρκετά εύκολα οι πυρήνες αυτοί....κάνεις την επιλογή του κατάλληλου multi σύμφωνα με τις μνήμες σου....ώστε να παίζουν στο max τους.

Αρα υπολογίζωντας ότι τα 275fsb τα έχεις σίγουρα....και βάζωντας στόχο τουλάχιστον τα 4 GHZ ....πάς για επεξεργαστή με 15 ή 16 multi...οπότε μιλάμε για 3,0 ή 3,2

Τώρα όσον αφορά τη μητρική....ASUS ή ABIT

Εκεί παίζει...το άν θές να αλλάξεις ταυτόχρονα και vga (από agp σε pcie).

Αν θές να κρατήσεις την agp κάρτα σου...

ABIT AS8 ή ASUS P5P800

Σε διαφορετική περίπτωση κοιτάς τα αντίστοιχα μοντέλλα με pcie...και άλλο chipset φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη , θα σου προτεινα ακριβως τα ιδια με τον Τασο .

Ειδικα τωρα που ειδα πως οι τιμες για τα i955 στην Ελλαδα δεν ειναι και τοσο ασχημες (220Ευρω η Asus) , μπορω να πω οτι σε λιγους μηνες μετα το καλοκαιρι , θα αποτελουν μια καλη αγορα .

Το σοφοτερο θα ηταν να περιμενεις αφου θα εχουμε νεες VGA και λογικα μια ανακαταταξη των τιμων . Επισης θα πρεπει να αλλαχτουν και οι μνημες για DDR2

...Διαφορετικα ενας CPU της σειρας 6xx (το πιθανοτερο 640) μαζι με μια Abit AS8 ειναι αρκετα καλος για τη δεδομενη στιγμη . Aν φτασει και στα 4+ Ghz ακομη καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ να συμφωνήσω με τους Τάσο και Στελάρα.... Δεν αξίζει να κάνεις κάτι αυτή την ώρα. Καλύτερα να περιμένεις κάνα τρίμηνο-τετράμηνο (ίσως και λίγο παραπάνω) ακόμα για να δείς τί θα γίνει με τους dual-core.... Και μετά βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.