Jump to content


IDE/ATA καλώδιο μπορώ να το κόψω;


fonzi

Recommended Posts

Επειδή υπάρχει ελάχιστος χώρος στο κουτί και θέλω να έχω μόνο μια συσκευή ατα στον υπολογιστή:

Μπορώ να κόψω το 40πιν καλώδιο αμέσως μετά τη σύνδεση με το dvd-rom;

Πρέπει να το μονώσω εκεί που θα κοπει;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις πρόσβαση σε επώνυμα pc μπορείς να βρεις ανετα εκεί μέσα :) Αν είσαι θεσσαλονίκη πες μου να ρίξω μια ματιά στην αποθήκη μπας και παίζει τίποτα... αλλά θα είναι ΑΤΑ-33(40 pin είπες)

Link to comment
Share on other sites

Ναι μα με το 80άρι πρόσεχε γιατί είναι πολύ λεπτά τα καλώδια.

Κόψε το με φαλτσέτα ακριβώς μετά το μεσαίο pin header και μόνωσε το. Όταν το βάλεις στο σύστημα κάνε πρώτα μια δοκιμή μπαίνοντας bios να δεις αν όλα ok έχοντας το χέρι σου στο διακόπτη τυχόν που ακούσεις κάνα κλικ κλακ από το δίσκο ή το καλώδιο να μαυρίζει το κλείνεις με τη μια…

Link to comment
Share on other sites

Με ένα κοπίδι και λίγη προσοχή, δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα. Μόνο κοίτα να το κόψεις όλο με τη μία, γιατί αν σου σκαλώσει πουθενά, το πιθανότερο είναι ότι θα ξεφύγουν κάνα δυό αγωγή και θα σου βραχυκκυκλώσει. Όχι ότι θα πάθεις τίποτα, απλά δεν θα σου παίξει για λίγο ο Η/Υ ή η συσκευή.

Μην φοβάσαι. Προχώρα....

Link to comment
Share on other sites

Το dvd-rw πόσα pins χρησιμοποιεί; 40 ή 80;

Διότι σε ένα ξένο φορουμ λένε ότι αν κόψεις την μεριά που πάει στη μητρική (ώστε να κρατήσω το μικρότερο μέρος) μετά το βλέπει σαν 40 πιν και δουλεύει σαν ατα33.

Link to comment
Share on other sites

και μετα 2 δουλεύει μια χαρα. η διαφορά νάμεσα σε 40αρι και 80αρι ειναι κατι παραπάνω από εμφανης...

δοκίαμασε να το κάνεις ετσι όπως λές, το πολυ πολυ να μη δουλέχει και να αγοράσεις ενα καινουργιο ...

Link to comment
Share on other sites

Δείτε εδώ τι λέει:

I few weeks ago I tried cutting of my ATA cables removing the "mobo" end, but to my suprise the cable didn't work, or rather it was detected as an 40 conductor instead of 80 conductor cable...

The reason for this is that the "mobo end" of the cable is the only end that has the ground wires connected in the terminal, so what I did was actually removing the cables grouding function which is the only addition to ATA66+:blush:

So if you want to shorten your ATA 66+ cables to remove clutter in your case for example you must keep the "mobo end" and cut off the "master end" leaving you with the longer of the two cables, but atleast it will be shorter than when you started and still have it's 80 conductors all connected...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.