Jump to content



Πως να βεβαιωθώ για τις τάσεις;


fonzi

Recommended Posts

Μετά από s3 κατάσταση αναμονής μου εμφανίζει μέσω smartguardian αλλαγμένες τάσεις και θερμοκρασίες. Aλλαγμένη τάση στον επεξεργαστή (λίγο τσιμπιμένη προς τα πάνω, αυξημένη θερμοκρασία cpu, και 4,08v vbat).

Επειδή πιστεύω ότι μάλλον πρόκειται για πρόβλημα του λογισμικού πως μπορώ να βεβαιωθώ;

Τι να μετράω με το πολύμετρο;

Διότι αν είναι ψεύτικες οι τιμές που μου δείχνει, θα βγάλω εκτός τα προγραμματάκια, θα τα πετάξω όλα πάνω σε hardcano 13 που έχω, και θα ελέγχω απο εκείν θερμοκρασία cpu και στροφές ανεμιστήρα cpu.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ αφού τα έχεις ξαναρωτήσει για την DFI αν δεν κάνω λάθος.

Πάντως αυξημένη θερμοκρασία cpu πακέτο με αυξημένο vcore μου φαίνεται λογική. Δηλαδή αυξάνοντας η μητρική το vcore στην cpu είναι λογικό να δεις αύξηση και στην θερμοκρασία.

Αλλά το vbat αν π.χ. από 3V πάει 4V ε κάτι θα είχε καεί.

Link to comment
Share on other sites

Eίχα ρωτήσει αλλά τώρα λέω να μετρήσω με πολύμετρο και να βάλω το hardcano αν είναι εντάξει οι τάσεις.

Οσον αφορά τη θερμοκρασία και το vcore δεν είναι λογικό διότι αν μπω 3-4 φορές διαδοχικά σε s3 mode παίρνω καθε φορά άλλη θερμοκρασία ενω το vcore το έχει ανεβάσει το ίδιο σε σχέση με το αρχικό (από 1.36 το πάει 1,55 και θερμοκρασίες δείχνει απο 36 κανονικά σε 56 μετά και 28 στη δεύτερη φορά που θα βγει απο s3.)

Link to comment
Share on other sites

Άρα κοτσάνες του software.

Έχεις δοκιμάσει ποτέ να κλείσεις την εφαρμογή πριν κάνεις STR και να την ξαναξεκινήσεις αφού επανέλθεις?

Έχεις δοκιμάσει να ξαποστείλεις εντελώς την εφαρμογή και να το ψάξεις λίγο με το speedfan?

To πολύμετρο είναι το μόνο εγγυημένο στην όλη φάση.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όλα τα παρόμοια βγάζουν τις ίδιες ενδείξεις. Προφανώς απο κάπου διαβάζουν λανθασμένη ένδειξη (ελπίζω δηλαδή).

Τα έχω δοκιμάσει όλα τα κόλπα με ανοιγοκλείσιμο εφαρμογών και παίρνω πάντα μπάχαλο αποτελέσματα. Ισως φταίει η μητρική σε κάτι.

Τι με χαλάει; Πρώτα το ψυχολογικό (δεν ξέρω αν πράγματι ψήνεται κάτι...) και το ότι τα ανεμιστήρια αρχίζουν να δουλεύουν στο φουλ. Γι αυτό λέω γαι το hardcano και αισθητήρες καλύτερα.

Την τάση που τρώει η cpu και το vbat πως μπορώ να τα μετρήσω με το πολύμετρο;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.