Jump to content


Κατασκευή υδρόψυξης


daffyrho

Recommended Posts

πλησιάζει επιτέλους η ώρα που θα έρθω και εγώ στην παρέα των υδρόψυκτων.

λοιπόν εχουμε και λεμε:

μπλοκ φυσικά από eleven

αντλία eheim 1250

ψυγείο από μηχανή( διαστάσεις 35χ28χ4,5 δυστυχώς από μπρούτζο όχι χαλκό)

ανεμιστήρες(2χ12 πιστεύω αρκούν)

σωλήνες 1/2"

το σύστημα μου είναι αυτό της υπογραφής

έχω θερμοκρασίες 45C όταν ξεκινάει και μετά απο 6 ώρες splider cell 62C

πόσους βαθμούς θα κατέβω;

πείτε μου τη γνώμη σας για της σύσταση της κατασκευής και τι προτείνετε

Link to comment
Share on other sites

ο επεξεργαστής είναι κλειδωμένος

το cpu-z μου δείχνει τα εξης

amd athlon xp thoroughbred

voltage 1,744v

core speed 2166,3 Mhz

multiplier x12,5

fsb 173,3Mhz

bus speed 346,6Mhx

memory timings

frequency 138,6 Mhz

fsb:dram 5:4

cas# latensy 3.0 clocks

ras# to cas# delay 2 clocks

ras# precharge 2 clocks

cycle time (tras) 5 clocks

ψυκτρα τωρα εχω την thermaltake silent tower

δεν γνωριζω και πολλα απο oc

αυτο που εκανα ειναι να ανεβασω το ρευμα και σιγα σιγα το fsb

μεχρι εκει που εβλεπα να δουλέυει σταθερα το μηχανημα

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου και την περιπτωση να κανει λαθος ο σενσορας της μητρικης γιατι δε νομιζω να ειναι τοσο υψηλη θερμοκρασια... Αν οντως ειναι τοσο απορω πως ειναι σταθερος με τετοια temp!

Link to comment
Share on other sites

με την μαμα ψυκτρα εχω δει και 78C και παραλιγο να παθω εγκεφαλικο :088:

Παραλίγο??? Εγώ ήδη θα είχα λιποθυμήσει, αλλά μετά θα το ξανασκεφτόμουν και θα είχα βάλει πάνω στο CPU το μπρίκι του καφέ για να συνέλθω.

Link to comment
Share on other sites

τιμη το transit ποσο παει γιατι εχω ενα γνωστο θεσσαλονικη και ρωτησε για μεταχειρισμενο 140€.

οπ'οτι μπορεσα να καταλαβω απο τις φωτο το ψυγειο μου ειναι σχεδον διπλασιο απο το transit.

θα κανω δοκιμη με αυτο που εχω και αν δεν παει καλα θα επικοινωνησω με καποιον απο εσας αν θελει φυσικα να του στειλω λεφτα να μου στειλει ενα

εσεις ποσο το πειρατε?

Link to comment
Share on other sites

Για αθλονα μεχρι τους 70 περιπου βαθμους η AMD νομιζω λεει πως δουλευει σταθερα και σχετικα αφοβα....

Έλεος ορέ! Αν έχεις για όριο τα 70 και κάνεις και o/c, δεν το γλυτώνεις το κάψιμο, αργά ή γρήγορα.

Για αθλονα μεχρι τους 70 περιπου βαθμους η AMD νομιζω λεει πως δουλευει σταθερα και σχετικα αφοβα....

Δεν είναι θέμα ψύξης μόνο αλλα διάβρωσης (πως ***** λέγεται) των μετάλλων αν συνδιάσεις 2 διαφορετικά μέταλλα στο κύκλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Η L30 kanei πολυ περισοτερο θορυβο απο την 1250 ??

Οσοι εχουν ακουσει και τις δυο , θα σου πουν οτι η L30 κανει περισσοτερο θορυβο απο την 1250 ... Υπαρχουν παρα πολλα συγκριτικα review στο net που το αναφερουν .

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχουν ακουσει και τις δυο , θα σου πουν οτι η L30 κανει περισσοτερο θορυβο απο την 1250 ... Υπαρχουν παρα πολλα συγκριτικα review στο net που το αναφερουν .

Έτσι είναι.

Βέβαια εάν την έχεις βυθισμένη στο τανκ δεν ακούς τπτ...αλλά έξω σε σχέση με την 1250 ακούγεται...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.