Jump to content


Χρειάζομαι Τροφοδοτικό??


Afanas

Recommended Posts

Το σύστημά μου Asus P4P800-E Dlx ,P4-3Ghz@3,51 (fsb234) με 2χ512 DDR400 Jetram σε διαιρέτη 5/4 δε μπορούσε να μπεί στο memtest! Παίζοντας με τις τάσεις του επεξεργαστή και της μνήμης ,αλλά και με το fsb βρήκα οτι το pc δε μπαίνει στο memtest με fsb πάνω από 230Μhz! Εντύπωση μου έκαναν οι τασεις: Vcore από το Asus Probe από 1,488 - 1,6 οταν στο bios την έχω ορίσει στα 1,525 αλλά και η 12αρα πολυμετρημένη στα 11,75 ! Αυτά σε full load! Παρόλα αυτά το σύστημα σταθερό μετρημένο με 6 ώρες Prime (είναι σταθερό με 6 ώρες???). Μου ήρθε μια ίδεα και πέταξα εκτώς το δυο drives 1dvd-rw & 1 dvd-rom για να μειώσω λιγο κατανάλωση ! Μπήκε με τη μία στο memtest !!! Κιαι 0 λαθη μετά από 10 pass !! Θελώ τροφοδοτικό?? Έχω ένα Chieftec 350W

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι οι Pentium είναι αχόρταγοι επεξεργαστές και ζητάνε πολλά watts και αν κάνεις overclocking ζητάνε τα άντερα τους. Σίγουρα θες τροφοδοτικό και μάλιστα ένα καλό (Enermax, OCZ, Fortron, Tagan) αφού είδες και την δωδεκάρα σου να πέφτει μην το σκέφτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες έκαψα ένα Levicom 450W.

Είχα βάλει τον επεξεργαστή της υπογραφής να κάνει burnin με το πρόγραμμα του Darthmoul/Mrseankon στα 3.8. Πάνω στο μισάωρο σβήνουν όλα και το τροφοδοτικό καπούτ. Υπόψιν πως το μηχάνημα δεν ήταν σταθερό στα 3.8

Τώρα πήρα ένα Enermax Noisetaker 600W και όλα μια χαρά. Επίσης το μηχάνημα σταθεροποιήθηκε στα 4.

Συνεπώς χρειάζεσαι ένα τροφοδοτικό με αξιόπιστες γραμμές.

(Το Levicom είχε πολυμετρημένες τάσεις σαν του δικού σου. Το καινούργιο καμία σχέση)

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες επειδή έχεις αξιόλογο τροφοδοτικό ήδη ,να πάρεις ένα δεύτερο τω ιδίων περίπου βατ και ανάλογης φήμης -γιατί όχι και το ίδιο- και να τα συνδέσεις και αν έχεις δύο τροφοδοτικά για το σύστημά σου. Ένα για τη μητρική και ένα για τα υπόλοιπα.Δύσκολα θα ξεμεινεις από βατ με αυτόν τον τρόπο

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις το forum υπάρχουν πολλές αξιόλογες προτάσεις για τροφοδοτικά.

Προσωπικά προτείνω Enermax και ΔΕΝ προτείνω Tagan.

Η λύση του schumifer είναι κι αυτή μία πρόταση, αν και (αν δεν κάνω λάθος) έχω διαβάσει πως κάτι παίζει με την ταχύτητα εκκίνησης του 2ου τροφοδοτικού που μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρούλα είναι και φόρτρον και τα άλλα hi-end στα 100 ευρόπουλα-εκτός τάνγκα.

Εμνέζια συνδέοντας τα πράσινα δεν υπάρχει καθυστέρηση. Και μάλιστα μπορί να γίνει και χωρίς να πληγώσεις τα καλώδια με επέκταση ,ώστε να ισχύει η εγγύηση.Οπότε με 60 ευρόπουλα θα έχεις κοντά 700 βατόπουλα

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο κόλημα μου είναι οτι ενώ δοκίμασα και εβαλα 2ο τροφοδοτικό (ένα μουφα 350αρι ) με το chieftec μόνο στη mobo και το μούφα σε όλα τα υπόλοιπα είδα τα εξής: Με FSB 260 τη μνήμη σε διαιρέτη 5/4 ,το Vcore 1.550 η 12αρα ηταν πολυμετρημένη στα 11.71 Άρα το βλέπω λίγο δύσκολο για τη λύση του schumifer (2o PSU) Συνεπώς δε τη γλιτώνω την 100αρα :o:o:o

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εμενα η γνωμη μου ειναι να παρεις το Enermax με τα 485 βαττ που εχει και 2 ξεχωριστες 12αρες.Στο δικο μου η 12αρα ειναι 12,1 με 12,2 (και μιλαω παντα για το μηχανιμα της υπογραφης) και με εχει βγαλει ασπροπροσωπο.Αξιζει παντως

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες έκαψα ένα Levicom 450W.

(Το Levicom είχε πολυμετρημένες τάσεις σαν του δικού σου. Το καινούργιο καμία σχέση)

δεν σε αμφισβητω για αυτο που λες,αλλα εχω ενα Levicom 420w οτι και να το κανω οι τασεις δεν λενε να πεσουν κατω απο τα ονομαστηκα τους(η 12αρα στην χειροτερη ειχε παει 12,16).με πολυμετρο σε full load.ισως πετυχες σε μαπα κομματι η εγω σε καλο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.