Jump to content



Τι σκληρό προτείνετε μέχρι 120ευρώ


NisMo

Recommended Posts

Θέλω να προσθέσω στον Η/Υ μου ένα νέο μεγάλο σκληρό, θα χρησιμοποιοηθεί κυρίως για αποθήκευση δεδομένων λόγω dsl και για επεξεργασία video, ποιο μοντέλο προτείνετε; για 200gb έλεγα αλλά σκέφτομαι επειδή έχω έναν 120άρη ΑΤΑ και η μητρική μου υποστηρίζει raid με εναν ata και έναν sata μήπως είναι καλύτερα να πάρω εναν 120άρη sata και να κάνω raid; αξίζει τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

120άρη ΑΤΑ και η μητρική μου υποστηρίζει raid με εναν ata και έναν sata μήπως είναι καλύτερα να πάρω εναν 120άρη sata και να κάνω raid

Πλακα κανεις ?:D

Η 2 ολοιδιους η τπτ.

Παρε τον δισκο που ειπε ο dpresv οτι ζητας.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα πάρε ένα 200άρι που είναι best buy. Για raid μην το σκέφτεσαι με ένα ata και ένα pata, δεν αξίζει. Για raid θέλεις δυο ολόιδιους δίσκους τόσο σε χωρητικότητα όσο και σε χαρακτηριστικά (μάρκα, μοντέλο, part number, ημ/νια παραγωγής κλπ) έτσι ώστε να αποκλίσεις όσο το δυνατό περισσότερο τα ενδεχόμενα λάθους….

Link to comment
Share on other sites

μάρκα, μοντέλο, part number, ημ/νια παραγωγής κλπ

Για τα 2 πρωτα ειναι το σιγουρο.

Για τα 2 τελευταια orthodox ειναι σχετικο.

Μεχρι τωρα εχω παρει δυο ζευγαρια δισκων που μπηκαν σε raid και δεν ηταν ουτε ιδια ημερομηνια ουτε ιδιο part number ομως ιδια firmware κτλ.

Μεχρι κ η καταναλωση στο ρευμα αλλαζε στους δυο δισκους ομως δουλευουν αρκετους μηνες χωρις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για τα 2 πρωτα ειναι το σιγουρο.

Για τα 2 τελευταια orthodox ειναι σχετικο.

Μεχρι τωρα εχω παρει δυο ζευγαρια δισκων που μπηκαν σε raid και δεν ηταν ουτε ιδια ημερομηνια ουτε ιδιο part number ομως ιδια firmware κτλ.

Μεχρι κ η καταναλωση στο ρευμα αλλαζε στους δυο δισκους ομως δουλευουν αρκετους μηνες χωρις προβλημα.

Ναι βρε Σίμο τπτ από αυτά δεν είναι κανόνας, raid κάνεις και με δυο ανόμοιους δίσκους ακόμα και σε χωρητικότητα απλά όσο πιο ίδιοι είναι τόσο λιγότερες και οι πιθανότητες λάθους…

Και οι δικοί μου οι Samsung (της υπογραφής) είναι διαφορετικό part number γιατί έχουν διαφορετικά μοτέρ αλλά παίζουν τέλεια μέχρι στιγμής… ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλλίτερα να πάρεις τον 7200.8 (seagate) τον διακοσάρη sata διότι υποστηρίζει και ncq. Θα σου χρησιμεύσει στην επόμενη αναβάθμισή σου που θα το υποστηρίζει και ο ελεγκτής δίσκων της μητρικής. Το eshop τον έχει γύρω στα 103€. Αν τον θέλεις για πολυμέσα γιατί δεν δίνεις κάτι παραπάνω να πάρεις ένα δίσκο της Maxtor με 16MB cache; Είναι καταλληλότεροι για αυτή τη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, alexisferos καλός ο raptor δε λέω αλλά θέλω πρώτα μεγάλη χωρητικότητα και μετά ταχύτητα, οπότε θα κοιτάξω για 200άρη, μάλλον τον 7200.8 της seagate μια που έχει και 5 χρόνια εγγύηση, από ταχύτητα πως τα πάει αν τον έχει κανείς σας;

assasine o maxtor που αναφέρεις είναι στα 250GB έχει τόση διαφορά τα 16ΜΒ με τα 8ΜΒ της cache; ρωτάω γιατί έχει αρκετή διαφορά στην τιμή από τον 200άρη

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα τον seagate st3160827as, αλλά ο maxtor είναι βελτιστοποιημένος για εφαρμογές πολυμέσων που σε ενδιαφέρουν, γι' αυτό και τα 16MB cache. Είδα κάποιες δοκιμές και υπερείχε σε αυτό τον τομέα από άλλους ίδιας χωρητικότητας. Αξίζει να το ψάξεις πριν την αγορά.

Link to comment
Share on other sites

assasine πριν ανεφερες για ncq?τι στο καλο ειναι???????

Native command queuing

Native Command Queuing (NCQ) is a command protocol for SATA that makes it possible to have several outstanding commands within a drive at the same time.

http://www.seagate.com/products/interface/sata/native.html

Link to comment
Share on other sites

Και γω ψάχνω έναν μεγάλο σκληρό αυτόν τον καιρό. Μάλλον πάω για τον Maxtor MaxLine III 250GB.

NCQ

16mb cache

5 χρόνια εγγύηση

http://www.maxtor.com/_files/maxtor/en_us/documentation/data_sheets/maxline_iii_data_sheet.pdf

Eδώ στην Ελλάδα είμαστε κάφροι. Δεν τον βρίσκω πουθενά. Από Γερμανία θα έρθει και αυτός. 135€

Link to comment
Share on other sites

Καλλίτερα να πάρεις τον 7200.8 (seagate) τον διακοσάρη sata διότι υποστηρίζει και ncq. Θα σου χρησιμεύσει στην επόμενη αναβάθμισή σου που θα το υποστηρίζει και ο ελεγκτής δίσκων της μητρικής. Το eshop τον έχει γύρω στα 103€. Αν τον θέλεις για πολυμέσα γιατί δεν δίνεις κάτι παραπάνω να πάρεις ένα δίσκο της Maxtor με 16MB cache; Είναι καταλληλότεροι για αυτή τη χρήση.

Maxtor 300GB/16MB PIXMANIA 170 €

Σε λίγο παμε για SATA-2 500GB υπομονή

Link to comment
Share on other sites

Και γω ψάχνω έναν μεγάλο σκληρό αυτόν τον καιρό. Μάλλον πάω για τον Maxtor MaxLine III 250GB.

NCQ

16mb cache

5 χρόνια εγγύηση

http://www.maxtor.com/_files/maxtor/en_us/documentation/data_sheets/maxline_iii_data_sheet.pdf

Eδώ στην Ελλάδα είμαστε κάφροι. Δεν τον βρίσκω πουθενά. Από Γερμανία θα έρθει και αυτός. 135€

http://www.pixmania.com/gr/gr/72507/art/maxtor/diamondmax-10-300-gb-7200.html

Link to comment
Share on other sites

Aυτός Γιάννη, είναι της σειράς DiamondMax 10 και έχει 3 χρόνια εγγύηση.

Εγώ μιλάω για δίσκο της σειράς MaxLine III με 5 χρόνια εγγύηση. Ούτως ή άλλως στην Ελλάδα δεν τους βρίσκω. Δεν είπα ότι δεν υπάρχουν σε άλλο online shop.

Link to comment
Share on other sites

Aυτός Γιάννη, είναι της σειράς DiamondMax 10 και έχει 3 χρόνια εγγύηση.

Εγώ μιλάω για δίσκο της σειράς MaxLine III με 5 χρόνια εγγύηση. Ούτως ή άλλως στην Ελλάδα δεν τους βρίσκω. Δεν είπα ότι δεν υπάρχουν σε άλλο online shop.

Ναι πηγα στο σαιτ αυτο αλλα ειναι Γερμανικά και δεν βγαζω ακρη.

Αυτη η σειρα Maxline III ειναι καλύτερη δεν το συζητώ

Θα πάρω αυριο να ακυρωσω την παραγγελια.

Μηπως υπαρχει κάποιο άλλο site sto Germany που να εχει και Αγγλικά???

ή στο συγκεκριμένο κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη

Θα σας στειλω πμ

Ευχαριστώ

NISMO μάλλον ξεφυγαμε απο το τα αρχικα 120 €

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.