Jump to content


Ζητουνται συμβουλες για αναβαθμιση.........


loner

Recommended Posts

Αναβαθμιζομαι και τρελλαινομαι!!!!

Το συστημα μου είναι ενας Athlon XP 2000, με socket A mobo. Σκεφτηκα να κανω αναβαθμιση και πλεον αφου αναβαθμιζομαι να το κανω για τα καλα. Ετσι αλλαζω m/b, vga, cpu και σκεφτηκα τα παρακατω τρια συστηματα.

1. Μ/Β: Αsus A8N-SLI

2. AMD Athlon64 3200 η 3000 Συνολο 489€ (+- 40€ )

3. GForce 6600gt 128mb

1. M/B: Asus A8V-E Deluxe

2. AMD Athlon64 3200 η 3000 Συνολο 495€ (+- 40€ )

3. GForce 6600gt 128mb

1. M/B Chaintech VNF4

2. AMD Athlon64 3200 η 3000 Συνολο 393€ (+-40€ )

3. ΕΑΧ600 ΧΤ/TD – 128mb

Οι ερωτησεις μου;

1.Αξιζει το SLI τα λεφτα του;;;; Πρεπει η 6600gt που θα βαλω να είναι φτιαγμενη για sli board η μπορω να βαλω μια οποιαδηποτε 6600gt που θα μπορουσα να βαλω σε ένα οποιοδηποτε μη sli board;;; Μπορει το sli να δουλεψει με 1 καρτα γραφικων; (Χαζο ε; )

2. Σε τι FSB δουλευουν ο 3000 και σε τι ο 3200; Η box συσκευασια εχει και coolerακι ετσι; Με καλυπτει αν τους δουλευω κανονικα και όχι overclocked;;;;;;; Εχω διαβασει πολλα……….

3. Ποια είναι πιο γρηγορη; Η Χ600ΧΤ/ΤD ή η 6600gt;;;;;;

4. Η γνωμη σας για την συγκεκριμενη της chaintech;;;;; Οποια μητρικη εχει 939 δεχεται και FX επεξεργαστη;;;;;

Ελπιζω να μην σας κουρασα…….. Θα εκτιμουσα την βοηθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

1. Μ/Β: Αsus A8N-SLI

2. AMD Athlon64 3200 η 3000 Συνολο 489€ (+- 40€ )

3. GForce 6600gt 128mb

Από τα 3, θεωρώ μακράν καλύτερο το παραπάνω.

1.Αξιζει το SLI τα λεφτα του;;;;

Κατά τη γνώμη μου όχι. Εγώ πήρα SLI motherboard μόνο και μόνο επειδή είχε +4 κανάλια (σύνολο 8) SATA.

Πρεπει η 6600gt που θα βαλω να είναι φτιαγμενη για sli board η μπορω να βαλω μια οποιαδηποτε 6600gt που θα μπορουσα να βαλω σε ένα οποιοδηποτε μη sli board;

Οποιεσδήποτε 2 ΟΛΟΪΔΙΕΣ 6600GT αρκούν.

Μπορει το sli να δουλεψει με 1 καρτα γραφικων; (Χαζο ε; )

Όχι αλλά θα δουλέψει κανονικότατα μόνη της η κάρτα.

2. Σε τι FSB δουλευουν ο 3000 και σε τι ο 3200;

Πρακτικά FSB δεν υπάρχει στους A64. Εάν εννοείς το HyperTransport τότε όλοι οι Winchester, Venice & SanDiego A64 το έχουν στo 1.0GHz.

Η box συσκευασια εχει και coolerακι ετσι;

Ναί.

Με καλυπτει αν τους δουλευω κανονικα και όχι overclocked;

Ανετότατα.

3. Ποια είναι πιο γρηγορη; Η Χ600ΧΤ/ΤD ή η 6600gt;

Δεν έχω άποψη επί του θέματος. Εάν όμως ενδιαφέρεσαι για υποστήριξη σε linux, η σειρά 6xxx της nVidia είναι μονόδρομος.

4. Η γνωμη σας για την συγκεκριμενη της chaintech;

Κακή.

Οποια μητρικη εχει 939 δεχεται και FX επεξεργαστη;

Ναι. Αλλά τί να τον κάνεις;

Πάρε τον πλέον προηγμένο επεξεργαστή του πλανήτη. Έναν από τη σειρά dual-core Athlon-64-X2.

Link to comment
Share on other sites

σου προτεινω το πρωτο σετ.. και γω αυτες τις μερες παρελαβα A8N-SLI, A64 3500+, MSI 6600GT. Αν και δε ξερω πολλα περι καρτες γραφικων σου προτεινω την 6600GT της MSI.

τωρα οσον αφορα το sli.. προσ το παρον πιστευω ειναι ανωριμο το sli και δεν αξιζει και πολλα. εγω αν και δε προκειται να βαλω προς το παρον 2 καρτες γραφικων προτιμησα sli mobo γιατι στο μελλον μπορει να αλλαξουν τα πραγματα. απ οτι ξερω μπορεις να βαλεις μια οποιαδηποτε καρτα γραφικων και δουλευεισ μια χαρα απλα αν δεν υποστηριζει sli δε θα μπορεισ να βαλεις δυο σε sli.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον WAntilles. Απλά να συμπληρώσω ότι ο default cooler κάνει και για μέτριο overclocking.

Για την Chaintech. Ακόμα και το προσωπικό του Πλαισίου που τις πουλάει θεωρεί άθλιες τις Chaintech.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Οπότε να δώσω κι εγώ την δική μου μοβο να φύγει; Την πήρα από σύσταση περιοδικού αλλά φαίνεται αυτή η μάρκα δεν συστήνεται στους overclockers. Αν πάρω μια Asus A8N-SLI Premium θα μπορώ να απολαύσω οverclocking με σταθερή λειτουργία;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.