Jump to content


Overheating ΧΩΡΙΣ overclocking!


suzuki1442169115

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους.

Το πρόβλημα που με παιδεύει εδώ και 2 μέρες:

Είχα υψηλές θερμοκρασίες. Έτσι άνοιξα το κουτάκι, καθάρισα όλα τα fanakia, και τελικά πήγα και πήρα το Thermaltake Soprano για να πετάξω το απαρχαιωμένο κουτί.

Setup:

P4 478 (512MB 400mhz ram)

Albatron PX865 Lite Pro

Tower Thermaltake Soprano

1x12cm μπροστά (~1400rpm), 1x12cm πίσω (~1300 rpm), 1x8cm στο side panel που σπρώχνει αέρα προς τα μέσα, Zalman 8cm 0.25Amper στον επεξεργαστή (~3100 rpm) και εσχάτως ένα μικρό φανάκι 0.12Α στην ψύκτρα του chipset.

Καθάρισα όλα τα fanακια (εκτός απο του κουτιού βέβαια που είναι καινούρια), καθάρισα επεξεργαστή/ τσιπ geforce από την παλιά πάστα και έβαλα arctic 5 παστούλα που ξέρω ότι είναι καλή.

Παρατήρηση: Η ψύκτρα του chipset και τα πηνία γύρω από τον επεξεργαστή καίνε συνεχώς (όταν τα αγγίζω το καταλαβαίνω).

Μετρήσεις: idle 60-62C cpu, 40-45C το κουτί.

dvd ripping: kai 76(!) o επεξεργαστής, 50 το κουτί.

Μετρήσεις με το motherboard monitor 5.

Τα καλώδια είναι συμμαζεμένα όσο γίνεται, για να μην εμποδίζουν την κυκλοφορία του αέρα.

Θερμοκρασία δωματίου φυσιολογική, και air-condition.

Είναι πολύ εκνευριστικό μετά από τόση δουλειά για την μεταφορά όλων στο καινούριο κουτί, καθαρισμούς, πάστες, καινούριο tower να έχω τόσο υψηλές θερμοκρασίες.

Ξέρω ότι τα έχετε ξανακούσει πολλές φορές, δεν ξέρω κατά πόσο τα είπα όλα σωστά, κάθε βοήθεια και πρόταση είναι καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η ψύκτρα του επεξεργαστή συμφωνεί με τις θερμοκρασίες ?(την έχεις ακουμπήσει στους 70?Αν τη γλιτώσεις χωρίς έγκαυμα τότε μάλλον είναι λιγότερα και λέει τα δικά της η μητρική.

Ποιον επεξεργαστή έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Η ψύκτρα του επεξεργαστή συμφωνεί με τις θερμοκρασίες ?(την έχεις ακουμπήσει στους 70?Αν τη γλιτώσεις χωρίς έγκαυμα τότε μάλλον είναι λιγότερα και λέει τα δικά της η μητρική.

Ποιον επεξεργαστή έχεις?

3αρη επεξεργαστή.

Μόλις τώρα το δοκίμασα (στους "71") και είναι μεν καυτή αλλά όχι τόσο, ανέχεσαι την επαφή για 4-5 δευτερόλεπτα.

Link to comment
Share on other sites

3αρη επεξεργαστή.

Μόλις τώρα το δοκίμασα (στους "71") και είναι μεν καυτή αλλά όχι τόσο, ανέχεσαι την επαφή για 4-5 δευτερόλεπτα.

E τοτε γυρω στους 50-60 το πολυ θα εχεις αν ειναι ετσι... Το ξερω εμπειρικα απο δικους μου cpu. Δεν ειναι temp ανησυχητικη και τοσο...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να βγαλεις και να ξαναβαλεις την ψυκτρα γιατι παιζει να μην την εβαλες και πολυ καλα αν ανεβαζει temps.Επισης λιγο προχειρα που τα σκεφτομαι ισως να θες πιο δυνατο ανεμιστηρακι για να βγαζει τον αερα απο το κουτι ( αν ειναι ρυθμιζομενα τοτε παιξε με τις ρυθμισεις , αν οχι κανε αλλαγες ) γιατι εχεις εναν 12αρι στις 1400 να βαζει , εναν πλαινο επισης να βαζει αερα και εναν 12αρι στις 1300 να βγαζει και ισως να μην ειναι αρκετος... :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας.

Άλλαξα σήμερα τον ZALMAN της CPU με τον εργοστασιακό της intel (0.27Α) και αποδίδει καλύτερα, μέγιστη

θερμοκρασία 69 ως τώρα (φτάνει τις 3800 rpm). Πολύ φασαρία βέβαια.

Είδα το κουτί ενός φίλου σήμερα, πολύ απλό κουτάκι με 4 8cm ανεμιστηράκια και πρόσεξα ότι τα δύο μπροστινά

βγάζουν αέρα προς τα έξω και όχι προς τα μέσα, όπως το δικό μου. Μήπως είναι καλύτερα έτσι; Προφανώς, γιατί

έχει χαμηλές θερμοκρασίες στο κουτί (28-30+C) ενώ εμένα φτάνει τους 51C.

Μήπως και ο πλαινός πρέπει να βγάζει αέρα αντί να βάζει; είναι σχεδόν απέναντι από το fan του επεξεργαστή, λίγο

χαμηλότερα.

Ξέρω ότι υποτίθεται πρέπει να δημιουργείται ρεύμα αέρος στο εσωτερικό, αλλά δεν φαίνονται αρκετά δυνατοί για να κάνουν ρεύμα.

Επίσης πρόσεξα ότι οι δύο δικοί μου 12cm ανεμιστήρες έχουν συνεχώς ελαφρώς διαφορετικές στροφές, ο μπροστινός

έχει περίπου +120 στροφές από τον πίσω (1480 και 1360).Γιατί να έχουν διαφορά αφού είναι ολόϊδιοι;

Μήπως είναι θέμα τροφοδοτικού; (έχω ένα φτηνό 350W).

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, θεωρητικά ότι μπαίνει πρέπει να βγαίνει. Αν έσυ έχεις 2 ανεμηστήρες να φέρνουν και έναν να βγάζει τότε μάλλον έχεις πρόβλημα γιατί συσσωρεύεται αέρας μέσα στο κουτί και δεν ανανεώνεται με αποτέλεσμα να ανεβαίνει η θερμοκρασία. Αν έχεις και 350 watt τροφοδοτικό , μάλλον σημάινει ότι έχει ένα μόνο ανεμηστήρα και όχι 2 όπως ΄εχουν τα μεγαλύτερα που τραβάνε αέρα μέσα από το κουτί και το βγάζουν έξω.

Προτείνω για δοκιμή να αφήσεις τον πλαινό να φέρνει δροσερό αέρα πάνω στην ψύκτρα και τους υπόλοιπυς να βγάζουν έξω το ζεστό. Πρέπει ν θερμοκρασία στο κουτί να πέσει τουλάχιστον 10 βαθμούς αλλιώς ότι και να κάνεις στην ψύκτρα του επεξεργαστή δεν πρόκειται να πέσει παρακάτω....

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, θεωρητικά ότι μπαίνει πρέπει να βγαίνει. Αν έσυ έχεις 2 ανεμηστήρες να φέρνουν και έναν να βγάζει τότε μάλλον έχεις πρόβλημα γιατί συσσωρεύεται αέρας μέσα στο κουτί και δεν ανανεώνεται με αποτέλεσμα να ανεβαίνει η θερμοκρασία. Αν έχεις και 350 watt τροφοδοτικό , μάλλον σημάινει ότι έχει ένα μόνο ανεμηστήρα και όχι 2 όπως ΄εχουν τα μεγαλύτερα που τραβάνε αέρα μέσα από το κουτί και το βγάζουν έξω.

Προτείνω για δοκιμή να αφήσεις τον πλαινό να φέρνει δροσερό αέρα πάνω στην ψύκτρα και τους υπόλοιπυς να βγάζουν έξω το ζεστό. Πρέπει ν θερμοκρασία στο κουτί να πέσει τουλάχιστον 10 βαθμούς αλλιώς ότι και να κάνεις στην ψύκτρα του επεξεργαστή δεν πρόκειται να πέσει παρακάτω....

Σωστός...θα γυρίσω τον μπροστινό να βγάζει αέρα προς τα έξω και θα το αφήσω έτσι να δω πώς πάει... Αύριο θα γράψω πάλι για το αν είδα διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρομοια συνθεση(Albatron PX865 Pro και 2,8C).

Γενικα αυτη η σειρα της Albatron(ανεξαρτητα απο την εκδοση του BIOS) πρεπει να δειχνουν τουλαχιστον ενα +6 στους βαθμους.και μηπως ειναι prescott core ο cpu?

Εγω παντως με την stock ειχα 65+ ενω με την thermaltake polo 700 επεσα στους 56-57 σε λογικες παντα στροφες ~ 2,000

Link to comment
Share on other sites

Σωστός...θα γυρίσω τον μπροστινό να βγάζει αέρα προς τα έξω και θα το αφήσω έτσι να δω πώς πάει... Αύριο θα γράψω πάλι για το αν είδα διαφορά.

Καλυτερα θα ηταν να αφησεις τον μπροστινο ανεμιστηρα να βαζει αερα απο μπροστα μιας που ειναι και σχετικα κρυος και να βαλεις το πισω fan (αυτο κατω απο το pcu) να βγαζει εξω αερα γιατι η γυρω περιοχη ειναι ζεστη εκει και ζεσταινεται ο αερας... Δηλαδη αν βαλεις το πισω να βαζει αερα μεσα απλα θα διαχεει το χεστο αερα... και ισως εχεις ανοδο θερμοκρασιας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εβγαλα εντελως τον πισω ανεμιστηρα γιατι νομιζω πως δεν χρειαζεται μιας και ειμαι σταθερος στους 35-42c(cpu),38-45c (psu),

30-35 (hd) και 33-38c (tower) !

Με τον εμπρος 120αρη στις 1500rpm μονο!!!(μπροστα του ακριβως ειναι οι δυο σκληροι με ενα κενο 2 θεσεων ο ενας απο τον αλλο ωστε να περναει απλετο ρευμα αερα),τα δυο 80ρια πλαινα στις 1300 rpm μονο!!! (το ενα πιανει το πισω μισο μερος των σκληρων και το αλλο ειναι σχεδον ευθεια στην καρτα γραφικων (PciX) !!!

Ομως πρεπει να πω οτι το συστημα ψυξης της Gigabyte (3D Rocket Cooler)αποδιδει παρα πολυ καλα!! :045:

Δεν ψυχει μονο τον επεξεργαστη αλλα και μια ακτινα εως 10cm γυρω του!!!

Τα καλωδια που βλεπετε στην φωτο ειναι τα neon roundcable της akasa και το sata επισης το ιδιο,το οποιο το μαζεψα <κουλουρα" που λεμε,για να μη συνανταει ουτε εκει εμποδιο ο αερας απο τον εμπρος 120αρη και να περναει απο μεσα!!

Φυσικα τα καλωδια του τροφοδοτικου(akasa pax power 460) δεν υφιστανται μεσα στο κουτι αλλα...στην πλαινη δεξια πλευρα και μπαινουν μονο οι επαφες τους μεσα στο κουτι!!! ;)

16-6-20056-12-06_0010.jpg

16-6-20056-12-06_0008.jpg

16-6-20056-12-06_0011.jpg

16-6-20056-12-06_0013.jpg

Υ.Γ. ΟΙ θερμοκρασιες που σας αναφερω ειναι ιδιες και με τους αισθητηρες του akasa multibay, και με τους αισθητηρες της μητρικης(μικρη αποκλιση +-1 εως +-2) αλλα και με του Hsmonitor (Hardware sensors monitors) και του Pc Wizzard 2005!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου,φτιάξε τους ανεμιστήρες έτσι ώστε να δημιουργείτε ρεύμα και να ψύχονται η κάρτα γραφικών και να απομακρύνεται ο θερμός αέρας του επεξεργαστή.Αν έχεις πάλι υψηλές θερμοκρασίες μπορείς να αγοράσεις μία ψύκτρα για τον επεξεργαστή σου,η οποία θα είναι προτιμότερο να είναι από χαλκό γιατί έτσι θα έχεις καλύτερη απαγωγή της θερμότητας.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά πάντα μιλώντας πρέπει να βάζουμε λίγο παραπάνω από ό,τι βγάζουμε με τα ανεμιστήρια γιατί ο αέρας θα διαφύγει προς τα έξω ,αλλά δεν πρόκειται να μπει καταλάθος στο κουτάκι μας.

Τώρα που το σκέφτομαι ,βρε βρε φίλε συμφορουμίτη ,για δοκίμασε να ανοίξεις το κουτί σου , (βγάλε το πλαϊνό) και πες μας αν παρατηρήσεις διαφορα και πόση

Link to comment
Share on other sites

Τελικά από ότι φαίνεται οι μετρήσεις που δίνει η μητρική είναι τελείως εκτός πραγματικότητας.

Με τον επεξεργαστή στους 67, η ψύκτρα είναι δροσερή. Με το κουτί στους 51, έβαλα ένα θερμόμετρο δωματίου σε 2 διαφορετικές θέσεις μέσα στο κουτί, και μου έδειξε 36-38 βαθμούς και 40 πάνω στην κάρτα γραφικών που καίει.

Φαίνεται πως η μητρική δίνει τουλάχιστον +8, +10 βαθμούς από το πραγματικό. Και πάλι ο επεξεργαστής έχει αυξημένη θερμοκρασία, αλλά όχι σε ανησυχητικό επίπεδο. Οπότε το αφήνω έτσι.

Ευχαριστώ όλους όσοι απάντησαν στο thread!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.