Jump to content



Πρόβλημα με USB 2.0 εξωτερικό δίκο


Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα....

Πρόσφατα πήρα ένα κουτί για εξωτερικό δίσκο και χρησιμοποίησα ένα 80άρη MAXTOR. Το πρόβλημα μου είναι οτι όταν τον συνδέω στο PC μου σε οποιαδήποτε απο τις 6 USB 2.0 θύρες δεν μπορεί με τίποτα να δουλέψει....Με τα χίλια ζόρια βρίσκει το ένα απο τα δύο partition και γενικότερα μετά απο λίγο κολλάει το σύστημα! Tο δοκίμασα σε 2 άλλα pc και εκεί πήγαινε σφαίρα!!!

Ο μόνος τρόπος για να λειτουργήσει σε εμένα είναι να κόψω απο το BIOS το USB 2.0 support και να αφήσω μόνο το 1.1.Τότε όμως ο δίσκος είναι παναργος!!

Για να είμαι ακριβής έχω ένα board EPOX 8RDA+....Μόλις προχτές έκανα format πέρασα Windows XP Pro και έβαλα SP1a και μετά SP2. Σύμφωνα με όλους το SP1 βάζει τους drivers για USB 2.0. Κοιτώντας το hardware απο τα Windows δεν βλέπω πουθενά USB2.0 παρα μόνο USB HUB καθώς και USB Enhanced Host Controller!....

Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο? Η EPOX λέει να πάρω USB HUB με δικό του ρεύμα γιατί μάλλον λέει δεν φτάνει η δύμανη του Board....Τι να πω...

Αν έχετε κάτι παρακαλώ πείτε μου

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χμ... νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα αν ο δίσκος έχει 2 partitions και το usn δεν μπορεί να το αναγνωρίσει.

Για να το λύσεις αναίμακτα πρέπει να το βάλεις πάνω στον υπολογιστή και να κάνεις merge τα partitions ώστε να μην χάσεις τα δεδομένα ή να τα κάνεις προσωρινά αντιγραφή σε κάποιον άλλον και να κάνεις φορμάτ σε ένα ενιαίο παρτίτιον.

Μην δοκιμάσεις να κάνεις φορμάτ μέσα από το usb επίσης , μάλλον δεν θα σου παίξει και αυτό......το έχω δοκιμάσει και ξέρω...

Καλως ήρθες και στο φόρουμ....!

Link to comment
Share on other sites

Μοθ φαινεται λιγο περίεργο όμως να μην παίζει μόνο στον δικό μου υπολογιστή, ενώ και σε αυτό της δουλειάς μου, αλλά και σε δυο συστήματα φίλων να λειτουργεί άψογα......

Η EPOX στο μεταξύ μου είπε το καταπληκτικό οτι το chipset nforce2 που έχει το board μου ,είναι λέει πιο ευαίσθητο σε σχέση με άλλα chipset.....

Τι να πω.....το ψάξιμο συνεχίζεται!!!!

Link to comment
Share on other sites

Thanks Indiana, το δοκίμασα και αυτό αλλά τίποτα.....

Το βράδυ θα απεγκαταστήσω το SP2 και θα αφήσω μόνο το SP1a. Κάπου είδα σε ένα newsgroup μια αναφορά οτι το SP2 είναι δυνατόν να προκαλέσει τέτοιο πρόβλημα......

Είδωμεν.......

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η μητρική σου έχει ps2/usb poewr jumper που δίνει +5VSB στις θύρες?

Είναι συνήθως για poewr on pc κλπ αλλά παίζει ρόλο...

Επίσης υπάρχει και μια ρύθμιση στο bios για legacy support...

δοκίμασε τα αν υπάρχουν στο mobo...

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣ INDIANA: USB 2.0 δεν μου βγάζει ενώ το λογικό θα ήταν αυτό...Τώρα βέβαια δεν ξέρω αν αυτό είναι θέμα driver και κανόνίζει τι ονομασία θα δώσει.....

Οσο για overclocking τον έχω ανεβάσει ελάχιστα....

ΠΡΟΣ ORTHODOX: Θα δώ το βραδάκι για αυτά που μου λές ORTHODOX αν και νομίζω πως δεν έχω τέτοιο jumper.....δεν είμαι σίγουρος όμως. Θα δώ το manual και θα δω τι μπορώ να κάνω....

Πάντως αν βγάλω το SP2 και παίξει κανονικά τότε θα είναι μεγάλη απάτη αυτά τα update.......

Link to comment
Share on other sites

εγλω παλιά πάντως είχα πρόβλημα με epox που είχα κάνει overclocking.... και το πρόβλημα ήταν αυτό, δηλαδή δεν ήταν σταθερό, και συγκεκριμένα είχα την ίδια mobo με σένα....

κάνε ένα τεστ και βάλε default το μηχάνημά σου και δες

Link to comment
Share on other sites

USB Enhanced Host Controller! Αυτό σημαίνει USB 2.0

Επίσης για καιρό είχα τον WD με 4 partitions στο εξωτερικό κουτί. Μόλις πρόσφατα το γύρισα σε 1. Δεν τίθεται θέμα USB και περισσότερων του ενός partition.

Υπάρχουν και κάποιοι οδηγοί από την Orangeware. Αυτοί χρειάζονται ποιο πολύ στα 98/Μe διότι η NVidia δεν τα υποστηρίζει σαν λειτουργικά. Δουλεύουν όμως μια χαρά και σε 2000/ΧΡ. Απλά όταν τους είχα βάλει ήταν ελαφρώς ποιο αργοί. Κάπου 16ΜΒ/sec νομίζω έναντι 20MB/sec των οδηγών της Microsoft.

Με αυτούς θα δεις να αναγράφεται και το USB 2.0 στις συσκευές αν και δεν λέει τίποτα. Ποιο πολύ οπτικό είναι μιας και το Enhanced της Microsoft ουσιαστικά αναφέρεται σε USB2.0.

Μπορεί να είναι πάντως θέμα SP2. Μπορεί να είναι θέμα κουτιού και ασυμβατότητας με NForce2. Εγώ διαθέτω ένα της Q-Tec και δούλευε άψογα με NForce2. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα αν και ποτέ δεν πέρασα SP2. :D

Για να δεις αν είναι θέμα Windows δεν έχεις παρά να βρεις κάποιο live CD από Linux και να δεις εκεί αν αναγνωρίζεται και τι επιδώσεις πιάνει ο δίσκος σε USB 2.0

Υ.Γ. Μπορείς άνετα να κατεβάσεις τους οδηγούς της Orangeware από το site π.χ. της ASUS ή της Leadtek. Είναι γενικοί οδηγοί και όχι ειδικά για κάποια μητρική.

Το link π.χ. από την Leadtek είναι αυτό:

ftp://www.leadtek.nl/support/downloads/mb/K7NCR18D/USB20/WinFast_K7NCR18_usb20drv.exe

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω εξωτερικο κουτι και ειχα βαλει εναν 80αρι WD και μου παρουσιαζε παρομοια προβληματα ειτε μεσω usb2 ειτε μεσω firewire.Ψαχνοντας λιγο στο internet ειχα βρει καπου οτι φταiει οτι ο δισκος ειναι ata100 ενω αν ειναι ata 133 δεν παρουσιαζει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά τότε θα του παρουσίαζε τα ίδια προβλήματα σε άλλους υπολογιστές.

Ίσως να είναι θέμα θήκης σε αυτή τη περίπτωση. Ο WD εμένα είναι επίσης ΑΤΑ100 και δεν έχει προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ένα Quantum Fireball 13GB που έχω βάλει σε ένα κουτί chronos, Μου δουλεύει μια χαρά μόνο σε usb 1.1, ενώ το κουτί είναι 2.0.Σε usb 2.0, σε όσα μηχανήματα και να το έχω δοκιμάσει, δεν το έχω κάνει να δουλέψει.Κατεβάζω τώρα το αρχείο που δίνεις Γιάννη, μπας και το κάνω να δουλέψει με το laptop, τώρα που φεύγω.Ευτυχώς πάντως που η μητρική του desktop έχει δυνατότητα από το bios να δουλεύει είτε σαν 1.1 είτε σαν 2.0.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ρε παιδια,παντως εμενα με ειχε κουρασει αρκετα η φαση με το σκληρο και οταν βρηκα οτι οι ata 100 παρουσιαζουν προβλημα απλα το αποσυνδεσα και τον εβαλα μεσα.Συνηθως οταν τον εβαζα ματα απο format παντα τον αναγνωριζε και μετα απο 2-3 restart τον εχανα.Μετα απο 2-3 μερες τσουπ ξαναεμφανιζοταν ,ηταν εντελως στοχαστικο το φαινομενο....

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι καλησπέρα,

Επανήλθα και πάλι και έχω νεώτερα σχετικά με το θέμα μου.....

Έβγαλα το SP2 και άφησα μόνο το SP1a αλλά και πάλι φως δεν είδα.....έκανε αρκετή ώρα να τον αναγνωρίσει....τον είδε σε κάποια φάση και έκανα ένα test αντιγραφής ενός αρχείου 300mb. Το έκανε σε περίπου 1 λεπτό, χρόνος νομίζω ικανοποιητικός. (Δεν είχω εμπειρία απο χρόνους με USB αφού είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι)....Εκει που λέω ότι δουλέυει, έκανα ένα reboot και πάλι τα ίδια....Έκανε αρκετή ώρα να βρεί τα 2 partitions του δίσκου και γενικότερα κόλλαγε....Οπότε και πάλι είμαι κολλημένος στο ίδιο σημείο.....Όσο για τους drivers του john dr τους δοκίμασα αλλά και πάλι τίποτα.....

Τέλος όσον αφορά το σχόλιο του adagio...ο δίσκος μου είναι ATA 133....Το δοκίμασα το κουτί με τον ίδιο δίσκο σε 3 άλλα PC με άλλο chipset (VIA, INTEL) και ο δίσκος πάει σφαίρα....... Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω....

Αύριο θα ξαναστείλο mail στην EPOX μπας και βγάλω καμιά άκρη, αλλιώς με βλέπω να τον δουλέυω σε USB 1.1.....

Αυτά τα λίγα....

Μέχρι νεωτέρας καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.