Jump to content


Thermaltake Big Typhoon ή Arctic Cooling Freezer 64????


kerneld

Recommended Posts

Ανάμεσα σε αυτές τις 2, ποιά προτείνετε?

Thermaltake Big Typhoon

Arctic Cooling Freezer 64

Βιαστείτε παίδες μιας και μετά την δουλειά (κατά τις 5 το απόγευμα) πάω να πάρω μια από τις 2. Πρώτη προτεραιότητα ο χαμηλός θόρυβος.

Για την Thermaltake έχει ακούσει κανείς τίποτα? Δεν βλέπω να αναφέρεται πουθενά τίποτα και από κανέναν στo forum.

Link to comment
Share on other sites

spresv

ThermalTake ανεμιστήρα δεν έχει αυτή η Typhoon?

Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι πιο αθόρυβος από αυτόν της AC.

P.S. ΑΝ είναι να δώσει λεφτά καλά, γιατί να μην πάρει ThermalRight ? :D

Oh it is..... Thermalright θα δωσει στανταρ πανω απο 50 ευρω. Εγω παντως εμεινα ευχαριστημενος απο την typhoon.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν όλα αυτά που θα πω είναι χωρίς την παρουσία extra fan. κουτί κλειστό και ο μονος fan αυτής τις freezer 64.

idle: temp γύρο στους 40C και rpm από 1740-1860 δηλαδή αρκετά ως πολύ αθόρυβα.

full load τώρα τα πράγματα λίγο ζόρικα. cpu temp 50-51 αλλα έκανε reboot μάλλον τα mosfets δεν άντεξαν στις temps τον 50c?

full load πρέπει να φτάνει τα 2300rpm και εκεί κάνει αισθητό θόρυβο. επίσης πολλά εξαρτώνται και από τις ρύθμισις στο βίος. πριν είχα κατεβάσει και την τάση του fan τις cpu και ήμουν με λιγότερο θόρυβο τώρα βλέπω ανέβασα στα 12V και έχω rpm 2000-2100 σε idle.

πάντως το άλλο cooler που λες ίσος να είναι καλύτερο μιας και από τα specs του έχει πολύ χαμηλότερο επίπεδο θορύβου στα 16Db. εύχομαι να μην σε μπέρδεψα περισσότερο.

εν τέλη δεν είναι άσχημο cooler. αν αναλογιστεί κανεις τα 25 euro που στοίχισε είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

ThermalTake ανεμιστήρα δεν έχει αυτή η Typhoon?

Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι πιο αθόρυβος από αυτόν της AC.

Δείχνει να είναι πιό αθόρυβος ο ανεμιστήρας της Thermaltake, τουλάχιστον στα specs.

P.S. ΑΝ είναι να δώσει λεφτά καλά, γιατί να μην πάρει ThermalRight ? :D

Thermalright δεν παίζει, μιας και η καλύτερη τιμή που βρίσκω είναι 30ευρώ πάνω (βάζοντας και το κόστος ενός fan) από την bigtyphoon και σχεδόν 40 πάνω από την arcticsilencer .

Ούτως ή άλλως είναι η τελευταία φορά που τα ακουμπάω για αερόψυξη, και δεν θέλω να ξεπαραδιαστώ. Προτιμώ να κρατήσω δυνάμεις...δηλ λεφτά για κανα watercooling kit σε λίγο καιρό.

Thanks για τις απαντήσεις πάντως.

Link to comment
Share on other sites

όχι για την cpu δεν στέκι. αλλα μήπως στέκι για τις temps του system και του pwm που μάλλον αναφέρεται στα mosfets? και πάλι mosfets να μην αντέχουν σε temps τον 50C ....δεν νομίζω να φταίει αυτό απλά το αναφέρω. ίσος πάλι να υπερθερμαίνονται και οι μνήμες μιας και είναι στα ddr530...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.