Jump to content


Η μητρική απεβίωσε... προτάσεις για νέο PC


panoc

Recommended Posts

η ic7-g παρέδωσε πνεύμα περί τις 10.30 σημερα το πρωί, όλες οι πρόσπαθειες ανάληψης απέτυχαν παταγωδως...

δεδομένου οτι ειναι s478 σκέφτομαι να αλλάξω πλατφόρμα... (σε AMD :) )

Ο επεξεργαστής θα είναι ενας A64 3800+ ή 3500+ venice core και οι δύο... εσεις θα μου πείτε πιον να διαλέξω...

Οι μνήμες 2 Χ 512Kingston 512MB CL2.5

H κάρτα γραφικών μου είναι μία 6600GT AGP... την οποία την αγόρασα πριν 2 μήνες...

όποτε αναρωτιέμαι μήπως να πάρω μητρική με agp η να πάρω μητρική με pci-x και μία νέα 6600GT pci-x...

Ακούω προτάσεις για μητρική και για τις 2 περιπτώσεις.... με τα σχόλια σας...

Με ενδιαφέρει προτίστως να έχει τουλάχιστον 4 sata και ενα raid 0.

Α ναι και θέλω τουλάχιστον 4 pci slots...

Οι default ψύξη του A64 είναι αρκετή για ένα σχετικα καλό Oc? Είναια θόρυβη?

Είμαι παντελώς άσχετος με amd...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

παιζεις παιχνιδια?αν οχι ιδιαιτερα παρε AGP,αλλα και να παιζεις αν θες να γλιτωσεις φραγκα παρε παλι AGP,ετσι και αλλιως τα επομενα μοντελα GPU ειπαν οι εταιριες θα τα βγαλουν και σε AGP αν δεν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

4 PCI τουλάχιστον. Σε αυτή την περίπτωση μάλλον πας σε AGP λύση.

Η default ψύξη είναι μια χαρά για overclocking μέχρι το σημείο που θα πηγαίνει η cpu σου χωρίς πολύ ρεύμα ( οι A64 ζητάνε απότομα ρεύμα από ένα σημείο και μετά ).

Τώρα για θόρυβο δεν ξέρω σε 939, αλλά στον 754 είναι μια χαρά αθόρυβο το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω αφου την κανεις που την κανεις την παληκαρια, καντην σωστα.

1)DFI

2)MSI

3)Abit

Μαλον οι top μητρικες που κυκλοφορουν στην αγορα, ολες full-extra κλπ. Διαλεγεις και περνεις.

Πουλας μνημες και vga και περνεις ενα σετακι TCCD και μια Χ800 απλη και εισαι αρχοντας.

Απο cpu τοσο μεγαλο το θεωρω υπερβολη. Ενας 3200+ δεν θα εχει μεγαλη διαφορα και θα κλοκαρει πολυ καλα. (αν δεν μου διαφευγει κατι)

Μητρικη + CPU 3200+ + Sapphire X800 = ~600-650€

Χωρις να πουλησεις οτιδηποτε βγαινουν λιγοτερα απο αυτα που μου ειπες msn. Πουλας vga και με τα ρεστα περνεις μνημες.

Link to comment
Share on other sites

για πειτε και μια καλη αεροψυξη τοτε.... (και οχι θορυβώδης)

εχο μια sound blaster audigy, μια καρτα δικτυου, και μια καρτα tv, απλα σκεφτομαι 1 παραπανω pci για το μελλον, τώρα αν το παραπανω Pci σημαινει "κακο" δε το θέλω

Link to comment
Share on other sites

Καρτες δικτυου εχουν ολες οι μητρικες πανω, και μαλιστα Gigabit. Επισης ολες εχουν καλες καρτες ηχου. μαλιστα τη msi εχει soundblaster. Οποτε φυγανε οι 2 pci καρτες σου:003:

Link to comment
Share on other sites

Καρτες δικτυου εχουν ολες οι μητρικες πανω, και μαλιστα Gigabit. Επισης ολες εχουν καλες καρτες ηχου. μαλιστα τη msi εχει soundblaster. Οποτε φυγανε οι 2 pci καρτες σου:003:

1000 Φορες η audigy Παρα αυτες οι ενσωματωμενες...

Οσο καλες και να ειναι στα χαρακτηριστικα τους δε φτανουν σε ποιοτιτα.

Ξεχνα τις Onboard Οτι κ να εχουν την δικια σου 8α βαλεις. :109:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με τον spresv

Εγω παντως eχω την MSI μητρικη και ειναι κορυφαια και με πολυ καλες επιδοσεις!

Oσο για τον επεξεργαστη ο 3500+ δεν νομιζω οτι ειναι υπερβολη(ο 3800+ μαλλον ειναι!)

Εχεις και 11χ πολ/στη , χρησιμος για oc

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι...λέω να πάρεις μια μτχ 478 full extra καλή μητρική ....και να στήσεις πάλι το σύστημα σου.

είχα υπολογίσει να αναβαθμιστώ κατα τα χρίστουγεννα, αλλά αφού έγινε αυτό λέω να την κάνω τώρα...

μου αρέσει και αυτή και λέει ότι δίνει μέχρι 3v στις μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις κάρτα AGP και θές και 4 PCI slots πάρε αυτήν εδώ:

DFI LANPARTY UT nF3 ULTRA-D

http://www.dfi.com.tw/Product/xx_product_spec_details_r_us.jsp?PRODUCT_ID=3160&CATEGORY_TYPE=LP&SITE=US

Και πάρε τον φθηνότερο Athlon-64 939 Venice (3000+ 1.8GHz).

Σε 3-4 μήνες τον σκοτώνεις, χτυπάς τον πλέον συμφέροντα Athlon-64-X2 τον 4400+ (2.2GHz, 2x1MB L2 cache) και είσαι κύριος.

Link to comment
Share on other sites

oι περισσοτερες μητρικες εχουν πλεον 2 lan , εκ των οποιων το 1 ειναι gigabit

αυτη η asus που λες εχει 2 gigabit , οποτε σε βολευουν τα 3 pci

το θεμα δεν ειναι οτι θα κερδισεις κατι πηγαινοντας σε pci-e vga, αλλα οτι αυτες οι μητρικες εχουν 8 sata και αλλα πολλα καλουδια

μονο τσεκαρε αν υπαρχουν τιποτα παραξενιες , πχ να μην δουλευουν μερικα αν κανεις o/c

αυτη τη στιγμη πιστευω καλυτερη επιλογη κοστους/αποδοσης ειναι 0 3500+

Link to comment
Share on other sites

τελικα απόφάσισα να παω σε νέο συστημα, ειναι ευκαιρια να αλλάξω.

Κατέλιξα στα εξης

A64 3500+ venice - 256E

ASUS ASUS A8N-SLI DELUXE - 160E

THERMALRIGHT XP-120 - 60Ε

Εναν 12αρι αθόρυβο ανεμηστήρα για την ψύχτρα???? είδα αυτον και μου άρεσε...

Και σε κάρτα γραφικών κατι σε Χ800 απλή ή 6600GT? - 200Ε

συνολο 700 κατι Ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.