Jump to content



Αλλαγή Cluster size ΤΟΥ ΔΙΑΟΛΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑ


Iannis

Recommended Posts

Αλλαγή Cluster size HEEEEEELPPPP PLEASE

Είπα να αλλάξω cluster size στο δίσκο C που είναι τα Windows

Βεβαία ο C: είναι RAID ARAY αποτελούμενο από 2 δίσκους WD-Raptor 34GB

Partion Magic 8.01 και πάμε λοιπόν.

Boot σε DOS εντολή compact /u /a /s /i *.* Μετά αλλάζουμε το cluster από 4 NTFS σε 64 NTFS.

Κάνω επανεκκίνηση και τρώμε την πρώτη πόρτα: Unable to read disk pres Alt+Ctrl+Del

Δοκιμάζω recovery με το CD των Win και αφού ρίχνω καντήλια φορμάτ και στήσιμο Win από την αρχή.

Πάμε για δεύτερη φορά και μετά από ώρες τρέχω το Partition Magic για να κάνω την αλλαγή μέσα από τα Win αυτή τη φορά. Μου βγάζει ένα μήνυμα ότι υπάρχει συμπιεσμένο αρχείο στον C μετά την επανεκκίνηση. Παράθυρο DOS ξανατρέχω την εντολή compact ……… , Βγάζω το system restore και τσεκάρω ένα ένα το αρχεία του C με το μάτι για να δω εάν έχει μείνει κανένα συμπιεσμένο. (Έχω τσεκάρει να φαίνονται μπλε τα συμπιεσμένα αρχεία). Ξανατρέχω το PM advance αλλαγή cluster από 4 σε 64. Κάνει reboot και αρχίζει την δουλειά Μετά από 4-5 λεπτά και χωρίς να βγάλει error αυτή τη φορά (πριν έβγαζε error 1681) δείχνει ότι έχει τελειώσει 100 % complete error free.

Τι ωραία τι καλά πάμε reboot και @#???!!@#$%%%## ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ

:068: :068: :068:

Unable to read disk pres Alt+Ctrl+Del

Φάτσα κάρτα

Καντήλια και όλα τα σχετικά και επειδή δεν αντέχω 3ο format και για να μην το σπάσω το άφησα έτσι. Μέσα στα άλλα δεν δούλευε και το floppy για να βάλω στο Norton Ghost 9 τους drivers της Intel για RAID . To ghost έχει κάτι ακαταλαβίστικα για restore του boot sector κλπ αλλά δεν τα καταλαβαίνω.

Υπάρχει τρόπος να σώσω την εγκατάσταση και να μην ξανακάνω format?

Με ποιο πρόγραμμα μπορώ να κάνω το cluster 64 πριν στήσω τα Win χωρίς αυτά να τον ξαναπάνε 4.

ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΟΥΣΩ ΓΙΑ PARTITION MAGIC

Δουλεύειi μια χαρά αλλά όχι σε δίσκους συστήματος και δη RAID.

:068: :068: :068: :068:

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο πρόβλημα. Εγώ χρησιμοποίησα το Partition Magic μία και μόνο φορά, όταν έστησα το RAID. Έκανα την αλλαγή του cluster μέσα από τα windows και όλα πήγαν μία χαρά.

Δυστυχώς δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι για να σε βοηθήσω. :(

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο πρόβλημα. Εγώ χρησιμοποίησα το Partition Magic μία και μόνο φορά, όταν έστησα το RAID. Έκανα την αλλαγή του cluster μέσα από τα windows και όλα πήγαν μία χαρά.

Δυστυχώς δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι για να σε βοηθήσω. :(

OK Thanks Στέλλα Θα περιμενω λιγο και το βραδυ θα ξαναστησω Win

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.