Jump to content



19'' TFT οθόνη για office και προγραμματισμό?


mr_t

Recommended Posts

Γεια σας,

Ενδιαφερομαι για tft και εχω διαβάσει αρκετές συζητήσεις σε αυτό το φορουμ.

Οι απαιτήσεις μου είναι:

1) Να φαίνεται πολυ ευδιάκριτα το κείμενο καθώς διαβάζω κείμενα από την οθόνη και προγραμματίζω.

2) Να μην παρατηρούνται είδωλα όταν σκρολλάρω

3) Να είναι όσο το δυνατό ξεκούραστη για τα μάτια

4) Να μπορώ να κάνω photo editing me photosop.

5) Δεν παίζω παιχνίδια

6) Βλέπω dvd ταινίες

7) 500 ευρω max, ελληνική αντιπροσωπεία

Από ότι εχω διαβάσει, ταιριάζει καλύτερα στις απαιτήσεις μου μια MVA ή I-SPS.

Μελετω τις:

Iyama e481s (αυτή έχει Ι-SPS panel? γιατί το site της λεει ΤΝ-wide angle)

Nec 1970NX

LG 1920/1930B 1920P (Αυτές κυκλοφορούν ελλάδα?)

FUJITSU-SIEMENS SCENICVIEW P19-2 (έχει κυκλοφορήσει αυτή?)

ΙΒΜ L190p

Dell 1905FP

Οι Belinea τι λένε?

Καμμιά άλλη που να ταιριάζει στις απαιτήσεις μου?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η Fujitsu Siemens είναι ιδανική για Office / Photoshop / Προγραμματισμό γιατί έχει τα καλύτερα χρώματα και το καλύτερο contrast. Στις ταινίες και τα παιχνίδια δεν τα πάει καλά. Η τιμή της αναμένεται να είναι περίπου 400ε + ΦΠΑ και έρχεται μόνο με παραγγελία. Και γω σήμερα περιμένω να μάθω τιμή για να παραγγείλω τελικά (κατέληξα ανάμεσα στην P19-2 και την C19-4 παρόλο που η τελευταία δεν έχει DVI είναι πολύ καλή για all-around χρήση και αρκετά πιο οικονομική - νομίζω πως θα βγει περίπου 330+ΦΠΑ).

Link to comment
Share on other sites

Η C19-4 είναι πάρα πολύ καλή επιλογή για φτηνή λύση. Δεν νομίζω ότι μπορεί να συγκριθεί με καμία ΤΝ για all around χρήση. Και πολύ φτηνή. 300€ στην Γερμανία.

http://www.mindfactory.de/cgi-bin/MindStore.storefront/DE/Product/7750346

Από τις επιλογές που έχεις και γω συμφωνώ με τον kerneld. Ίσως και οι Belinea να αξίζουν, αλλά μάλλον δεν είναι δημοφιλείς και δεν υπάρχουν πολλές απόψεις γι' αυτες, και ας έχουν 0 pixel εγγύηση onsite. Το μοντέλο που είχα βάλει εγώ στο μάτι πάντως, δεν έρχεται Ελλάδα.

http://www.belinea.co.uk/include/zeigemonitor.asp?monitorid=1042&sprachid=101&landid=81〈=1

Link to comment
Share on other sites

Η Fujitsu Siemens είναι ιδανική για Office / Photoshop / Προγραμματισμό γιατί έχει τα καλύτερα χρώματα και το καλύτερο contrast. Στις ταινίες και τα παιχνίδια δεν τα πάει καλά. Η τιμή της αναμένεται να είναι περίπου 400ε + ΦΠΑ και έρχεται μόνο με παραγγελία. Και γω σήμερα περιμένω να μάθω τιμή για να παραγγείλω τελικά (κατέληξα ανάμεσα στην P19-2 και την C19-4 παρόλο που η τελευταία δεν έχει DVI είναι πολύ καλή για all-around χρήση και αρκετά πιο οικονομική - νομίζω πως θα βγει περίπου 330+ΦΠΑ).

Στις ταινιες και στα παιχνιδια δεν τα παει καλα?Εχω αυτη την οθονη και πρεπει να σου πω πως κανεις λαθος.Στις ταινιες ειναι απλα super και στα παιχνιδια ειναι αξιοπρεπης,δεν ειναι TN αλλα παιζεις ανετα.Αν θελετε να μαθετε περισσοτερα δειτε τι εχω γραψει γιαυτην σε παρουσιαση που εκανα στο thelab.gr ;)

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=17033

Link to comment
Share on other sites

Ααααα ωστε πας σε άλλα site και κάνεις τα review σου εεεεε;;;; :064: :016:

Εχμμμ εχω κοτσια ε? =) Δεν ειμαι ο μονος που κανει review σε αλλα site...Οποιος εχει τη μυγα παρακαλειται να τη φερει πισω :001: A και σταματα να με πειραζεις μαυτο το ξυλακι στο smilie μην εχουμε κακα ξεμπερδεματα!

Link to comment
Share on other sites

Ααααα ωστε πας σε άλλα site και κάνεις τα review σου εεεεε;;;; :064: :016:

Που είσαι ρε geolast?Σε πεθύμησα. :) Ασε μη τον πειράζεις τον Mill γιατί είναι πικραμένος από το καμμένο pixel.Πλήρωσε το mindfactory για έλεγχο αλλά αυτοί φέρθηκαν αντιεπαγγελματικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καλή διάθεση για πλάκα είχα αλλά με παρεξήγησε... :( Πάντως μέχρι τώρα είχα ακούσει τα καλύτερα για το mindfactory. Αυτό είναι το πρώτο και σημαντικό, σοβαρό, κακό κρούσμα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οχι ρε δε παρεξηγησα τπτ φιλε geolast,ισα ισα μαζι σου αισθανομαι πως μπορω να κανω ανετα πλακα =) μη μασας.Α και arcor δεν ειμαι καθολου πικραμενος για το καμμενο πιξελ,το λεω καθαρα στην παρουσιαση μου κιολας.Αλλωστε εσυ μου θυμισες οτι εχω dead pixel,εγω εδω το ειχα ξεχασει...ειναι τοσο μικρο το σκατουλικο :)

Btw...τα λεφτα απο το πιξελ check εχει κανονιστει να τα παρω πισω μεσω τραπεζης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.