Jump to content


Audigy 2 Value - Εγκατασταση/Ρυθμισεις


astrovasilis

Recommended Posts

Πρόσφατα αγόρασα μια την AYDIGY 2 VALUE και δεν ξέρω πως να την ρυθμίσω διαμέσου του προγράμματος της CREATIVE.

Κάθε screenshot ευπρόσδεκτο................. :)

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω audigy 2 value + t7900 ... ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗ σε οποιαδηποτε ενταση game movie.

λοιπον.. καταρχην.

θα κανεις τα εξης για να σιγουρευτεις οτι θα μπορεις να ακους τα παντα απο την καρτα απο αποψη drivers..

Boot σε safe-mode.

Uninstall ότι είναι σχετικό με creative!!!!!

Driver Cleaner pro ...απο www.driverheaven.net

...Clean ότι ειναι σχετικό με creative.

.... κάντε και ένα cab cleaner μετά για καλό και για κακό

Boot σε normal mode.

Install με τη σειρά...

1. Aπό το cd της audigy 2 value, install (OXI TO MEDIASOURCE!!!!) το audigy 2, χωρίς τους drivers και το audio console!

2. CMS_PCAPP_LB_3_30_21 απο το site

3. CMS_GO_PCAPP_LB_3_10_15 απο το site

4. CMS_BURNER_PCAPP_LB_3_10_18 απο το site

5. AudCon_PCApp_LB_1_20_22 απο το site

6. Τέλος, λείπουν οι drivers.. το αρχείο audigy 2_08_0002.εχε.

7. Το τρεχεις, εγκαθιστα... ΤΕΛΟΣ

...(όπου ζητάει restart κάντε)

Τωρα για ρυθμισεις!

-Καταρχην, απο το surround mixer, βαλε τα trebles sto 78% και το Bass στο 38%.

-Ρυθμισε το Bass LEvel απο το remote control λιγο πιο κατω απο το "-" και προς τη λεξη bass.

-Τωρα οταν ακους μουσικη, θα πηγαινεις μεσα απο το EAX Console και στο CMSS 3D θα διαλεγεις Stereo Surround (clones τα προστα σε ολα τα αντοιστιχα πισω χωρις προσθηκη echo κτλ)

-Στα games και movies θα διαλεγεις αν θες το cmss2. Εμενα δεν μου αρεσε τοσο, ειδκα στα movies.

-Οσο για powerdvd 6, στο audio, εκει που διαλεγεις ηχεια, θα διαλεξεις "SPDIF"!!!!

ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ!!!!! προχθες το ανακαλυψα!

-Ετσι θα σου βρει απο μονο του τα ποσα ηχεια εχεις δηλωσει στα speakers settings.

-Παμε τωρα στο Audio Console! ...Εδω θα βαλεις στο "decoder" use "built-in decoder" και στα settings θα βαλεις "full" "Auto" και "ΟΝ" με την σειρα απο πανω προς τα κατω!

...Το "4.1, 5.1 ...κτλ" θα επαιζε ρολο μονο αν διαλεγες "ΑUΤΟ" το Dolby Digital EX (και ετσι στις ταινιες που δεν εχουν "ΕΧ" και εχουν απλο 5.1, θα διαλεγες μεσω αυτου που θες να παιζουν τα πισω ηχεια των 5.1 speakers).

-Speaker Settings: 7.1 , synchronize (θα πας ομως και στα speaker settings των windows και απο εκει θα διαλεξεις 7.1 - ηδη διαλεγμενο- αλλα το home theater!!!! ;)

... Παρακατω, SubWoofer Volume: full

Bass Redirection : on και στο 170.

ΟΥΦ! ΑΥΤΑ!

Ελπιζω να μηνεις ευχαριστημενος...Εγω παντως ΛΙΩΝΩ!!!

Εχω δει 10 ταινιες σε 4 μερες απο τοτε που τα πηρα!

Δεν τα χορταινω.. Δεν θα απογοητευτεις.. Believe me..

A. και μολις κανεις ολα αυτα, βαλε να ακουσεις Doom3 me to 1.3 patch του!! Εκει θα.. #$#$!#$#!@!#%%

Ελπιζω να βοηθησα ;)

Link to comment
Share on other sites

Soulriver, δεν θέλω να πάρω κανένα στο λαιμό μου. :)

Όλα αυτά είναι πάντα για τις δικές μου απαιτήσεις (περι ηχείων μιλάω), αλλά ας μιλήσουμε ρεαλιστικά...Δε νομιζω κάποιος να έχει το τρομερά μεγάλο δωμάτιο για να χρειαστεί κάτι παραπάνω από 74 W rms συνολικά!! Εξάλλου, είναι και 7.1 οπότε είμαστε και ready for the feature! ;)

..Αλλοστε τα games έχουν 7.1 απο τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Eγω παλι δε θα συμφωνισω τοσο με τις ρυθμισεις αυτες...

Το Μedia Source αν σου αρεσει το βαζεις δεν ειναι κατι το τρομερο αλλα με διευκολυνει μερικες φορες με την μπαρα πανω κτλ...

Τreble 95% και το Bass στο 80-90%. (10-20 τα βραδια)

Bass level εμενα δεν εχει αλλα αν εννοεις Bass boost το εχω off.

Διαλεγω παντα CMSS 1 για τραγουδια (ειναι πιο δυνατο) κ CMSS 2 για παιχνιδια...(καλυτερος 3d ηχος..)

Για το SPDIF δε μπορω να καταλαβω γιατι ειναι βασικοτατο...ψιφιακη εξοδος ειναι..αν δεν ειναι ψιφιακα τα ηχεια τοτε δε θα εχεις καν ηχο (λογικο..)

Στα υπολοιπα δεν ειχα διαφορες εκτος του BASS REDIRECTION που το εχω στο 58%

Επεισης το THX ειναι ενεργοποιημενο στα 60Hz για πιο μακρυ ας το πω χτυπημα του μπασου στο SUB(εδω ισως χρειαστει να χαληλωσει λιγο το bass απο το surround mixer)

Mετα για το ειδος της μουσικης εγω βαζω συνηθως κατι απο το Advanced EQ αναλογα το ειδος της μουσικης...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.

THX δεν έχει η value

Επίσης το spdif το βάζεις στο powerdvd! Δοκιμάστε το. ΜΟΝΟ ΈΤΣΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΎΝ ΟΙ ΡΥΘΜΊΣΕΙΣ ΣΤΟ AUDIO CONSOLE.

Όσο για το bass είναι και ανάλογα τι ηχεία έχεις φυσικά. Kαι που έχεις ρυθμίσει το bass στα ηχεία.

πχ, εγώ με τα T7900 βάζv το bass στη μέση και μέσο mixer στο 38.

Όσο για τα τραγούδια, πια audigy έχεις? δεν ξέρω για τις audigy 1 αλλα οι 2 έχουν cmss stereo surround όπου είναι το πιο δυνατό αφού κλωνοποιεί τα ηχεία στα πίσω και επίσης το woofer παίρνει τρομερή ώθηση σχετικά με το όταν το cmss είναι κλειστό!

Το bass redirection σε μας είναι με hz, όχι με . Ta inspire exoun woofer: 40-150hz satelites: 150-20000hz.

Το bass level "ενεργοποιειταi" μονο αν έχεις 5.1 και άνω! Αλλιώς έχεις μονο bass boost!

Εγώ και "αστροβασιλις" έχουμε t7900.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Άργησα να απαντήσω γιατί είμαι πρωτοετής στη σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τ.Υ. και τον τελευταίο μήνα καταλαβαίνετε................

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.