Jump to content



Gaming equipment


Tsunami

Recommended Posts

To Razer-Microsoft Habu τα σπαει. Με βολεψε πολυ η απευθειας εναλλαγη dpi εν ωρα παιχνιδιου απ'τα ειδικα πληκτρα του ποντικιου καθως τυγχανω και πιστος ακολουθος σχεδιασης-εργονομιας Microsoft. Το μπλε LED εχει εντολη απενεργοποιησης σε περιπτωση καποιος που δεν το θελει. Οι επιλογες ρυθμισεων με Drivers Razer, υπερβολικες. Κατασταλαξα στους οδηγους της MS Habu που τους πηρα δια μεσω MS Update. Ισα ισα να δουλεουν ολα διχως περιτα προγραματα.

Η φαση ειναι οτι πηγα να αγορασω παιχνιδι και βρηκα ενα καλαθι γεματο Habu να το πουλανε 20 ευρω στο συγκεκριμενο καταστημα... Στο ταμειο επιφυλακτικος ημουν. Λεω καποιο λαθος θα εγινε...!

Πληκτρολογιο χρησιμοποιω το ασυρματο απ'το σετ MX3000 της Logitech. Απλα κομψοτατο και δεν με προβληματισε καθολου σε χρονους αποκρισης. Το ποντικι το πεταξα :p Το καλωδιο απ'το Habu οχι οτι με ενοχλει αλλα στο λαιμο μου καθεται. :p Δε γινεται κι αλλιως ομως για Gaming mouse.

Οσο για το Reclusa, αν μ'αρεζε εμφανισιακα, θα το δοκιμαζα. Αν και πιστος Gamer, δεν θυσιαζω την αισθητικη για το αποτελεσμα. Προσπαθω να τα συνδυασω.

Κατα τ'αλλα Audigy 4 και 5.1 της Logitech ηχεια με ικανοποιουν αρκετα. EAX απροβληματιστο εως τωρα απλα το μπαρμπαδελι π.χ. στο Far Cry οταν ερχοταν απο αριστερα, ψιλοχεζομουν γιατι απο αριστερα ειναι και το παραθυρο :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 278
  • Created
  • Last Reply

Βρηκαν την κοτα με τα χρυσα αυγα (aka 12χρονα wannabe's ) ή μου φαινεται ? πρωτα το G9 ( http://www.esreality.com/?a=post&id=1421415 ) τωρα αυτα τα 4

http://www.esreality.com/?a=post&id=1436650 (steel series ikari)

http://www.esreality.com/?a=post&id=1436005 (razer lachesis)

http://www.esreality.com/?a=post&id=1435793 ( microsoft sidewinder, ποσα χρονια εχει να χρησιμοποιηθει αυτο το ονομα στα περιφερειακα της MS αραγε ? )

http://www.esreality.com/?a=post&id=1434356 ( logitech mx518 1800dpi version )

Αυτα που φαινεται απ'την πρωτη ματια οτι θα εξυπηρετουν με τον εναν τροπο ή τον αλλον ενα σοβαρο gamer που παιζει με μεσαιο-χαμηλο sens ( εως ΠΟΛΥ χαμηλο :phttp://files.filefront.com/DeathAdder+and+Everglide+Titan/;8355208;;/fileinfo.html ) ειναι το lachesis που ακομα και αν γραφει οτι ειναι laser και οχι optical εχει max speed 1.5-2.5 m/s ( αναλογα με το ποσο χαμηλα ειναι τα dpi και το ποσο ευκολα μπορει να διαβασει την επιφανεια υποθετω ) και η οπτικη εκδοση του ikari που το σχημα θυμιζει κατι μεταξυ 518 και IE 3.0 ( τα ποντικια που ειναι αυτη τη στιγμη συνδεδεμενα στο pc μου και δεν τα αποχωριζομαι με τπτ )

edit : φυσικα και η επανεκδοση του 518 θα εξυπηρετει καποιους low sensers που θελουν ταυτοχρονα να εχουν τα dpi στο max(τι κουσουρι κι αυτο :p ), το "παλιο" 518 στα 800dpi και κατω ΔΕΝ εχει negative accel εκτος αν αυτος που το κουναει λεγεται clark kent :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι mouse/KB προτεινεται κυριως για WOW?

Γιατι με το wireless intelimouse explorer 2.0 της MS χρειαζομαι πολλα ms απο τη μια ακρη της οθονης στην αλλη.Αρκει ενα mouse με πολλα dpi για να λυθει το προβλημα?(δεδομενου οτι δεν ειναι και το πιο απαιτητικο παιχνιδι σε αποκριση)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis [Χθες, στις 18:34]

Τι mouse/KB προτεινεται κυριως για WOW?

Γιατι με το wireless intelimouse explorer 2.0 της MS χρειαζομαι πολλα ms απο τη μια ακρη της οθονης στην αλλη.Αρκει ενα mouse με πολλα dpi για να λυθει το προβλημα?(δεδομενου οτι δεν ειναι και το πιο απαιτητικο παιχνιδι σε αποκριση)

logitech g3, διαφορετικα logitech g1 αν και δεν ξερω αν θα σου φτασουν τα 800dpi(ο κερσορας στο mouse speed παντα στο κεντρο και το improve pointer precision παντα off για να μην εχεις απωλεια στην ακριβεια απτο interploration ) , g5 δεν θα προτεινα γιατι ο σενσορας δεν ειναι τοποθετημενος στο κεντρο του mouse και αυτο μπορει να σου φανει περιεργο στην αισθηση κατα την χρηση, αμα θες ταυτοχρονα να παιζεις και κανα fps με χαμηλο sens δες τα razer diamondback και krait

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαβάζοντας στον θωμά τους οδηγούς χριστουγεννιάτικων αγορών, έπεσα σε αυτό :

http://www.tomsgames.com/us/2007/12/12/holiday_buyers_guide/page7.html

Λέτε να βελτιωθεί το ping με αυτό το μαραφέτι? Me ~90 ping στο bf2 και ~115 στο cod4, ο πνιγμένος από τα μαλλιά πιάνεται...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hurin [Σήμερα, στις 09:33]

Διαβάζοντας στον θωμά τους οδηγούς χριστουγεννιάτικων αγορών, έπεσα σε αυτό :

http://www.tomsgames.com/us/2007/12/12/holiday_buyers_guide/page7.html

Λέτε να βελτιωθεί το ping με αυτό το μαραφέτι? Me ~90 ping στο bf2 και ~115 στο cod4, ο πνιγμένος από τα μαλλιά πιάνεται...

Αλλαξε ISP / γκουγκλαρε για το αν μπορεις να γυρισεις το router σου σε ansi modulation

Με tellas θυμαμαι το καλοκαιρι επιανα 60-65ms se κατι αγγλικους και γερμανικους ( ειπα σε κατι, οχι σε ολους :p ) το ιδιο και ιταλια, παλιοτερα μαλιστα ειχα 44-50ms αλλα τωρα ανεβηκαν λιγο

Δεν τον προτεινω σαν ISP ομως, με εχουνε ταραξει στα disconnect απτον ιουλιο που εβαλα ΣΒΙΣΤΟ

Link to comment
Share on other sites

hurin εχω διαβασει reviews της καρτας που λες και η φαση με αυτην ειναι 50-50...αυτοι τη δοκιμασαν σε σερβερς με τελεια πινγκς και ειδαν λεει 1ms διαφορα...μπορει κι εδω στην Ελλαδα να κανει κατι παραπανω...μην ξεχνας βεβαια πως για να λειτουργησει ας εξπεκτιντ πρεπει ναχουνε και οι 2 πλευρες τετοια καρτα..αλλιως η βελτιωση ειναι μικροτερη...αν βεβαια εχεις αδυναμο επεξεργαστη σιγουρα θα βοηθησει

(εννοειται οτι για να την αξιοποιησεις πρεπει να χρησιμοποιεις ρουτερ και οχι μοντεμ)

Link to comment
Share on other sites

@GruntGR

forthnet έχω. Σύμφωνα με το ποστ #310 http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1512417&highlight=ansi#post1512417

το ansi είναι για μέχρι 8Mbit/s.

@Tsakonas

έλεγα μήπως κάποιος το έχει χρησιμοποιήσει και μας πει τις εμπειρίες του. Για 1ms διαφορά δεν πετάω 250Ε :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μιας και βλεπω να εχει κατακλυστει η αγορα με ποντικια των 60 ευρω και βαλε ( :-O ) παραθετω τις γνωσεις μου ( :p )

Prediction algorithm, δεν ξερω αν παραμενει 100% σωστος ο τροπος που χαρακτηριζω αυτο το φαινομενο αλλα οπως και να εχει θα προσπαθησω να εξηγησω τι ειναι, περα λοιπον απτα προβληματα των σημερινων laser mice στην αποκριση οταν καποιος εχει ενα στυλ παιχνιδιου το οποιο απαιτει κινησεις μεγαλες σε εκταση και αποτομες ( ενα ψιλο ακραιο παραδειγμα http://files.filefront.com/DeathAdder+and+Everglide+Titan/;8355208;;/fileinfo.html )

Υπαρχει και ενα αλλο bug ισως και "feature", ενας αλγοριθμος προβλεψης ο οποιος ειναι ενσωματομενος στον αισθητηρα καποιων ποντικιων που λειτουργει ακομα και οταν το ποντικι εχει απλα περαστει στην θυρα και δεν εχει φορτωθει κανενας driver απ'το cd

Προσωπικα το εχω παρατηρησει στα mx310 μχ518 και g1, ομως ειμαι 100% σιγουρος πως υπαρχει σε ολη την σειρα MX και G της logitech ( εκτος απ'το G9 ) και σε ολα τα razer εκτος απτο lachesis, το τεστ για να καταλαβουμε αν λειτουργει αυτο το prediction ειναι πολυ απλο, φορτωνουμε το mspaint και προσπαθουμε να κανουμε μια ισια οριζοντια γραμμη, αμα χρησιμοποιησουμε ενα "prediction free" ( ναι ετσι διαφημιζουν τωρα μερικοι τα ποντικια τους ) mouse οπως το intelimouse optical 1.1 θα παρατηρεισουμε πως θελει αρκετη προσπαθεια και σταθερο χερι, αν ομως δοκιμασουμε ενα απτα παραπανω ποντικια θα μπορεσουμε να σχεδιασουμε αυτη τη γραμμη πολυ πιο ευκολα χωρις σκαλοπατακια

Πρεπει να γινεται λοιπον κατι σαν μικροφιλτραρισμα στις κινησεις μας το οποιο μπορει να βοηθαει οσους δεν εχουν γραφικη ταμπλετα και θελουν να κανουν μια προχειρη δουλεια στο photoshop αλλα για το αν ειναι επιθυμητο στα fps οι αποψεις διίστανται

Περισσοτερες πληροφοριες για αυτο το θεμα μπορουν να βρεθουν στο thread που ανοιξα (και κλειδωθηκε :mad: ) στο gotfrag http://hardware.gotfrag.com/portal/forums/thread/306678/

τελειωνοντας οριστε και μια φωτογραφια απτο mousepad που χρησιμοποιω οποτε θελω να σπρωχνω το ποντικι με την ανασα μου :p

hoirostasio4ei9.th.jpg

Ειναι ισως το μεγαλυτερο hard pad που υπαρχει (εξαιρουνται καποια home made γυαλινα) το σχεδιο ειναι δικια μου εμπνευση :p

Το πηρα μεσα στο καλοκαιρι επειδη διαβασα απο εναν που το ελιωσε ενα χρονο παιζοντας quake πως παρολο που φαινεται λιγο φθαρμενο η κυλιση παραμενει πολυ καλη ( σε συγκριση με το τραγικο το steelpad 4D και το corepad victory που εχω δοκιμασει) και ομοιομορφη

Εχοντας ομως συνηθισει στην ανεση που παρεχουν παχια υφασματινα αρχικα ξενερωσα, μου φανηκε λες και παιζω στην ασφαλτο :p, ομως το χρησιμοποιω ολο και πιο συχνα τον τελευταιο καιρο και δεν το αισθανομαι να με ενοχλει ιδιαιτερα πλεον, το πηρα απο func.net 25$ + αλλα 25$ για τα μεταφορικα = 37 ευρω συνολο

Πιστευω πως ειναι μια καλη εναλακτικη για καποιον που θελει κατι λιγο μεγαλυτερο απ'το S&S (χωρις να το εχω δοκιμασει ) και φυσικα η δυνατοτητα για custom print ειναι ενα bonus :T:

Link to comment
Share on other sites

Οπως εγραψα και πριν αμα θες ανεση πας σε qck heavy / everglide titan / supermat / fatal1ty pad / mantis speed ( οχι control ) / allsop raindrop οτιδηποτε ειναι παχυ και υφασματινο τελοςπαντων, μια εναλακτικη ειναι και οι υβρικες επιφανειες που βρισκεις στα qpad/steelpad 5L/noidpad αλλα δεν τις βρισκω αρκετα ανθεκτικες ακομα και για περιστασιακο λιωσιμο στο pc

Για το γδαρσιμο του ποντικιου απλα παιρνεις ποδια απο τεφλον, εχω βγαλει τα μαμησια του IE 3.0 και εχω βαλει ενα set hyperglides MS-1 ( www.hyperglide.net για οποιον δεν εχει paypal υπαρχουν και στο e-shop ) ομως επειδη τα ποδια προεξειχαν οριακα υπηρχε περιπτωση με τον καιρο να γινοντουσαν πιο λεπτα λογω της καθημερινης τριβης με το func εβαλα αλλο ενα set πανω

Οι κατοχοι g3/g5/g9 δεν νομιζω να χρειαζονται τετοια skates, το ιδιο πρεπει να ισχυει και για τα razer αν και λενε πως τα ποδια του deathadder ( το οποιο ειναι στην ουσια ενα IE 3.0 με πιο αξιοπιστο αισθητηρα για αυτους που παιζουν οπως στο παραπανω βιντεο, εχει ομως prediction και σωρο αλλες μικροαλλαγες ) ειναι μαπα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε πού πουλάνε προϊόντα SteelSeries ( συγκεκριμένα mousepads, και πιο συγκεκριμένα το Steelpad QCK Heavy ) , περιοχή Αθήνα.

Πιστεύω πως και άλλοι θα έχουν την ίδια απορία, οπότε κάθε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε πού πουλάνε προϊόντα SteelSeries ( συγκεκριμένα mousepads, και πιο συγκεκριμένα το Steelpad QCK Heavy ) , περιοχή Αθήνα.

Πιστεύω πως και άλλοι θα έχουν την ίδια απορία, οπότε κάθε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη.

Στις ιδιες διαστασεις του heavy υπαρχει και το qck+ μονο που ειναι πιο λεπτο...

STEELSERIES SURFACE QcK+ LIMITED (SK GAMING) (PC)

Link to comment
Share on other sites

Στις ιδιες διαστασεις του heavy υπαρχει και το qck+ μονο που ειναι πιο λεπτο...

STEELSERIES SURFACE QcK+ LIMITED (SK GAMING) (PC)

1) SK Gaming sucks :p mTw FTW!

2) Επειδή παίζω ΠΑΡΑ πολλές ώρες, έχω διαβάσει κάπου ότι σου ξεκουράζει και τον καρπό, δηλαδή σαν να έχει wrist pad.

3) QcK+ έχει ετοιμοπαράδωτο και στα Battlenet Πευκάκια, αλλά εγώ ενδιαφέρομαι για αυτό το μοντέλο :)

Link to comment
Share on other sites

1) SK Gaming sucks :p mTw FTW!

2) Επειδή παίζω ΠΑΡΑ πολλές ώρες, έχω διαβάσει κάπου ότι σου ξεκουράζει και τον καρπό, δηλαδή σαν να έχει wrist pad.

3) QcK+ έχει ετοιμοπαράδωτο και στα Battlenet Πευκάκια, αλλά εγώ ενδιαφέρομαι για αυτό το μοντέλο :)

Μπορεις να το παρεις και απο το esl-shop!!!

Εγω σημερα περιμενω να μου ερθει το qck+:clap:

Electronic Sports League Shop

Link to comment
Share on other sites

Keyboard: Logitech G15 το παλιό

Mouse: Logitech G9 το τρομερό

Controller: X360 Wireless

Joystick: M$ Sidewinder with Force Feedback

Τώρα θέλω και μια G25 να νιώθω.

Ωχ! Το post μου από το 2008.. τι έχει αλλάξει τώρα; :p

Keyboard: Logitech G15 v2

Mouse: Μετά το G9 ήρθε το G9x.. και τη θέση του πήρε το MX518 γιατί με βολεύει πιο πολύ :p

Controller: X360 Wireless

Joystick: MS Sidewinder with Force Feedback

Και τιμόνι.. Logitech G27 :D:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.