Jump to content
Sign in to follow this  
yanni

ASUS AGEIA PhysX Hardware review

Recommended Posts

36782-physx_chip.jpg

Σε αποκλειστικότητα ο γνωστός δυκτιακός τόπος Anandtech παρουσιάζει την νέα κάρτα της ASUS με τον επιταχυντή φυσικής (PPU) της Ageia. Οι επιταχυντές φυσικής, για κάποιους, ίσως να αποτελούν την νέα επανάσταση στα games μετά το πέρασμα στα 3D. Αλλά είναι σήμερα τα σύστηματά μας έτοιμα να δεχτούν μια τέτοια κάρτα;

Καλό διάβασμα... :D

http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=2751

Απο οτι καταλαβα με τα σημερινα δεδομενα ευννοει περισσοτερο συστηματα με μετριους επεξεργαστες και οχι τοσο αυτα με κορυφαιους.Το θεμα ειναι ομως οτι απευθυνεται κυριως σε χρηστες hi-end...

μηπως κανεις ξερει ποσο μπορει να κανει ???????

Kρατάω αυτό:

If every game out right now supported some type of physics enhancement with a PPU under the hood, it would be easy to recommend it to anyone who wants higher image quality than the most expensive CPU and GPU can currently offer. For now, one or two games aren't going get a recommendation for spending the requisite $300, especially when we don't know the extent of what other developers are doing.

Στο (κοντινο) μελλον, θεωρω οτι σιγουρα ολοι μας θα εχουμε μια τετοια καρτα (η ενσωματωμενη στις ati/nvidia).

Tωρα οντως ειναι μια αχρειαστη πολυτελεια...

ταινια dvd και παιχνιδι το ιδιο...........

Το προβλημα ειναι οτι , ναι μεν η PPU δινει τα παραπανω εφφε , αλλα η καρτα γραφικων ζοριζεται ωστε να τα απεικονισει .

Υπαρχει δηλαδη μια λογικοτατη πτωση στα FPS , αφου η PPU δεν ειναι accelerator , αλλα επεξεργαστης φυσικης .

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕς ΝΑ ΦΤΑΞΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗς ΠΡΟΚΟΠΗΣ?ΟΛΟ ΓΡΑΦΙΚΑ ΚΑΙ ΓΡΑΦΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟ GAMEPLAY 0...ΛΙΓΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ....ΑΧ ΡΕ NINTENDO KAI SEGA.....

Το προβλημα ειναι οτι , ναι μεν η PPU δινει τα παραπανω εφφε , αλλα η καρτα γραφικων ζοριζεται ωστε να τα απεικονισει .

Υπαρχει δηλαδη μια λογικοτατη πτωση στα FPS , αφου η PPU δεν ειναι accelerator , αλλα επεξεργαστης φυσικης .

παρα πολυ σωστα το εθεσες.θα την ελεγα deccelerator καρτα κιολας..:023:

για να αξιοποιηθει μια PPU καρτα θα πρεπει να υπαρχει και η αναλογη GPU δυναμη για να απεικονισει τα γραφικα αυτα.

σε διαφορα αρθρακια-τεστ που εχω ψιλοκοιταξει αναφερονται πτωσεις και 30% στο framerate.η πτωση αυτη μπορει να γινει και χωρις μια expansion καρτα κατα την γνωμη μου..ο χωρος της GPU εχει πολυ δρομο ακομη για να φορτωθει κι αλλα βαρη..

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕς ΝΑ ΦΤΑΞΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗς ΠΡΟΚΟΠΗΣ?ΟΛΟ ΓΡΑΦΙΚΑ ΚΑΙ ΓΡΑΦΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟ GAMEPLAY 0...ΛΙΓΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ....ΑΧ ΡΕ NINTENDO KAI SEGA.....

Ω ναι. Αν ειναι δυνατον ρε παιδιά. Είδατε τα videακια στο review? Για 10 particles παραπάνω θα δώσει ο κόσμος τα λεφτά του? Δεν ξέρω σε 2-3 χρόνια μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα αλλά προς το παρόν δεν καταλαβαίνω καθόλου την προώθηση αυτού του προιοντος. Είπαμε καταναλωτική κοινωνία είμαστε αλλά υπάρχει και όριο.

Ω ναι. Αν ειναι δυνατον ρε παιδιά. Είδατε τα videακια στο review? Για 10 particles παραπάνω θα δώσει ο κόσμος τα λεφτά του? Δεν ξέρω σε 2-3 χρόνια μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα αλλά προς το παρόν δεν καταλαβαίνω καθόλου την προώθηση αυτού του προιοντος. Είπαμε καταναλωτική κοινωνία είμαστε αλλά υπάρχει και όριο.

κοιτα,επετρεψε μου να διαφωνησω εν μερει σ`αυτο που λες.το οτι βγηκε μια PPU καρτα ειναι καλο γιατι δειχνει βηματα προοδου και εξελιξης και σε αλλους τομεις εκτος των τετριμμενων.το θεμα ειναι πως οι εξελιξεις θα πρεπει να συμβαδιζουν για να εχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα.

Καταλαβαίνω τι λες και δεν θέλω να ακούγομαι οπισθοδρομικός. Απλά πιστεύω οτι αυτά που προσφέρουν οι κάρτες γραφικών με τους επεξεργαστές (που συνέχεια βελτιώνονται έτσι κι αλλιώς) θα εξακολουθήσουν να παίζουν τον κύριο και μάλλον τον μοναδικό ρόλο. Αν είδες και εσύ τα video του graw θα είδες οτι δεν υπήρχαν περισσότερα πραγματικά αντικείμενα που αλληλοεπιδρούσαν με τον υπόλοιπο χώρο-απλά μερικά particles περισσότερα. Και είναι λογικό. Οι προγραμματιστές θα έπρεπε να δημιουργήσουν τελείως διαφορετικό προγραμματισμό για να έχουν άλλη δομή τα αντικείμενα και έτσι να διαλύονται στα εξων συνετέθη πιο ρεαλιστικά. Αν είναι να πουλήσει αυτο το πράγμα θα έπρεπε να έχει τεράστια διαφορά. Θα μου πεις αρχή είναι αλλά νομίζω στη βάση της η ιδέα του ppu δεν φαίνεται ελπιδοφόρα. Η μοναδική χρησιμότητα που εγώ βλέπω θα ήταν αν μια τέτοια πατέντα πουλιόταν σε μια nvidia, ati κτλ. όπως έχει γίνει σε άλλες περιπτώσεις. Το μέλλον βέβαια θα δείξει γι αυτό και δεν αποκλείω τίποτα..

χαλαρωστε......

μια καινοτομια (οπως κ η εν λογω ppu στη περιπτωση μας) εχει τα καλα κ τα κακα της παντα.

σιγουρα θα εχει καποια προβληματα στην αρχη (μειωση fps) αλλα εχει κ τα θετικα της που ολο ενα κ θα αυξανωνται,εαν συνεχισει η περετερω αναπτυξη της.

αν χρειαστει δυνατοτερα gpu...σιγα σιγα θα βγουνε,εαν χρειαστει καλογραμενος κωδικας ...σιγα σιγα θα τον γραψουνε.

το θεμα ειναι καντε λιγο υπομονη να ωριμασει η τεχνολογια,να δοκιμαστει κ σε δυο χρονια που λεει κ ο γιωργος να εχουμε ολοι σπιτια μας ενα τετοιο μηχανακι που θα κανει παπαδες!!

tolis@το tetris γραφτηκε μια φορα,δεν ξαναγινετε!!!!!

Από τις μετρήσεις πάντως, φαίνεται ότι μάλλον και η PPU δείχνει να ζορίζεται, και η cpu επίσης, δεν είναι μόνο VGA limited η κατάσταση. Και αυτό μου κάνει εντύπωση, μια και υποτίθεται τα benchmarks σε ένα σύστημα με κορυφαία GPu και τη βοήθεια μιας PPU, θα έπρεπε να είναι περισσότερο cpu friendly. Φανταστείτε δηλαδή να βάλουμε κάνα Celeron.

Το πρόβλημα κατ' εμέ είναι στους οδηγούς της Ageia, και στην υποστήριξη από το game. Θα έπρεπε να υπήρχαν επίπεδα στα εφέ, και όχι απλά ένας διακόπτης on-off. Κλασική περίπτωση πολλά υποσχόμενης, αλλά μη - ώριμης τεχνολογίας.

Ελπίζω να αλλάξει η κατάσταση προς το καλύτερο, διότι είναι κάτι καινούριο και το γουστάρω πολύ ως ιδέα, τα games θα μπορούν να γίνουν περισσότερο interactive, και τα επιπλέον εφέ και κομμάτια που εκτοξεύονται κλπ, εμένα με ενθουσιάζουν περισσότερο από ένα ελαφρώς καλύτερο shader ή 16χΑΑ κλπ.